روحانی: ملت ایران ایستادگی خود را به رخ امریكا كشید

بوشهر- ایرنا - رئیس جمهوری گفت: ملت بزرگ ایران در همه مقاطع تاریخی و به ویژه این روزها كه دشمنان این مرز و بوم و به ویژه امریكا دست به یك عمل غیر انسانی و غیرقانونی زدند، ایستادگی و مقاومت خود را به رخ امریكا كشیده است.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام دكتر حسن روحانی روز یكشنبه در آئین بهره برداری از 4 فاز جدید پارس جنوبی افزود: امروز بسیار روز خوشحال كننده و مباركی برای ملت بزرگ ایران است كه ضربه های محكمی به دشمنان زدند چرا كه آنان فكر می كردند با تحریم همه طرح ها و پیشرفت های ما متوقف می شود.
وی یادآورشد: دشمنان فكر می كردند مردم را آنچنان در فشار اقتصادی قرار می دهند كه مردم عجز خود را در برابر ابرقدرت ها نشان می دهند اما این ملت بزرگ، تاریخ ساز در همه مقاطع تاریخی بویژه در این سالی كه روزهای پایانی آن در حال سپری شدن است ایستادگی و مقاومت خود را نشان دادند.
رئیس جمهوری اظهار داشت: اینكه در طول دولت های یازدهم و دوازدهم پنج سفر به پارس جنوبی داشته ام و هر بار افتتاح های بزرگی انجام شده است، نشان می دهد پیشرفت و تعالی خود را به حول قوه الهی انجام داده و خواهیم داد.
وی گفت: از همه كسانی كه در ایجاد این سرمایه و پیشرفت ملی سهیم و شریك بوده اند اعم از شركت های مختلف، وزارت نفت و همه كسانی كه تلاش كردند و قرارگاه سازندگی كه بار سنگین اجرا را در بسیاری از بخش ها برعهده گرفت، سپاسگزاری می شود.
روحانی افزود: اینكه در پارس جنوبی از 10 فاز، امروز به 25 فاز پالایشگاهی و دریایی رسیدیم كار بزرگی است.
وی گفت: همزمان با آغاز به كار دولت یازدهم 10 فاز پارس جنوبی افتتاح شده بود و در این مدت 5 سال 15 فاز جدید افتتاح شده است.
رئیس جمهوری افزود: در این فازها روزانه 100 میلیون مترمكعب گاز به ظرفیت كشور اضافه شده است، این قدرت ملی ، فرهنگی، اقتصادی، فنی و انرژی این ملت است.
روحانی یادآور شد: امروز از لحاظ منابع خدادادی، در سطح اول و در زمینه تولید در سطح چندم جهان قرار داریم و این در حالی است كه قدرت نظامی در كنار قدرت فرهنگی، تاریخی و تأثیرگذاری در منطقه و جهان معنا پیدا می‌كند.
رئیس جمهور اظهار داشت: هنگامی كه تولید نفت و گاز در كشور افزایش پیدا می‌كند در حقیقت قدرت ملی ما بالا رفته است.
دكتر روحانی با اشاره به ضرورت و اهمیت خوداتكایی در كشور، ‌گفت: پیش از این در بخش نفتِ گاز، بنزین و گاز نیاز به واردات داشتیم، اما در چند سال اخیر توانسته‌ایم در بنزین، گازوییل و گاز، روی پای خود بایستیم كه این موجب استقلال و خوداتكایی شده و در این صورت هیچ كس نمی‌تواند به ملت ما زورگویی كند.
روحانی افزود: به دلیل نیاز كشور به واردات گاز، در شرایطی بودیم كه كشورهای صادركننده گاز به ایران در فصل زمستان قیمت گاز خود را 9 برابر افزایش دادند و دولت نیز بخاطر فصل سرما ناگزیر بود خرید كند.
وی با بیان اینكه وقتی روی پای خود ایستادیم جایگاه ما بالا می رود، یادآور شد: از ابتدای دولت یازدهم تاكنون تولید بنزین در كشور 2 برابر شده است كه این مهم نشانگر تحرك، فعالیت و ایثار همه فعالان صنعت كشور به ویژه صنعت نفت است.
روحانی اظهار داشت: هم اینك تولید بنزین در كشور از 52 میلیون لیتر در روز به 101 میلیون لیتر در روز افزایش یافته است.
وی گفت: امریكا بداند و فرض كند در این پنج سال هیچ كاری نكردیم و تولید بنزین كه از سال 92 دو برابر شده، بیانگر افتخار ملت ایران در قطع وابستگی است.
