۲۶ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۴۷
کد خبر: 83246540
۰ نفر
گام بلند برای ایمنی سفرهای دریایی

بندرعباس- ایرنا- یكی از مولفه های مهم در توسعه صنعت گردشگری دریایی، ایمنی سفرهای دریایی است كه با آغاز بكار طرح تسهیلات سفرهای نوروزی 98 از امروز با حضور وزیر راه وشهر سازی در بندر شهید حقانی بندرعباس گام بلندی به سوی ایمنی این سفرها برداشته شد.

استان هرمزگان در جنوب ایران به دلیل داشتن آب وهوای بهاری و بسیار مطلوب در روزهای پایانی سال یكی از مهمترین مقصدهای گردشگری كشور در ایام نوروز است و براساس آمارها، سال گذشته بیش از دو میلیون و 500 هزار مسافر تعطیلات خود را در استان هرمزگان سپری كردند.
این استان كه به عنوان پایتخت سفرهای دریایی و استان نمونه در زمینه نوسازی واستاندارد سازی ناوگان گردشگری دریایی در كشور محسوب و تعیین شده با پیوست شناورهای استاندارد به ناوگان گردشگری دریایی، بازار این صنعت به شكل چشمگیری درحال رونق گرفتن است.
در راستای تاكید ویژه بر روی سلامت و ایمنی مردم در ترددهای دریایی، ارتقای ضریب ایمنی سفرهای دریایی و بهبود اقتصاد مردم منطقه با توسعه صنعت گردشگری دریایی، ضرورت نوسازی ناوگان گردشگری در نوروز 98 را دوچندان كرد.

**ارتقای ضریب ایمنی سفرهای دریایی
طرح تسهیلات سفرهای نوروزی 98 با هدف ارایه خدمات به مسافران نوروزی تا پایان تعطیلات عید نوروز از امروز (یكشنبه) با حضور 'محمد اسلامی وزیر راه وشهر سازی' در بندر شهید حقانی بندرعباس آغاز شد.
در ابتدای این مراسم، مدیركل بنادر و دریانوردی هرمزگان از ضابطه مند شدن سفرهای دریایی در این استان خبرداد و افزود: در راستای ارتقای ضریب ایمنی سفرهای دریایی، شناور فرماندهی در صحنه طرح نوروزی 98 برای نخستین بار در آب های جزیره كیش مستقر شده است.
الله مراد عفیفی پور بیان داشت: همچنین برای نخستین بار، شناور 'حجاز66' نیز به عنوان پایگاه دریایی چند منظوره، در حد فاصل بنادر چارك، كیش و آفتاب مستقر تا اهداف و ماموریت های محوله را در بازه زمانی طرح شروع كند.
مدیركل بنادر و دریانوردی هرمزگان ادامه داد: در ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی كه افزون بر 25 عضو دارد، 800 نفر كار اجرایی را برعهده دارند.

** خدمات امدادی با 40 فروند شناور خدمات
مدیركل بنادر و دریانوردی هرمزگان اظهارداشت: در اجرای طرح سفرهای نوروزی، 40 فروند شناور خدماتی غیر از شناورهای مسافری خدمات امدادی و نظارتی در طرح سفرهای نوروزی را برعهده دارند.
عفیفی پورافزود: تمام شناورهایی كه در نوار ساحلی استان هرمزگان اقدام به كار تفریحی می كنند را در قالب تعاونی های محلی ساماندهی كرده ایم.
به گفته وی، در مسافرت دریایی در بخش بین المللی كه از 2بندرلنگه و شهید باهنر سفر دریایی به كشورهای حوزه خلیج فارس تردد دارند و در سفرهای دریایی داخلی كه عمدتا از بندر شهید حقانی انجام می شود، این شناورها ساماندهی شده اند.
عفیفی پور گفت: در راستای سرعت بخشی به طرح سفرهای نوروز98 و افزایش ضریب ایمنی گردشگران، با 24 ایستگاه همیار ناجی در ستاد تسهیلات نوروزی هماهنگی شده كه در این ایستگاه ها از نیروی های مردمی استفاده می شود.
این مسوول اظهار داشت: تجربه نیز نشان داده استفاده از نیروی مردمی در ایجاد ایمنی و فرهنگ دریایی كار بسیار ارزشمندی است.

