۲۶ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۲۴
کد خبر: 83246521
۰ نفر
رهاسازی آب سد مهاباد به دریاچه ارومیه از سر گرفته شد

ارومیه - ایرنا - رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: مرحله دوم رهاسازی آب سد مهاباد كه چند روزی متوقف شده بود، از سر گرفته شد.

فرهاد سرخوش روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: رهاسازی آب از سد مهاباد از امروز با دبی 20 مترمكعب بر ثانیه آغاز شده است.
وی اضافه كرد: مرحله دوم رها سازی آب سد مهاباد از 27 بهمن سال جاری به میزان 30 میلیون مترمكعب با دبی 20 مترمكعب در ثانیه آغاز شده بود كه چندی پیش با درخواست نماینده مهاباد متوقف شد.
وی ادامه داد: تاكنون 23 میلیون متر مكعب آب از این سد به سمت نگین آبی آذربایجان رها سازی شده كه رها سازی هفت میلیون متر مكعب دیگر در دستور كار است.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: تراز دریاچه ارومیه طبق آخرین پایش به یكهزار و 270 متر و 91 سانتی متر رسید كه در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته 23 سانتی متر افزایش دارد.
به گزارش ایرنا دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال/از 1394/ به تراز اكولوژیك خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشك شدن كرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشك شد.
همه كارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند كه مشاركت جوامع محلی در كنار اجرای طرح های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان دارد.
به گزارش ایرنا، انتشار نامه ای از سوی جلال محمودزاده و درخواست وی از وزارت نیرو برای توقف رهاسازی آب از سد مهاباد به دریاچه ارومیه بازتاب گسترده ای در شبكه های اجتماعی داشت.
3214/2093 /1484