رئیس جمهوری افزود: البته شاید برخی خوش‌شان نیاید كه بگوییم این افتخار دولت است، اما همه مسئولان رده بالای كشور از طرف مردم این بار مسئولیت را برعهده دارند و اگر افتخاری وجود دارد، متعلق به مردم است.
وی تصریح كرد: اینكه امروز ما مشكلی اگر داریم نه مربوط به فرد، مدیر و یا دولت خاصی است و از لحاظ زیربنایی اقتصادی یك سری مشكلات تاثیرگذاری دارد كه برای رفع آن بار مسولیت خدمتگزاران را سنگین تر می كند.
روحانی افزود: اگراین مدیریت كشور ضعیف بود چطور توانست تولید بنزین را از 52 به 101 میلیون لیتر افزایش دهد، اتكا 43 درصدی به سوخت 10 درصد شود و همه سوخت را به گاز تبدیل كند كه این امر محیط زیست را احیا كند.
رئیس جمهوری فشارهای حاصل از تحریم‌های اقتصادی را علیه ملت ایران ناجوانمردانه برشمرد و و گفت: امروز در موضوع محیط زیست بخاطر اعمال تحریم برای حل برخی مشكلات زیست محیطی و كاهش تبعات آن دچار مشكل هستیم و در این راستا تحریم آمریكا علیه ایران یك جنایت علیه بشریت است.
دكتر روحانی افزود: تحریم پیش از آنكه جنگ اقتصادی باشد، جنگ روانی است و در این راستا هنگامی كه می‌خواهیم كالایی را برای رفع نیاز كشور وارد كنیم، آنها به سیستم بانكی جهان فشار می‌آورند و مانع از ورود برخی كالاهای مورد نیاز می‌شوند كه كمبود این مواد تبعات روانی را در جامعه به دنبال دارد.
رئیس جمهوری با بیان اینكه در سال 92 و در آغاز كار دولت تدبیر و امید به واسطه آنكه مردم نسبت به توانمندی دولت و اینكه دولت می‌تواند مشكلات را حل و فصل كند، امیدوار شده بودند، قیمت‌ها كاهش یافت و سرمایه‌گذاری‌ها آغاز شد و میزان اشتغال در كشور افزایش پیدا كرد، اظهارداشت: امیدواری و امید به آینده در مردم موجب شد تا این روند در كشور شكل بگیرد.
دكتر روحانی گفت: امروز دشمنان برای آنكه مردم نسبت به آینده خود ناامید و دلسرد شوند، توطئه تحریم را در پیش گرفته ند.
وی افزود:هنگامی كه مردم نسبت به آینده و چند ماه دیگر خود نگران باشند بدون شك در سرمایه‌گذاری، تولید، آرامش روانی جامعه و اشتغال تاثیرگذار خواهد بود.
رئیس جمهوری اظهارداشت: آمریكایی‌ها باید بدانند كه هرگز به اهداف خود نخواهند رسید و اینكه تصور می‌كنند ملت ایران با اعمال فشار در برابر مسیر غلط و زیاده‌خواهی آنها سر فرود خواهد آورد، امكان ندارد چرا كه ملت ایران در كنار مسئولان و رهبری شجاع در برابر آنها ایستاده‌اند.
دكتر روحانی گفت: آنهایی كه می‌خواهند در صف واحد ملت ایران فاصله بیندازند، مخالف فرمان خدا و قرآن كه مؤمنین را به مانند بنیان مرصوص می‌داند، عمل كرده‌اند.
رئیس جمهوری با اشاره به اینكه به هر حال در كشور از لحاظ زیربناهای اقتصادی با مشكلاتی مواجه هستیم كه سابقه آن به پیش از انقلاب برمی‌گردد و اگر مشكلی داریم به فرد، مدیر و دولتی خاص مربوط نمی‌شود، گفت: در شرایط تحریم و فشار اداره و مدیریت كشور سخت‌تر می‌شود اما امروز همه مسئولان بار مدیریت را برعهده دارند و در راستای توسعه كشور، تلاش می‌كنند.
رئیس جمهوری با اشاره به اینكه در منطقه پارس جنوبی اقدامات بسیار خوبی در زمینه محیط زیست انجام شده، گفت: همانطور كه در جمع مردم كنگان عنوان كردم، باید كمیته‌ای متشكل از وزرا و مسوولان مربوطه تشكیل شده و طرح خود را برای كمك به حفظ محیط زیست در این منطقه به دولت ارایه كند.
