۲۶ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۴۷
کد خبر: 83246742
۰ نفر
گردشگري در پايتخت با مترو تهران

تهران- ايرنا- سيستم حمل و نقل مترو يكي از بزرگترين شبكه هاي درون شهري در پايتخت است كه با داشتن 7 خط كه در حال حاضر 6 خط آن فعال است توانسته بسياري از نقاط تهران را به يكديگر وصل كند و كمك بسزايي به مسافرت هاي درون شهري در سال هاي اخير كرده است.

به گزارش مديريت ارتباطات و امور بين الملل شركت بهره برداري راه آهن شهري تهران و حومه، نخستين خط مترو پايتخت ايستگاه تهران(صادقيه) را به شهر كرج وصل كرد.
پس از آن ايستگاه هاي مختلف افتتاح شد و متروي تهران گسترش پيدا كرد و در حال حاضر برنامه هاي كاربردي و نقشه هاي راهنماي بسياري طراحي شده اند كه به مسافران در سفرهاي درون شهرشان كمك كند.
مديريت ارتباطات و امور بين الملل شركت بهره برداري مترو تهران و حومه از همين رو ، همانند سال گذشته در ايام نوروز با چاپ نقشه خطوط هشت گانه مترو تهران و حومه و اماكن ديدني قصد دارد يك راهنماي استفاده از مترو تهران را در اختيار مسافران و گردشگراني قرار دهد كه مي خواهند در تعطيلات نوروزي سفر به پايتخت و بازديد از مكان هاي گردشگري پايتخت را در برنامه خود قرار داده اند.
بااستفاده از اين گزارش مي خواهيم رسيدن به محل هاي گردشگري را با استفاده از مترو براي افرادي كه خطوط متروي تهران و حومه را به خوبي نمي شناسند، معرفي كنند.
شبكه مترو تهران داراي 7 خط ريلي است كه در حال حاضر 6 خط آن فعال است كه البته خطوط فرودگاه مهرآباد و فرودگاه امام خميني(ره) به عنوان خطوط فرعي متروي تهران، افتتاح شده و قابل استفاده اند.
خط 1: تجريش – كهريزك
شايد طولاني ترين خط مترو تهران تجريش – كهريزك است كه از شمال تهران آغاز مي شود و در جنوب تهران به پايان مي رسد.
اين خط مترو با رنگ قرمز در نقشه ي مترو تهران نمايش داده شده و در ايستگاه شهيد بهشتي با خط 3، در ايستگاه دروازه دولت با خط 4 و در ايستگاه امام خميني(ره) با خط 2 تعويض خط دارد.
اين خط بطول 68 كيلومتر و 33 ايستگاه، ايستگاه تجريش در انتهاي شمالي خيابان دكتر شريعتي، را به فرودگاه امام خميني (ره) متصل مي‌كند. انشعاب ديگر اين خط تا حرم مطهر حضرت امام خميني (ره)، بهشت زهرا و كهريزك ادامه دارد و برخي از مراكز گردشگري در نزديكي ايستگاه هاي اين خط به شرح زير است:
ايستگاه تجريش: مجموعه موزه و كاخ سعد آباد، بازار تجريش، تله كابين توچال، آغاز مسير كوهپيمايي دربند، بوستان جمشيديه، باغ فردوس و مزه سينما، آغاز مسير كوهپيمايي دركه، موزه پرفسور حسابي، موزه سينما، موزه موسيقي،باغ موزه هنر ايراني،حسينيه جماران و امام زاده صالح(ع)
ايستگاه قيطريه: بوستان قيطريه و امام زاده علي اكبر (ع)
ايستگاه قلهك: سينما فرهنگ
ايستگاه دكتر شريعتي: حسينيه ارشاد