**خدمات رسانی 59 فروند لندی كرافت در نوروز98
مدیركل بنادر و دریانوردی هرمزگان در ادامه ظرفیت حمل مسافران در شناورها را بین 63 نفر تا 250 مسافر اعلام كرد و افزود: در مجموع 109 شناور داریم كه از این تعداد 49 شناور مسافری است و 5هزار و 361 صندلی دارد.
عفیفی پور گفت: همچنین 59 فروند لندی كرافت با قابلیت حمل یكهزار و 960 خودرو به مردم و گردشگران خدمات رسانی می كند.
این مسوول ابراز داشت: در مجموع 5 هزار و 961 صندلی بر روی شناورها در استان هرمزگان وجود دارد.
وی ادامه داد: همچنین 2هزار و 85 شناور لندی كرافت ظرفیت حمل خودرو دارند كه از این تعداد 4هزار و 90 در بندر شهید حقانی مستقر است و عمده لندی كرافت ها در بندر پل و لافت مستقر هستند.
عفیفی پور همچنین گفت: 12 مسیر تردد دریایی مسافری درهرمزگان وجود دارد و 24 نقطه گردشگری نیز شناسایی شده كه از این تعداد 9 نقطه در جزیره قشم است.
وی یكی از مزیت های طرح تسهیلات سفرهای نوروزی و دریایی را اشتغال پایدار و اثرگذار در بین جوامع محلی عنوان كرد و افزود: به عنوان نمونه در بندر سهیلی یك نفر بیكار وجود ندارد.
مدیركل بنادر و دریانوردی هرمزگان افزود: همچنین برای نخستین بار امسال تعاونی گردشگری ابوموسی راه اندازی شده است و می توان از این ظرفیت برای سفرهای دریایی دور جزیره نیز استفاده شود.
عفیفی پور كنترل فنی شناورها، افزایش بازرسی ها و كاهش دوره زمانی این بازرسی ها، پایش مسیرهای دریایی، تعیین مسیر تردد، آموزش مهمانداران شناورها را بخشی از فعالیت های صورت گرفته در راستای افزایش ضریب ایمنی دریانوردی و اجرای موثر طرح تسهیلات سفرهای دریایی در نوروز98 عنوان كرد.
وی تامین تجهیزات رادیویی، ارتباطی و مخابراتی برای بنادر گردشگری، انجام عملیات لایروبی و هیدروگرافی آن ها، نصب علائم كمك ناوبری در مسیرهای دریایی و همچنین خروج و پاكسازی لاشه شناورهای مغروق به منظور افزایش ضریب ایمنی دریانوردی را از دیگر اقدام ها صورت گرفته برشمرد.
به گفته مدیركل بنادر و دریانوردی هرمزگان، 13 بندر در هرمزگان به عنوان پایتخت مسافرت های دریایی كشور وجود دارد كه 95 درصد از حجم كل حمل و نقل مسافران دریایی كشور و حدود 100 درصد عملیات حمل خودرو در مسیر سرزمین اصلی به جزیره های خلیج فارس را بر عهده دارد.
عفیفی پور در پایان صحبت های خود به قابلیت های سامانه هوشمند كنترل بندرشهید حقانی بندرعباس اشاره كرد و افزود: تعداد فروش بلیط های در جزیره ها، نوع شناورها و جنسیت مسافران از طریق این سامانه به صورت لحظه ای مشخص می شود.

