3 هزار راس دام زنده قاچاق در آذربايجان شرقي كشف شد

تبريز - ايرنا - مديركل دامپزشكي آذربايجان شرقي گفت: در يك ماه اخير بيش از 3 هزار راس دام زنده كه بدون مجوزهاي لازم با احتمال قاچاق در حال خروج از استان بود، كشف شد.

به گزارش ايرنا، اميرحسين بهداد روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: اين دام ها از سوي همكاران دامپزشكي مستقر در پست‌هاي قرنطينه و با همكاري پليس راه و نيروي انتظامي كشف و براي تعيين تكليف و صدور احكام پس از تشكيل پرونده به مقام هاي قضايي ارجاع شد.
وي اظهار داشت: با توجه به وجود سيستم يكپارچه قرنطينه دامپزشكي و تلاش ‌هاي شبانه روزي همكاران اداره كل دامپزشكي در مرزهاي جلفا و نوردوز، امكان قاچاق دام از طريق مرزهاي آذربايجان شرقي وجود ندارد و در صورت مشاهده هرگونه مورد مشكوكي خودروي حمل دام زنده متوقف و مدارك لازم بررسي مي‌شود.
مديركل دامپزشكي آذربايجان شرقي با هشدار به دلالان خريد و فروش دام، گفت: كوچك ‌ترين حركت سودجويان در اين زمينه رصد و پيگيري، با متخلفان برخورد قانوني، قاطع و جدي و براي آنان حبس و جريمه نقدي سنگين لحاظ مي شود.
بهداد با بيان اينكه اخيرا قاچاق دام توسط عده‌اي سودجو و دلالان باعث بروز مشكلاتي در سطح كشور شده است، ادامه داد: در اين استان به دليل برقراري پست ‌هاي قرنطينه سيار بين استاني و كنترل دقيق مرزها با كشورهاي جمهوري آذربايجان و ارمنستان هيچ موردي از قاچاق دام گزارش نشده است.
وي از اجراي مرحله جديد واكسيناسيون تب برفكي جمعيت دام سنگين در استان خبر داد و از دامداران و روستاييان خواست با گروه ‌هاي دامپزشكي همكاري كنند.
مديركل دامپزشكي آذربايجان شرقي گفت: دامداران با پرداخت هزينه واكسن، تمامي دام‌هاي سنگين مانند گاو و گاوميش را در برابر اين بيماري واكسينه كنند تا خسارت‌هاي اقتصادي جبران ناپذير ناشي از اين بيماري در ماه‌ هاي آينده در استان روي ندهد.
بهداد، افزود: با توجه به قرار گرفتن در فصل واكسيناسيون تب برفكي و احتمال شيوع انواع بيماري‌هاي دامي از جمله تب برفكي در كشور، اين اداره كل از صدور هرگونه مجوز ورود و خروج دام زنده به استان براي كنترل اين بيماري ممانعت مي‌كند.
وي گفت: مجوز ورود و خروج به دام هايي صادر مي شود كه دوره 14 روز بعد از واكسيناسيون در گله واكسينه شده طي شده باشد.
بهداد ادامه داد: دامداران به هيچ عنوان دام‌هاي ناشناس و بدون مشخصات را وارد گله و دامداري خود نكنند تا از انتشار انواع بيماري‌هاي دامي و مشترك بين انسان و دام جلوگيري شود.
8023/518

سرخط اخبار استان‌ها