ايستگاه ميرداماد: موزه دفينه
ايستگاه شهيد حقاني: بوستان طالقاني،بوستان آب و آتش، بوستان نوروز، پل طبيعت، با غ موزه دفاع مقدس،
ايستگاه شهيد همت: باغ كتاب تهران، برج ميلاد
ايستگاه مصلاي امام خميني(ره): مصلاي امام خميني(ره)، پايانه بيهقي
ايستگاه سعدي: موزه آبگينه، موزه جواهرات ملي
ايستگاه امام خميني(ره): پارك شهر، موزه ي ايران باستان ، موزه ي سكه، موزه ي عبرت، موزه ي پست، سر در باغ ملي
ايستگاه 15 خرداد:‌ بازار بزرگ تهران، كاخ گلستان
ايستگاه جوانمرد قصاب: آرامگاه جوانمرد قصاب
ايستگاه حرم مطهر امام خميني(ره): حرم امام خميني (ره)، بهشت زهرا(س)
خط 2: خط صادقيه – فرهنگسرا
شايد بتوان گفت شلوغ ترين خط مترو تهران در طول سال خط تهران(صادقيه) – فرهنگسرا است كه با رنگ آبي پررنگ در نقشه مترو تهران نشان داده شده و اين خط از ايستگاه به نشاني خيابان محمدعلي جناح، با 26 كيلومتر طول؛ به ايستگاه فرهنگسرا در شرق واقع در تهرانپارس، بلوار اشراق، روبروي فرهنگسراي اشراق متصل مي كند و داراي 22 ايستگاه مي‌باشد. برخي از مراكز گردشگري در نزديكي ايستگاه هاي اين خط به شرح زير است:
ايستگاه فرهنگسرا: فرهنگسراي اشراق
ايستگاه تهرانپارس: بوستان جنگلي سرخه حصار، ترمينال شرق
ايستگاه بهارستان: موزه هنر هاي ملي، عمارت مسعوديه
ايستگاه دانشگاه امام علي(ع): موزه قرآن
اين خط در ايستگاه هاي شادمان و دروازه شميران با خط 4، ايستگاه نواب صفوي با خط 6 و امام خميني(ره) با خط 1 تعويض خط دارد. مسافرت در خط 26كيلومتري صادقيه به فرهنگسرا در حدود 47 دقيقه طول مي كشد
خط 3: خط قائم – آزادگان
خط آبي كمرنگ يا خط قائم واقع در اتوبان ارتش در شمال شرقي تهران به سمت آزادگان واقع در بزرگراه آيت اله سعيدي در جنوب غربي تهران از ديگر خطوط شبكه متروي تهران است كه جنوب تهران را به شمال وصل مي كند. اين خط در ايستگاه شهيد بهشتي با خط 1، ايستگاه تئاتر شهر با خط 4 و ايستگاه مهديه با خط 6 تقاطع دارد. مسافت خط سه، 34 كيلومتر و داراي 25 ايستگاه مي‌باشد و قطارهاي مترو اين راه را در زمان 63 دقيقه طي مي كنند.
ايستگاه نوبنياد: كاخ موزه نياوران، آغاز مسير كوهپيمايي دارآباد
ايستگاه شهيد زين الدين: بوستان جنگلي لويزان
ايستگاه شهيدقدوسي: موزه رضا عباسي
ايستگاه ميرزاي شيرازي: سينما آزادي، بوستان ساعي
ايستگاه ميدان حضرت ولي عصر (عج): بوستان لاله
ايستگاه راه آهن: ايستگاه راه آهن جمهوري اسلامي ايران
ايستگاه زمزم: بوستان ولايت
خط 4: خط ارم سبز – شهيد كلاهدوز
ديگر خط مترو تهران ايستگاه ارم سبز واقع در ابتداي اتوبان تهران – كرج به سمت شهيد كلاهدوز واقع در انتهاي خيابان پيروزي است كه با رنگ زرد در نقشه نشان داده شده اين خط در ايستگاه دروازه دولت با خط 1، ايستگاه هاي دروازه شميران و شادمان با خط 2 و تئاتر شهر با خط 3تقاطعي است خط دارد.
