۲۶ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۲۶
کد خبر: 83246510
۰ نفر
2.5 میلیون تن انواع كودهای شیمیایی كشاورزی تامین شد

تهران- ایرنا- مدیرعامل شركت خدمات حمایتی كشاورزی گفت: از ابتدای امسال تاكنون بیش از 2.5 میلیون تن انواع كودهای شیمیایی معادل 100 درصد برنامه تكلیفی وزارت جهادكشاورزی تامین و ذخیره سازی شده است.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا از شركت خدمات حمایتی كشاورزی، حمید رسولی افزود: برای تامین انواع كودهای كشاورزی در سال 97 از منابع داخلی و خارجی استفاده شده است.
وی گفت: امسال برای سومین سال متوالی كودهای كشاورزی برنامه تكلیفی این كشور مشتمل بر كودهای، فسفاته و پتاسه افزایش قیمت نداشته اند و كود اوره فقط 9 درصد رشد قیمت ثبت كرد.
رسولی اظهار داشت: انواع كودهای كشاورزی برای كشت زراعی آتی تامین است و هیچ دغدغه ای در حوزه تامین كود از منابع داخلی و خارجی نداریم.
وی با اشاره به تداوم سیاست های حمایتی وزارت جهادكشاورزی در ارتباط با قیمت فروش كودهای كشاورزی اضافه كرد: در سال زراعی جاری نسبت به میانگین مصرف كود در دهه 90 با توجه به بارندگی های مناسب و متعاقب آن افزایش تقاضای كشاورزان شاهد افزایش 30 درصدی مصرف بوده ایم.
عضو هیات مدیره شركت خدمات حمایتی كشاورزی به ذخیره استراتژیك 321 هزارتنی انواع كودهای كشاورزی در انبارهای شركت در سراسر كشور اشاره كرد و گفت: با توجه به وضعیت مناسب تامین كود از منابع داخلی و خارجی حفظ این ذخیره استراتژیك خط قرمز این شركت است.
وی با تاكید بر توجه به خوداتكایی در تامین و مصرف كودهای كشاورزی اظهار داشت : 81 درصد تامین كودهای كشاورزی این شركت از منابع داخلی صورت می گیرد كه در این میان كود اوره با 100 درصد تامین از منابع داخلی بیش ترین رقم را دارد.
وی تصریح كرد: تا اواخر اسفندماه، نزدیك به 1.6 میلیون تن كود اوره به استان ها تحویل شده است، در حالی كه در مدت مشابه سال گذشته این میزان در حدود 1.2 میلیون تن بود.
رسولی با بیان این كه مجموع كل كود اوره تحویلی به استان ها تا پایان سال قبل یك میلیون و 214 هزارتن تن بوده است، خاطرنشان كرد: میزان كود اوره تحویلی در دوازده ماه سال جاری از كل مقدار كود اوره تحویلی در سال گذشته 400 هزار تن بیشتر پیش بینی می شود و فرآیند تامین و تدارك كودهای كشاورزی برای ابتدای سال 98 نیز با جدیت در حال انجام است.
رسولی پیش بینی كرد تا پایان سال 97 میزان تحویل كود اوره به استان ها نسبت به سال قبل و میانگین بلند مدت بیش از 30 درصد افزایش یابد.
وی ادامه داد: به یمن بارندگی های سال جاری از تقاضای بیش تر برای كود توسط كشاورزان استقبال می كنیم ولی از همكاران استانی در سازمان های جهادكشاورزی تقاضا داریم كه بر مصرف و فروش كود نظارت لازم را اعمال كند.
وی پیش بینی كرد ركورد دهه 90 در مصرف كودهای كشاورزی در كشور در سال زراعی جاری شكسته شود.
مدیرعامل شركت خدمات حمایتی كشاورزی افزود: با وجود تحریم‌ها، 100درصد كود وارداتی مورد نیاز كشور تامین و همه قرارداد‌ها طبق برنامه با طرف‌های خارجی منعقد و محموله‌های مورد نیاز كاملا در بنادر كشور تخلیه شده و حتی 320 هزار تن انواع كودهای كشاورزی ذخیره استراتژیك تامین شده است.
رسولی گفت: ما همه محموله‌ها را بدون تاخیر و به موقع وارد كردیم.
مدیر عامل شركت خدمات حمایتی كشاورزی، با اشاره به چالش هایی كه امسال كشور با آن روبروست، تصریح كرد: امسال اتفاقات ویژه ای رخ داد كه تامین نهاده ‌های كشاورزی را حساس‌تر كرد.
وی افزود: تحریم ‌ها و چالش ‌های بین‌المللی از جمله عوامل بازدارنده ای بودند كه مبادلات تجاری و جهانی ما را تحت تاثیر قرار دادند، اما شركت خدمات حمایتی كشاورزی توانست بر همه مشكلات و چالش ها فائق آمده و حتی بهتر از سال های گذشته به وظایفش عمل كند.
وی درباره شبهه هایی كه در كیفیت كودهای وارداتی از چین وارد می شود، گفت: تمامی محموله ها از منابع معتبر كه دارای كیفیت و استانداردهای بسیار بالای بین المللی هستند، تهیه و خریداری می شوند، ضمن اینكه چین یكی از بزرگ ترین تولیدكنندگان و همچنین صادركنندگان كودهای شیمیایی در جهان است.
رسولی تصریح كرد: این شركت با استفاده از شبكه بزرگ توزیع خود كه شامل سه هزار و 500 كارگزار است، توانست با همت و همراهی دلسوزانه شركت های پتروشیمی داخلی به ویژه در نیمه دوم سال جاری به خوبی نیاز داخلی را پوشش داده و پاسخ گوی تقاضای كشاورزان باشد.

