۲۶ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۹:۱۲
کد خبر: 83246910
۰ نفر
نوروز تلنگری برای دوست داشتن ها

سمنان- ایرنا- اكنون كه جامعه بشری تبدیل به جامعه ای ماشینی شده دیدارهای حضوری جای خود را به یك تماس تلفنی و پیامكی داده و برگزاری آیین های نوروزی تلنگری برای یادآوری دوست داشتن ها، محبت ها،دورهمی ها، اصالت و هویت افراد است.

به گزارش ایرنا، مردم استان سمنان مانند دیگر استان های كشور در آخرین ماه از آخرین فصل سال با برگزاری آئین های مختلف تجدید حیات نو و شروع سال جدید را جشن گرفته و به شادی و سرور می پردازند.
آئین های استقبال از نوروز بهانه ای برای تقویت روحیه جمعی و گذراندن لحظاتی شاد در كنار عزیزان است.
گذشتگان چه نیك با برگزاری آیین های نوروزی آخرین روزهای شال را در استقبال از بهار جشن می گرفتند اما امروز برخی از این آئین ها گرد فراموشی گرفته و نیازمند یادآوری هستند.
رد شدن از كوچه قدیمی با خانه های كاه گلی یادآور زمانی است كه كوچه ها پر از هیاهو و تكاپو برای عید بود و یادآور آئین هایی است كه به روزهای پایانی سال طراوت می داد.

** نوید سال نو با نوروزخوانی
' صدسلام وسی علیك صاحب خانه سلام علیك، سلام من بگیرعلیك ازجانب مُلا بیگ ' ، 'نوروز سلطان آمده گُل درگلستان آمده، مژده دهید به دوستان نوروز سلطان آمده'
این اشعار زیبای مادربزرگ ها ریشه در آئین نوروز خوانی در استقبال از بهار در استان سمنان دارد كه جوانان به صورت جمعی یا فردی با خواندن این اشعار در كوچه ها آمدن بهار را نوید می دادند و ساكنان كوچه به نشانه تشكر از نوروز خوانان و آوردن مژده آمدن بهار ، اقلامی مانند برنج، شیرینی، نقل، گردو و یا وجه نقد به نوروز خوانان هدیه می دادند و نوروزخوانان نیز برای سلامتی اهل خانه و برآورده شدن حاجت های آنان دعا می ‌كردند.
آئین نوروز خوانی در گذر زمان دچار گرد فراموشی شده ‌و اكنون این آئین ها در استان سمنان رواج كمتری دارد.

** كاشت سبزه برای شروع كردن فصل سبز و پر بركت
یكی از آئین ‌های استقبال از بهار در استان سمنان، كاشت سبزه است چرا كه مردم سمنان سبزه را نماد سرسبزی و پویایی می دانند و با رویاندن دانه گندم، جو، عدس و شاهی سبزه نوروزی را تهیه می كنند و سپس به عنوان یكی از سین ها سر سفره هفت سین می گذارند.

** پخت سمنو
از دیگر آیین ‌های نوروزی در این استان پخت سمنو در روز‌های پایانی سال است، آداب و رسوم مربوط به پخت سمنو در شهر‌های سمنان و مهدیشهر به نسبت دیگر مناطق چشمگیرتر است.

** خیرات برای رفتگان با برگزاری آیین علفه
یكی از آئین های استقبال از نوروز در استان سمنان كه به منظور خیرات برای رفتگان انجام می شود آئین علفه یا عرفه نام دارد و اكنون در برخی مناطق این آیین دچار گرد فراموشی شده است.
آیین علفه یا عرفه نشان از عمق نگرش و جامع نگری مردم استان سمنان دارد چرا كه در روزهای شاد و پرتكاپو نزدیك شدن به سال نو از گذشتگان و عزیزان از دنیا رفته غافل نمی شوند و در راه عزیزان سفر كرده خیرات می دهند.

** عیدانه هدیه ای برای نوعروسان در آغاز سال نو
هدیه دادن با عنوان عیدانه به نوعروسان یكی دیگر از آیین‌های نوروزی است كه نوع دوستی، عشق، محبت، مهربانی، صفا و صمیمت را در عمل نشان می دهد.
در آئین عیدانه هدایایی برای دختران نامزد دار و یا عقدی به وسیله خانواده داماد تدارك دیده می شود.
در آئین عیدانه تعدادی از زنان فامیل همراه با مجمع ‌های تزئین شده كه در آن كفش، روسری، چادر، كله قند و قطعه ‌ای طلا به چشم می خورد با شادی و سرور به خانه دختر رهسپار شده و هدایا را تقدیم می‌ كنند. تهیه و ارسال عیدانه داماد نیز به وسیله مادر عروس انجام می‌ شود.

** چهارشنبه سوری
' زردی من از تو/ سرخی تو از من/ غم برو شادی بیا/ محنت برو روزی بیا'
این اشعاریست كه مردم سمنان در آئین آخرین چهارشنبه سال با عنوان چهارشنبه سوری هنگام پریدن از روی آتش می خوانند و این شب را در كنار دوستان و اقوام به شادی می گذرانند.

** فالگوش یكی از آئین های استقبال از نوروز در چهارشنبه سوری
از دیگر آداب شب چهارشنبه سوری رسم «فالگوش» است كه برخی افراد حاجت ‌مند با فالگوش ایستادن درمحل گذر و یا سایر محل ها، براساس شنیده‌ های خود برآورده شدن حاجت‌ شان را تعبیر می‌ كنند.
انجام بازی ‌های محلی، شكستن كوزه به نشانه رفع بلا، پخت آش در آخرین چهارشنبه سال به نیت طلب حاجت و بخت گشایی و نیز تهیه سبزی پلو با ماهی برای شام از دیگر آیین های مردم درنقاط مختلف استان در استقبال از بهار است.
مردم برخی مناطق استان سمنان در ساعت های پایانی سال سفره هفت سین را پهن می كنند و در زمان تحویل سال نو دور سفره می نشینند و در همین لحظات برخی خانواده‌ها ورود فردی خوش قدم با عنوان «شگون» یا «شگوم» را انتظار می‌كشند، این شخص كه اغلب نوجوان و از سادات فامیل یا محله است همراه با سینی، كوزه آب، سبزه و قرآن وارد خانه می شود و در اولین دقایق سال نو به عنوان اولین شخص به خانه قدم نهاده و با تبریك فرا رسیدن نوروز، عیدی خود را از پدر خانواده دریافت می‌كند.
7342/7408