۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۵
کد خبر 83246408
۰ نفر
سهم 50 درصدی نفتی‌ها از صادرات غیر نفتی

تهران-ایرنا- بیش از 50 درصد از صادرات غیر نفتی ایران را محصولاتی مانند میعانات گازی، فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی تشكیل می‌دهند كه مستقیم و یا غیر مستقیم با صنعت نفت در ارتباطند.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا، كشورها مبادلات تجاری خود را بر اساس مزیت‌های اقتصادیشان برنامه‌ریزی می‌كنند بنابراین مبادلات تجاری هر كشوری می‌تواند آیینه‌ای از اقتصاد آن باشد. در واقع كشورهای جهان كالایی را صادر می‌كنند كه توانایی تولید آن را با قیمت تمام شده پایین‌تری داشته باشند تا بتوانند با رقیبان در بازارهای جهانی رقابت كنند.
از همین رو فارغ از چین كه هر كالایی را با تكیه بر نیروی كار ارزان، تولید و روانه بازار می‌كند، هر كشوری با كالایی خاص شناخته می‌شود. ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و نفت، شناسنامه صادراتی آن به حساب می‌آید.
با این حال چند سالی است كه در ایران تلاش شده تا دخل و خرج كشور با كمترین اتكا به ارزهای صادراتی نفت بسته شود و جای آن را صادرات غیر‌نفتی بگیرد.
صادرات غیر‌نفتی از آن جهت اهمیت دارد كه علاوه بر اشتغال‌زایی در كشور، ارزش افزوده بیشتری را به همراه دارد و جلوی خام فروشی را می‌گیرد.
اما نكته‌ای كه در این میان وجود دارد، نحوه دسته‌بندی صادرات غیر‌نفتی است. هم اكنون میعانات گازی با كمترین تغییر از زمان استخراج به عنوان صادرات غیر‌نفتی بار كشتی شده و صادر می‌شود.
همچنین گاز مایع‌شده نیز در دسته‌بندی صادرات غیر‌نفتی قرار دارد؛ محصولات پتروشیمی هم در این دسته قرار می‌گیرند و حتی گل سر سبد صادرات غیر‌نفتی به شمار می‌رود؛ تا آنجا كه چشم بازار ارز برای تعادل، به ارزهای صادراتی پتروشیمی است.
آمار گمرك نشان می‌دهد كه در 11 ماه سال جاری، 106 میلیون تن كالا به ارزش 40 میلیون دلار از ایران صادر شده است.
از این میزان بیش از 32 درصد مربوط به صادرات پتروشیمی است و چیزی حدود 20 درصد نیز صادرات میعانات گازی و سایر فرآورده‌هایی از این دست مانند گاز مایع را شامل می‌شود.
تا آنجا كه 5 كالای اول صادراتی ایران به ترتیب میعانات گازی با سهمی 9.8 درصدی، گاز طبیعی مایع شده با سهمی 4.8 درصدی، پروپان مایع شده با سهمی 4 درصدی، سایر روغن‌های سبك و فرآورده‌ها بجز بنزین با سهمی 3.3 درصدی و متانول با سهمی 3.2 درصدی است.
آمارها نشان می‌دهد با وجود تحریم‌هایی كه در سال جاری بر صنعت نفت ایران تحمیل شده، صادرات پتروشیمی حدود 14 درصد نسبت به سال گذشته از نظر ارزشی افزایش داشته است.
با این حال صادرات میعانات گازی كاهشی 37.5 درصدی را از نظر ارزش در مقایسه با 11 ماه سال 96 نشان می‌دهد. میعانات گازی از نظر وزن حدود 52 درصد كمتر شده كه می‌تواند به خاطر پا پس كشیدن خریداران به دلیل تحریم باشد.
مقایسه این آمارها نشان می‌دهد كه اگرچه صنعت نفت ایران با تحریم روبروست اما این تحریم تنها برای فروش خام نفت و یا میعانات گازی تاثیر‌گذار بوده و در مقابل صنایع دیگر مانند پتروشیمی كه مواد اولیه خود را از نفت و گاز می‌گیرد، رونق بیشتری را تجربه می‌كنند. بنابراین می توان با حفظ مزیتی به نام نفت و گاز و با تبدیل آن به كالاهایی ارزشمندتر و تكمیل زنجیره ارزش، شرایط تحریم را با هزینه های كمتری پشت سر گذاشت.
اقتصام**4018**9189