دكتر روحانی افزود: باید ضمن استفاده از فناوری برای انجام پروژه‌ها در راستای كاهش تبعات زیست محیطی نیز تلاش كنیم، چرا كه مردم عسلویه، نخل تقی، كنگان، جم و دیر كه اطراف این منطقه هستند، مانند مردم همه جای ایران بوده و نباید بگذاریم كه آنها در رنج و مشقت باشند.
رئیس جمهوری با بیان اینكه سلامت مردم برای دولت بسیار حائز اهمیت است، افزود: طرح تبدیل گاز به گاز بودار كه امروز به بهره‌برداری رسید، طرحی مهم در راستای حفظ سلامت مردم است.
دكتر روحانی سفر خود به كشور عراق را سفری تاریخی و نقطه عطف در روابط دو كشور و دو ملت دانست و گفت: این سفر به خوبی نشان داد كه می‌توانیم با همسایگان خود بهترین روابط صمیمی را داشته باشیم.
رئیس جمهوری ادامه داد: بدخواهان ایران و عراق، 30 سال اجازه لایروبی رودخانه اروند را نمی‌داند و هرگاه این موضوع می‌خواست به نتیجه برسد، شیطنت‌هایی می‌كردند كه موانعی را در این مسیر ایجاد می‌كرد تا مردم نتوانند از مزایای آن بهره‌مند شوند، اما در این سفر 2 دولت با قاطعیت و در بیانیه‌ای رسمی بیان كردند كه این اقدام انجام خواهد شد و این بدان معناست كه 2 ملت همسایه به خوبی می‌توانند همدیگر را یاری كنند.
دكتر روحانی با اشاره به اینكه جمهوری اسلامی ایران خواستار توسعه مناسبات و همكاری‌های دوستانه با همه همسایگان است، گفت: توسعه روابط نزدیك ایران با همسایگان به نفع ملت‌های منطقه و البته به ضرر آمریكا و رژیم صهیونیستی است.
رئیس جمهوری اظهار داشت: آمریكایی‌ها نمی‌خواستند كه امسال، دولت هیچ پروژه‌ای را به بهره‌برداری برساند، اما با همت و تلاش متخصصان همه پروژه‌ها براساس زمان‌بندی انجام شده، به بهره‌برداری رسید و این نشان‌دهنده شكست توطئه آمریكایی‌ها است.
دكتر روحانی با بیان اینكه دستیابی به موفقیت علاوه بر سرمایه و تكنولوژی، نیاز به اعتماد دارد، گفت: افتتاح فازهای پارس جنوبی به معنای اعتماد میان متخصصان، مدیران و كارگران ما و این اعتماد سرمایه بزرگی در راستای پیشرفت كشور خواهد بود.
رئیس جمهوری حفظ انضباط، دلسوزی، تلاش، فداكاری و مدیریت جهادی در امور را حائز اهمیت دانست و تصریح كرد: باید ضمن انجام كار انضباطی بوجود بیاید كه كارگر ایرانی برتر از كارگرهای دیگر كشورها باشد و باید در كیفیت، ساعت و نحوه انجام كار به جایی برسیم كه برتر از دیگران باشیم.
دكتر روحانی ضمن ابراز امیدواری از اینكه مراحل اجرای سه فاز دریایی دیگر پارس جنوبی با تلاش متخصصان و كارگران كشور به زودی و با سرعت بیشتری انجام شود و پارس جنوبی با 27 فاز به فعالیت خود ادامه دهد، از تلاش‌های ارزنده‌ای كه شركت ملی گاز ایران بویژه در روستاها انجام می‌دهد تقدیر كرد.
رئیس جمهوری بهره‌برداری از 15 فاز پارس جنوبی و نیز 15 طرح پتروشیمی، در دولت‌های یازدهم و دوازدهم را افتخاری ملی دانست و گفت: ملت ایران قدردان این تلاش‌ها هستند و این تلاش‌ها نشان می‌دهد دولت، سپاه، بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران در این امور، هنگامی كه كنار هم قرار می‌گیرند، پیروزی‌ها و موفقیت‌ها زودتر حاصل خواهد شد.
پیش از سخنان رئیس جمهوری مهندس بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت گزارشی از برنامه‌ها و اقدامات این وزارتخانه در راستای بهره‌برداری از فازهای مختلف پارس جنوبی و طرح‌های توسعه‌ای در این میدان گازی ارایه كرد.
6045/6047