لازم به توضيح است يك خط انشعابي به طول 2 كيلومتر و 3 ايستگاه از اين خط، ايستگاه بيمه واقع در ابتداي جاده مخصوص كرج را به پايانه هاي يك؛ دو؛ چهار و شش فرودگاه مهرآباد متصل مي‌كند و برخي از مراكز گردشگري در نزديكي ايستگاه هاي اين خط به شرح زير است:
ايستگاه ميدان آزادي: مجموعه برج و موزه آزادي
ايستگاه تئاترشهر: سالن تئاتر و هنرهاي نمايشي، تالار وحدت
مسافت خط چهار، 22 كيلومتر و داراي 19 ايستگاه مي باشد. 43 دقيقه طول مي كشد تا يك نفر از ايستگاه ابتدايي به ايستگاه انتهايي برسد.
ايستگاه فردوسي: خانه هنرمندان
ايستگاه تئاتر شهر: تئاتر شهر، تالار وحدت
ايستگاه ميدان آزادي: برج و موزه آزادي
خط 5: خط تهران(صادقيه)– گلشهر
خط سبز يا همان خط به عنوان تنها خط برون شهري شبكه متروي تهران، از ايستگاه صادقيه واقع در خيابان محمدعلي جناح تا ايستگاه گلشهر در 45 متري گلشهرِكرج با 42 كيلومتر طول و 11 ايستگاه امتداد داشته و استان تهران را به استان البرز متصل مي‌كند اين خط در ايستگاه ارم سبز با خط 4 و ايستگاه صادقيه با خط 2 تعويض خط دارد.
خط پنج، 42 كيلومتر طول دارد و در مجموع زمان مسافرت در اين خط در حدود 57 دقيقه است.
برخي از مراكز گردشگري در نزديكي ايستگاه هاي اين خط به شرح زير است:
ايستگاه ارم سبز: بوستان ارم، باغ وحش ارم
ايستگاه ورزشگاه آزادي: مجموعه ورزشي آزادي
ايستگاه چيتگر: بوستان جنگلي چيتگر، درياچه شهداي خليج‌فارس
خط 7: خط شهيد نواب صفوي – مهديه
خط بنفش در نقشه ي مترو تهران مربوط به مسير نواب صفوي تا مهديه مي شود.
اين خط عميق‌ترين خط مترو تهران است كه از ايستگاه ورزشگاه تختي تهران در جنوب شرقي تهران آغاز شده و پس از طي مسير شرقي- غربي و تقاطع با خطوط 1،2،3،4 و 6 به ميدان كتاب در سعادت آباد مي‌رسد.
در حال حاضر 5 ايستگاه مهديه، بريانك، كميل، رودكي و شهيد نواب صفوي به طول 6 كيلومتر در آن به بهره برداري رسيده است و برخي از مراكز گردشگري در نزديكي ايستگاه هاي اين خط به شرح زير است:
ايستگاه بريانك: موزه حيات وحش وآثار طبيعي هفت چنار
خط هاي فرعي كه در شبكه متروي تهران فعال هستند.
خط فرودگاه مهرآباد
خط هاي فرودگاهي سفرهاي برون شهري را براي مسافران بسيار آسان تر كرده و اين خود از جمله كمك هاي شايان شبكه متروي تهران است.
خط فرودگاه مهرآباد، خط فرعيِ خط 4 متروي تهران است كه از ايستگاه بيمه انشعاب پيدا مي كند و دو ايستگاه دارد. ايستگاه هاي پايانه 1 و 2 فرودگاه مهرآباد و پايانه 3 و 4 فرودگاه مهرآباد كه امكان دسترسي به بخش هاي مختلف اين فرودگاه را براي شما فراهم مي كند. مسافت اين خط 2.5 كيلومتر است و زمان مسافرت آن 5 دقيقه برآورد شده است.
خط فرودگاه امام خميني(ره) و شهر پرند
يكي ديگر از خط هاي فرعي كه در شبكه متروي تهران، خط فرودگاه امام خميني (ره) است. اين خط از ايستگاه شاهد-باقرشهر انشعاب مي گيرد و شامل ايستگاه هاي نمايشگاه آفتاب، واوان، فرودگاه امام خميني(ره) و شهر پرند مي شود و طول اين خط 31 كيلومتر است و طي آن به 35 دقيقه زمان نياز دارد.
تهرام/7243//1348