آلرژي كودكان شيرخوار با تغذيه مادران ارتباط دارد

سمنان- ايرنا- فوق تخصص گوارش، كبد و تغذيه كودكان گفت: مادران شيرده از خوردن موادي كه كودك به آن حساسيت دارد بايد بپرهيزند و آلرژي كودكان شيرخوار با تغذيه مادران ارتباط دارد.

دكتر پانته آ تاجيك روز يكشنبه در گفت و گو با ايرنا بيان كرد: برخي از كودكان شيرخوار به مواد خاصي از جمله شير گاو آلرژي دارند كه مادر نيز بايد از خوردن اين آلرژن در طول 2 سال شيردهي، امتناع كند.
وي با اشاره به اينكه برخي از شيرخواران به شيرمادر واكنش آلرژيك نشان مي دهند، گفت: اين تعداد كودكان بسيار محدود هستند كه واكنش اكثر آنان نسبت به شيرگاو موجود در رژيم غذايي مادر است.
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي استان سمنان تظاهرات گوارشي را يكي از عوارض آلرژي خواند و گفت: اين مشكلات بايد سريع تر توسط پزشك مورد بررسي و درمان قرار گيرد.
وي گفت: دردهاي شكمي، استفراغ، اسهال، يبوست و غلت زدن بسيار و آبريزش دهان در هنگام خواب از علامت هاي آلرژي در دستگاه گوارش هستند.
تاجيك اضافه كرد: آلرژي از عوامل تشديد كننده رفلاكس در كودكان نيز محسوب مي شود و استفاده از آلرژن ‌ها درمان رفلاكس كودكان با داروها را به تعويق مي اندازد.
وي خس خس، مشاهده خون در مدفوع، سرفه و بسته شدن بيني را برخي از نشانه هاي آلرژي تنفسي عنوان كرد و گفت: كودكان به ويژه كودكان داراي آلرژي و رفلاكس را بايد از خوردن خواركي هايي كه داراي مواد افزودني هستند، به شدت منع كرد.
اين فوق تخصص گوارش و كبد و تغذيه كودكان تاكيد كرد: شايع ‌ترين آلرژن ‌هاي غذايي در كودكان پروتئين ‌هاي شير گاو است كه در لبنيات و گوشت گاو موجود است.
تاجيك با اشاره به اينكه در بيشتر موارد آلرژي موروثي است، بيان كرد: اگر يكي از والدين داراي آلرژي باشد، احتمال ابتلاي كودك نيز افزايش مي‌يابد.
وي تخم مرغ، گندم و بادام را از آلرژن ‌هاي شايع در ميان كودكان عنوان كرد و گفت: آلرژي به ماهي، صدف و بادام زميني تا آخر عمر با فرد باقي مي ماند.
خبرگزاري جمهوري اسلامي(ايرنا) مركز سمنان در موضوع هاي مختلف فرهنگي و اجتماعي پرونده هاي خبري ويژه با برنامه مشخص را در دستور كار خود دارد.
اين خبرگزاري با هدف ارتقاء آگاهي و سطح بهداشتي و درماني، توسعه اقدام هاي پيشگيري از بروز بيماري هاي جسمي و رواني، بهبود سبك زندگي و تغذيه شهروندان بخصوص مادران باردار و زنان شيرده و كودكان و رشد كودكان پرونده سلامت را گشوده است.
معرفي جاذبه هاي گردشگري استان، پرونده معرفي شهدا و معرفي كتاب از ديگر پرونده هاي خبري خبرگزاري ايرنا مركز سمنان است.
7342م/7408