** 220 هزارتن كود اوره در فروردین 98 توزیع می شود
رسولی ادامه داد: طی 12 ماه سال 97 ، شركت‌های پتروشیمی درحدود 1.6 میلیون تن كود اوره در اختیار ما قرار داده‌اند و ماه‌ فروردین 98 هم برنامه حمل 220 هزار تن كود اوره را برای مناطق مختلف كشور در دست داریم.
مدیرعامل شركت خدمات حمایتی كشاورزی همچنین به چالش هایی كه تابستان امسال شركت های پتروشیمی تولیدكننده كود اوره در كشور ایجاد كردند، اشاره و اظهار كرد: بجز مدت زمان 40 روزی كه با پتروشیمی‌ها بر سر قیمت فروش كود اوره چالش داشتیم، سرانجام به یك توافق دوطرفه منجر شد و میزان تحویل كود ازته (اوره) توسط شركت های پتروشیمی داخلی به شركت خدمات حمایتی كشاورزی در نیمه دوم سال جاری بسیار قابل توجه و بی ‌سابقه بوده است.

** مصرف كود در ایران نصف میانگین جهانی است
رسولی مصرف كود در بخش كشاورزی را برای تغذیه گیاه بسیار مهم ارزیابی كرد و افزود: با وجود ادعاهای موجود مصرف كود در عرصه‌های كشاورزی ایران نصف میانگین جهانی و یك سوم كشور‌های پیشرفته است.
وی با بیان اینكه تركیب مصرف انواع كود در بخش كشاورزی باید به سمت استانداردها حركت كند، افزود : در گذشته 80 درصد كود‌هایی كه مصرف می شد ازت، 15 درصد فسفات و 5 درصد پتاس بود كه خوشبختانه با اقدامات ترویجی و آموزشی در سال های اخیر این تناسب را به استانداردها نزدیك و به ترتیب به میزان 70 ، 20 و 10 درصد تبدیل كردیم.
مدیرعامل شركت خدمات حمایتی كشاورزی، توسعه كشاورزی بدون مصرف كود را یك فرض محال دانست و تصریح كرد: چنین اظهار نظرهایی غیر علمی و پایه و اساس فنی ندارد زیرا تولید پایدار، افزایش كیفیت محصولات كشاورزی و مقابله با تنش های محیطی، بدون استفاده از كودهای كشاورزی كه دارای عناصر مورد نیاز خاك و گیاه باشند، امكانپذیر نیست.
رسولی همچنین درباره تقلبی بودن كود‌های شیمیایی گفت: با اجرای آیین نامه ثبت مواد كودی، شرایط خوبی در این حوزه اتفاق افتاده است و پیشنهاد می شود كشاورزان در هنگام خرید به شماره ثبت مواد كودی و سایر علائم ممیزه برای تشخیص كودهای كیفی توجه كرده و نیازهای خود را از مراكز مجاز تهیه كنند.
به گفته وی، تخلف در هر صنف و گروهی ممكن است و در سال جاری با همكاری سازمان تعزیرات حكومتی بیش از 30پرونده قضایی برای متخلفین در این حوزه داشتیم و این متخلفان كه به طور عمده مرتكب گرانفروشی و یا فروش خارج از شبكه شده بودند، به دادگاه معرفی شدند.
مدیرعامل شركت خدمات حمایتی كشاورزی، بر حمایت دولت از تامین كودهای كشاورزی با كیفیت تاكید و تصریح كرد: تامین و تدارك كودهای كشاورزی مرغوب، مكفی، با قیمت مناسب یكی از دغدغه های اصلی دولت در بخش كشاورزی و وظیفه ای است كه تصمیم سازان نسبت به آن حساسند.
رسولی ادامه داد: ناگفته نماند كه قیمت كودهای كشاورزی خارجی نیز همچون قیمت خرید كود از تولیدكنندگان داخلی با افزایش قیمتهای جهانی مواجه بوده اما وزارت جهاد كشاورزی این افزایش قیمت ها را در كودهای یارانه ای لحاظ نكرده است.
اقتصام**9186*2025