هویت قربانیان حادثه نیوزیلند به روایت رسانه ها

تهران - ایرنا - با وجود گذشت سه روز از حادثه تروریستی در دو مسجد شهر «كرایست چرچ» نیوزیلند، دولت این كشور هنوز هویت جانباختگان را اعلام نكرده است اما رسانه ها هویت و ملیت تعداد زیادی از آنها را منتشر كرده اند.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا، پلیس نیوزیلند آمار قربانیان این حادثه تروریستی را 50 نفر كشته تاكنون اعلام كرده است كه به علت وخامت شرایط برخی از 50 مجروح، احتمال دارد این آمار افزایش نیز یابد.
براساس گزارش رسانه های جنوب شرق آسیا ، تعداد 8 نفر از این قربانیان از كشورهای مالزی ( 3 نفر مجروح و یك نفر مفقود) و اندونزی (6 نفر) بوده اند.
وزارت خارجه مالزی روز گذشته با صدور بیانیه ای ضمن تایید حضور اتباع خود درمیان مجروحان و یك نفر به عنوان مفقود از حادثه تروریستی روز جمعه به عنوان اقدامی بربری نام برد و آن را محكوم كرد.
وزارت امورخارجه اندونزی نیز در بیانیه ای مشابه ضمن تایید حضور تعدادی از اتباع این كشور در میان مجروحان اعلام كرد كه تاكنون هیچ یك ازاتباع اندونزی در میان قربانیان این حادثه نبودند.
طبق گزارش الجزیره ، سفارت افغانستان در كانبرا هویت 2 نفر از اتباع خود شامل حاج داود نبی 71 ساله و متی اله صفی را در میان قربانیان این حادثه تایید كرده است. حسنه آرا پروین 42و عبدالصمد 67 ساله 2 نفر از اتباع بنگلادش نیز ازدیگر قربانیان این حادثه بوده است.
براساس این گزارش شش نفر از قربانیان را نیز از مهاجران پاكستانی تشكیل می دهند.علاوه براین جهار نفر از اتباع مصری و چهار نفر تبعه اردن مقیم نیوزیلند نیز از دیگر قربانیان این حادثه تروریستی هستند.
سفارت هند در نیوزیلند نیز روز گذشته اعلام كرد كه در حمله تروریستی روز جمعه به دو مسجد در شهر 'كرایست چرچ' 9 نفر هندی مفقود و دو نفر دیگر مجروح شده اند.
طبق گزارش رسانه های خارجی برخی هنوز هویت برخی از قربانیان شناسایی نشده است. اما برخی شبكه های خبری اعلام كردند كه قربانیان این حمله مرگبار از كشورهای مختلف جهان از جمله تركیه، اردن، بنگلادش، اندونزی ، مالزی و عربستان بودند.
یك فرد مهاجم مسلح روز جمعه گذشته با حمله به دو مسجد در شهر «كرایسچرچ» نیوزیلند مردم و نمازگزاران را به گلوله بست و صحنه این حادثه تروریستی را به صورت زنده در صفحه فیسبوك خود منتشر كرد.
وی یك مرد 28 ساله اهل استرالیا با تبار انگلیسی است كه پیش تر بارها در صفحات مجازی خود از حضور مهاجران مسلمان در سرزمین های اروپایی ابراز خشم كرده بود.
'برتون هریسون تارانت' پس از بازداشت به دست نیروهای پلیس روز شنبه در نخستین جلسه دادگاهش تفهیم اتهام شد.
این حمله تاكنون با محكومیت كشورها و سران كشورهای مختلف جهان اسلام و سازمان ملل قرار گرفته است.
آساق**1599**1663**

سرخط اخبار جهان