۲۶ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۲۱
کد خبر: 83246151
۰ نفر
بيش از 17 هزار قطعه پرنده در كردستان شمارش شد

سنندج - ايرنا - مديركل حفاظت محيط زيست كردستان گفت: امسال در سرشماري پرندگان آبزي و كنار آبزي مهاجر زمستان گذران بيش از 17 هزار قطعه پرنده در زيستگاه هاي استان شناسايي و شمارش شد.

فريبا رضائي روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: سرشماري پرندگان در منابع آبي استان مانند رودخانه ها، سدها و تالاب زريبار در زمستان امسال همزمان با سراسر كشور انجام شد.
وي اضافه كرد: سرشماري به منظور كسب اطلاعاتي در ارتباط با جمعيت مهاجر آبزي زمستان گذران در استان، شناسايي گونه هاي نادر و در خطر انقراض انجام مي شود.
مديركل حفاظت محيط زيست كردستان افزود: بعد از كسب اطلاعات و آمار جمعيتي لازم آنها را به سازمان محيط زيست براي بررسي وضعيت گونه ها ارسال مي شود.
رضائي اظهار داشت: سرشماري امسال در 14 منبع آبي استان با استفاده از امكاناتي هم چون تلسكوپ، دوربين چشمي و با همكاري پرنده شناسان محلي انجام گرفت.
وي اعلام كرد: در اين سرشماري بيش از 17 هزار قطعه پرنده با استفاده از مشاهده مستقيم در منابع آبي استان شمارش شد كه بيشترين جمعيت و تنوع پرندگان آبزي وكنار آبزي مهاجر در تالاب زريبار بوده است.
مديركل حفاظت محيط زيست كردستان اضافه كرد: پرندگان مشاهده شده از خانواده باكلان ها، كاكاييان، يلوه ييان، سنقرها، آبچليك سانان، ماهي خوركيان، غازها، اردك ها، كشيم ها، حواصيليان و غيره بوده است.
رضائي اظهار داشت: امسال براي نخستين بار هم در سد وحدت سنندج گونه كشيم گردن سياه مشاهده شده است.
كشيم گردن سياه 31 سانتي متر طول دارد و از كشيم گوشدار اندكي كوچكتر است؛ منقارش به بالاست، در فصل توليد مثل سر، گردن و گوش، به رنگ سياه است و گوشپرهاي طلايي بادبزن مانندي دارد. روتنه سياه است و حاشيه ي شكم به رنگ بلوطي ديده مي شود.
در زمستان، سر، تارك و پشت گردن سياه رنگ، روتنه قهوه اي مايل به سياه و زير تنه به رنگ سفيد ديده مي شود و در زير چشم ها و گلوي اين پرنده ، لكه ي مشخص سفيدي مشاهده مي شود كه تا پشت چشم ها امتداد دارد.
استان كردستان داراي چهار منطقه حفاظت شده و يك پناهگاه حيات وحش شامل منطقه حفاظت شده بيجار با وسعت 32 هزار هكتار، منطقه بدر و پريشان قروه با وسعت 43 هزار هكتار، منطقه حفاظت شده شاهو و كوسالان با وسعت 57 هزار هكتار و منطقه عبدالرزاق سقز با وسعت 39 هزار هكتار، پناهگاه حيات وحش زريوار با وسعت سه هزار هكتار و چندين منطقه شكار ممنوع است كه اين استان را در زمره منحصر به فرد ترين نقاط كشور به لحاظ تنوع گونه هاي جانوري و گياهي قرار داده است.
9936 / 3034

سرخط اخبار استان‌ها