بنیانگذار هواوی: قربانی دسیسه چینی آمریكا شده ایم

پكن- ایرنا- 'رن جونگ فی' بنیانگذار شركت هواوی چین دومین سازنده تلفن های هوشمند دنیا می گوید كه این شركت قربانی دسیسه چینی آمریكا شده است.

به گزارش ایرنا از تلویزیون فونیكس هنگ كنگ، بنیانگذار شركت هواوی روز یكشنبه افزود: آمریكا و چین در زمینه فناوری مقابل یكدیگر قرار گرفته اند و دسیسه چینی های واشنگتن باعث شده است تا كانادا و هواوی هر دو قربانی شوند.
وی با اشاره به دستگیری دخترش، خانم منگ وانژو در كانادا كه مدیر ارشد مالی این شركت بوده است، خاطر نشان كرد: نباید اجازه داد روابط هواوی و كانادا تیره شود.
این مقام ارشد شركت هواوی تاكید كرد: تلاش خواهد شد تا از این بحران بیرون برویم اما همزمان به سرمایه گذاری هایمان در كانادا ادامه خواهیم داد.
وی با اشاره به اینكه دخترش مرتكب هیچ خلافی نشده است، گفت: نباید در دام آمریكا بیافتیم این روند فقط برای مردم كانادا زیانبار خواهد بود و برای هواوی هم مطلوب نیست.
جونگ فی تاكید كرد مساله دستگیری مدیر ارشد مالی هواوی یك پرونده جداگانه است ولی هواوی قصد ندارد سرمایه گذاری های خود را در كانادا كاهش دهد و می كوشد تا مناسبات از بحران خارج شود.
لوشایه سفیر چین در كانادا دستگیری مدیر ارشد مالی شركت هواوی در كانادا را خنجر زنی یك دوست از پشت توصیف كرده و هشدار داده است چنین اقدامی ممكن است هواوی را بر آن دارد كه این كشور را از توسعه اینترنت نسل پنجم پرسرعت محروم كند.
خانم منگ رئیس مالی شركت هواوی چین در ماه دسامبر سال 2018 به درخواست مقام های آمریكایی به ظن كلاهبرداری در كانادا بازداشت شد.
او چند روز بعد به قید وثیقه 7.5 میلیون دلاری و به این شرط كه در ونكور جایی كه خانم وانژو در آن شهر خانه دارد، خارج نشود و باقی بماند آزاد شد چین همان زمان از كانادا خواست كه او را آزاد كند.
پس از صدور كیفرخواست برای او به اتهام كلاهبرداری در ماه ژانویه 2019، مقام های آمریكایی به صورت رسمی درخواست استرداد او از كانادا به واشنگتن را مطرح كردند كه واكنش شدید چین را به دنبال داشت.
آساق**231**1904**

سرخط اخبار جهان