**آماده شدن 80 فروند شناور مسافری برای سفرهای دریایی نوروز
وزیر راه و شهرسازی نیز در این مراسم اظهار داشت: 80 فروند شناور با ظرفیت 5 هزار و 900 صندلی برای سفرهای دریایی نوروزی 98 پیش بینی شده است.
محمد اسلامی افزود: شناورهای یاد شده دارای صلاحیت، كیفیت و لوازم ایمن هستند و در تمام شبانه روز در مسیرهای دریایی تردد دارند.
وی بیان داشت: با توجه به ساماندهی صورت گرفته، در شهر بندرعباس نیز حدود 40 شناور آماده هستند كه می توانند سفرهای دریایی مردم را از اسكله شهید حقانی برقرار كنند.
وزیر راه و شهرسازی اظهارداشت: امكانات پشتیبانی و تسهیل گری نیزدر این راستا صورت گرفته كه مهم ترین آن خرید اینترنتی بلیت های شناوری بوده كه مردم خیلی راحت می توانند آن را تهیه كنند.
اسلامی ادامه داد: خدمات پسكرانه ای كه با همت استاندار هرمزگان ایجاد شده و تعاملی كه مردم برای پشتیبانی سفر دارند، شرایط مناسبی را برای ایمنی سفرها بوجود آورده است.
وی اظهارامیدواری كرد كه در جزیره های، سواحل و در سفرهای تفریحی و گردشگری نوروز 98، مردم ایران سفرهای ایمن و سلامتی را داشته باشند.

**آمادگی ناوگان هوایی، دریایی، ریلی و زمینی در نوروز 98
وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: همه بخش های حمل و نقل و ناوگان هوایی، دریایی، ریلی و زمینی كشور آمادگی اجرای سفرهای نوروزی 98 هستند.
اسلامی اضافه كرد: در ناوگان هوایی كشور حدود 22 هزار صندلی، ریلی 22 هزار صندلی با 235 رام قطار، اتوبوسرانی بین شهری 14 هزار و 500 دستگاه اتوبوس و دریایی نیز 5 هزار و 900 صندلی آماده عملیات هستند.
وی اظهارداشت: این ضریب آمادگی و كمیتی عرضه شده نسبت به سال گذشته در همه بخش های حمل و نقلی حدود 15 درصد افزایش دارد كه پیش بینی می شود در جذب و میزان سفر نیز نسبت نسبت به سال قبل افزایش داشته باشیم.
وزیر راه و شهرسازی در ادامه از رانندگی كه در جاده ها هستند خواست رعایت مقررات را داشته باشند و با بی احتیاطی ایام نوروز را به كام مردم و دیگران تلخ نكنند.

**ایمنی اولویت های اصلی در گردشگری دریایی است
استاندار هرمزگان نیز گفت: با توجه به ظرفیت های مهم در این استان، رونق گردشگری به ویژه گردشگری دریایی از اولویت های مهم كاری است اما مهم تر از آن ایمنی سفرهای دریایی است.
فریدون همتی توصیه كرد: تمامی دستگاه های اجرایی عضو ستاد تسهیلات سفر، موظف هستند تا با آمادگی لازم سفر خوبی را برای گردشگران نوروز98 رقم بزنند.
وی تصریح كرد: به تمامی اعضای ستاد تسهیلات سفرهای دریایی توصیه شده است در بخش گردشگری فعال باشند و با اجرای برنامه های مناسب از جاذبه های گردشگری، آمادگی پذیرایی از گردشگران را داشته باشند.
استاندار هرمزگان اظهار امیدواری كرد با آمادگی كه از سوی بنادر و دریانوردی استان هرمزگان برای تامین امنیت گردشگری دریایی وجود دارد، انتظار داریم گردشگران نیز همكاری های لازم با عوامل اجرایی داشته باشند تا سفر خوبی در نوروز98 شاهد باشیم.
بندر شهید حقانی بندرعباس بزرگترین پایانه مسافری دریایی ایران محسوب می شود كه دارای بزرگترین ناوگان مسافری دریایی كشور با 40 فروند شناور استاندارد و پیشرفته و ظرفیت ترابری درجای افزون بر جهارهزار نفر برای سفر دریایی به جزایر قشم، هرمز و لارك است.
طرح نوروزی تسهیل سفرهای دریایی استان هرمزگان در سه بخش ایمنی مسیرهای تردد، بنادر و شناورها از امروز آغاز شده و به مدت 20 روز، تا 15 فروردین ماه سال آینده ادامه دارد.
9887 /6048

سرخط اخبار استان‌ها