۲۶ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۰۸
کد خبر: 83246465
۰ نفر
شاخص بورس یك هزار 397 واحد بالا رفت

تهران- ایرنا- شاخص بورس امروز (یكشنبه) سبزپوش بود و با رشد یك هزار و 397 واحدی نسبت به دیروز به جایگاه 172 هزار و 522 واحدی ارتقا یافت.

به گزارش ایرنا، شاخص بورس در آستانه نوروز و در ادامه روند افزایشی خود امروز به كانال 172 هزار واحدی صعود كرد. همه ساله بازار بورس در روزهای پایانی سال روندی مثبت به خود می گیرد و از فشار فروش كاسته می شود.
در بازار امروز سهام 385 شركت افزایش قیمت و بهای سهام 232 شركت كاهش داشت. 27 شركت نیز معاملاتی خنثی و بدون تغییر را تجربه كردند.
در معاملات امروز چهار میلیارد و 829 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 24 هزار و 327 میلیارد ریال در 164 هزار نوبت داد و ستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) كه در آن ارزش سهام شركت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 403 واحد رشد كرد و شاخص كل (هم وزن) كه در آن ارزش و وزن همه شركت های بزرگ و كوچك در محاسبه شاخص كل، یكسان در نظر گرفته می شود، 272 واحد افزایش یافت.
شاخص قیمت (هم وزن) نیز 190 واحد بالا رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شركت های پذیرفته شده در بورس است.
شاخص آزاد شناور یك هزار و 430 واحد افزایش یافت؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شركت ها در بورس را نشان می دهد.
شاخص بازار اول مربوط به شركت های برتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور 758 واحد رشد كرد و شاخص بازار دوم بورس نیز چهار هزار و 53 واحد افزایش یافت.
در معاملات امروز، نمادهای فارس (هلدینگ خلیج فارس)، پارس (پتروشیمی پارس)، فخوز (فولاد خوزستان)، وغدیر (سرمایه گذاری غدیر)و پارسان (نفت وگاز پارسیان) بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند، اما فولاد (فولاد مباركه) و وامید (گروه مدیریت سرمایه گذاری امید) بیشترین فشار منفی را وارد كردند.

** پتروشیمی ها در صدر معاملات
گروه شیمیایی در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه 239 میلیون سهم به ارزش یك هزار و 219 میلیارد ریال دادوستد شد.
گروه فلزات اساسی به ارزش 862 میلیارد ریال و بانك به ارزش 501 میلیارد ریال، به ترتیب جایگاه های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.
گروه خودرو با دادوستدی به ارزش 458 میلیارد ریال در رده چهارم معاملات امروز قرار گرفت و گروه فرآورده های نفتی نیز با معاملاتی به ارزش 288 میلیارد ریال در رده پنجم قرار گرفت.

** رشد 41 واحدی شاخص فرابورس
معاملات امروز شاخص فرابورس (آیفكس) 41 واحد رشد كرد و در جایگاه 2 هزار و 156 واحدی ایستاد؛ در این بازار یك میلیارد و 289 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از هفت هزار و 958 میلیارد ریال دادوستد شد.
نمادهای مارون (پتروشیمی مارون)، زاگرس (پتروشیمی زاگرس)، كگهر (سنگ آهن گهرزمین)، میدكو (هلدینگ معدنی خاورمیانه) و ارفع (آهن و فولاد ارفع) بیشترین سهم را در رشد شاخص داشتند.
اقتصام**2022*2025