۲۶ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۱۳
کد خبر: 83246845
۰ نفر
60 آب شیرین كن دركشور بهره برداری شده است

بوشهر- ایرنا- وزیر نیرو گفت: 82 پروژه آب شیرین كن دركشور وجود دارد كه از این شمار60 پروژه به بهره برداری رسیده و 22 پروژه نیز دردست ساخت است.

به گزارش ایرنا، رضا اردكانیان روز یكشنبه در آیین آغاز عملیات اجرایی آب شیرین كن 35 هزار مترمكعبی بوشهر افزود: با بهره برداری از 82 آب شیرین كن در سطح كشور، انتظار می رود كه 155 میلیارد لیتر در طول سال برای مصرف و استفاده بهداشتی در اختیار مردم قرار گیرد.
وی اظهار داشت: طرح آب شیرین كن 35 هزار مترمكعبی بوشهر نیز با یكهزار و 310 میلیارد ریال اعتبار در مدت 2 سال اجرایی می شود.
وزیر نیرو در باره ملاحظات زیست محیطی ساخت آب شیرین كن ها بیان كرد: نه تنها آب شیرین كن ها بلكه هر پروژه ای در صورت درنظر نگرفتن ملاحظات زیست محیطی می تواند مخرب باشد.
اردكانیان ادامه داد: عمده ترین مشكلی كه می تواند آب شیرین كن بر محیط زیست وارد كند تاثیر برآبزیان و اكوسیستم دریایی است كه سعی ما این است با استفاده از تكنولوژی های روز دنیا درعمق های قابل محاسبه پسماند آب شیرین كن ها وارد دریا شود كه تاثیری بر دریا و موجوداتش نداشته باشد.
وی اظهارداشت: می توان با استفاده از تكنولوژی های روز، نمك حاصل از پسماند آب شیرین كن ها را به نمك جامد تبدیل و به عنوان یك منبع اقتصادی از آن استفاه كرد.
اردكانیان گفت: با توجه به مشكلات موجود برای تامین آب مصرفی و بهداشتی برای استان بوشهر به دنبال استفاده از منابع آبی دریا هستیم كه در این ارتباط عملیات احداث سه پروژه آب شیرین كن امروز در این استان آغاز شد.
وی با اشاره به سرمایه گذاری یكهزار و 600 میلیارد تومانی ساخت سد دراستان بوشهر یادآور شد: علاوه بر پروژه های آب شیرین كن دراین استان، فعالیت هایی درعرصه ساخت سد نیز آغاز شده كه سد رئیسعلی دلواری به مرحله بهره برداری رسیده و ساخت سدهای باغان، خائیز، باهوش دالكی و دشت پلنگ در دست اجراست.
اردكانیان بیان كرد: همان اندازه كه ساخت این سدها و آب شیرین كن ها حائز اهمیت است نوع مصرف و چگونگی استفاده آن توسط مردم و دستگاه های اجرایی نیز مهم است.
وزیر نیرو همزمان با سفر رئیس جمهوری در قالب كاروان دولت تدبیر و امید روز یكشنبه به استان بوشهر سفر كرده است.
6043/7212

سرخط اخبار اقتصاد