میزبانی از بهار به روایت دستگاه های اجرایی استان مركزی

اراك - ایرنا - استان مركزی واقع در قلب ایران با جاذبه های متعدد طبیعی، تاریخی و فرهنگی هر سال پذیرای گردشگران زیادی است و در ایام نوروز شمار قابل ملاحظه ای از مسافران در این خطه تعطیلات خود را سپری می كنند.

به گزارش ایرنا، تاكنون بیش از 2 هزار اثر تاریخی و فرهنگی در استان مركزی شناسایی شده كه 873 اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
بهره مندی از طبیعت مصفا، چشمه ساران و تالاب، اقلیم كویری و كوهستانی، جاذبه های مذهبی، تاریخی و مشاهیر متعدد، روستاهای دیدنی و جذاب و قابلیت های صنعتی و كشاورزی در كنار هم كلكسیونی از دیدنی پیش روی مسافران نوروزی گذاشته و مسئولان و دستگاه های خدمات رسان متولی با آمادگی در تامین زیرساخت های رفاهی و خدماتی كوشش دارند در نوروز اوقات خوشی را برای هموطنانی كه به این دیار سفر می كنند فراهم آورند.
استان مركزی به دیار نخبگان ایران شهرت دارد و وجود چهار هزار و 500 نفر از فرهیختگان و افراد شهیر ایران زمین در سپهر این استان نشانگر اهمیت این خطه است و شمار زیادی از هموطنان با هدف آشنایی بیشتر با این قابلیت به سرزمین آفتاب و پایتخت مشاهیر ایران می آیند.
ستاد تسهیلات نوروزی استان مركزی از ماه گذشته با حضور تمامی دستگاه های عضو تشكیل شده و پیش آمادگی و نیازهای استقبال از بهار در برنامه ای مدون توسط دستگاه های متولی در دست پیگیری است.
تشریح آمادگی و برنامه های دستگاه ها مسئول در این ستاد، مشكلات صنعت گردشگری استان، چشم انداز جذب گردشگر در استان تا سال 1404 وآخرین وضعیت آمادگی بهداشتی و فوریت های پزشكی سال در میزگرد ایرنا با حضور جمعی از اعضای ستاد تسهیلات نوروزی استان مورد بررسی قرار گرفت.

*** خدمت باكیفیت سرلوحه برنامه های ستاد تسهیلات نوروزی استان مركزی است
مدیركل مدیریت بحران استانداری مركزی در این میزگرد گفت: ارایه خدمات باكیفیت و مطلوب به مسافران نوروزی اولویت ستاد تسهیلات سفر استان تعریف شده و در این راستا با تشكیل نشست های منظم دستورالعمل ها طراحی و اقدامات لازم برای خدمت رسانی بهینه به مسافران نوروزی ابلاغ شده است.
«حمید غیاثی» افزود: اقدامات اولیه و هماهنگی های لازم به همه دستگاه های عضو از جمله اداره كل راهداری و حمل و نقل جاده ای، اورژانس و هلال احمر انجام و سایر دستگاه های فعال صورت گرفته و فرمانداری ها و شهرداری ها در هماهنگی با دستگاه های استانی، آذین بندی ورودی شهرها و استقبال از مسافران و گردشگران نوروزی را در دستور كار دارند.
مدیركل مدیریت بحران استانداری مركزی گفت: لیست كشیك بیمارستان ها، كلینیك های درمانی و مراكز خدماتی در این استان به ستاد خدمات نوروزی ارسال و مقرر شده است گزارش خدمات سفر به صورت روزانه در اختیار این ستاد قرار گیرد.
غیاثی افزود: پاكیزگی منظر شهری، شستشوی علایم رانندگی، خط كشی جاده ها و دپوی اقلام مورد نیاز جمعیت هلال احمر در نوروزگاه ها صورت گرفته و دستگاه های اجرایی شهرستان، مدیریت كلان استان و بدنه دولت با هماهنگی لازم در ستاد خدمات نوروز فعال هستند.
وی یادآور شد: در خصوص چهارشنبه آخر سال نیز هماهنگی لازم با ستاد فرماندهی انتظامی استان مركزی، اورژانس و آتش نشانی برای جلوگیری از بروز حوادث احتمالی و خدمت رسانی به مردم در این روز انجام شده است.
مدیركل مدیریت بحران استانداری مركزی گفت: وجود 30 درصد مفاخر كشور در این استان و اقلیم چهار فصل منطقه ظرفیت مناسبی را برای جذب گردشگر در استان فراهم كرده است كه اختصاص اعتبار و سرمایه گذاری برای شناسایی این ظرفت ها در آمدزایی و اشتغال برای استان را به همراه دارد.

***ضعف اطلاع رسانی مهمترین مشكل پیش روی صنعت گردشگری استان مركزی
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مركزی نیز در این میزگرد گفت: گردشگری صنعتی فرابخشی است كه می طلبد در استان و كشور به آن توجه ویژه شود.
«علیرضا ایزدی» افزود: معرفی جاذبه ها و توسعه صنعت گردشگری و سفر استان مركزی با یكهزار و 800 ابنیه و مكان تاریخی با ارزش به تنهایی از توان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خارج است و حفاظت و نگهداری از این مكان ها نیازمند همكاری تمامی دستگاه های استانی است.
وی ادامه داد: سهم استان مركزی در گردشگری بر اساس برنامه ریزی های انجام شده در افق 1404 20 میلیون نفر گردشگر است كه تحقق آن نیازمند توجه به واقعیت ها و رفع نقاط ضعف استان دارد.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مركزی ضعف تبلیغات و اطلاع رسانی را از مهمترین نقاط ضعف این استان برای رسیدن به پیش بینی های افق 1404 عنوان كرد و گفت: رفع این مشكل تنها با همكاری و همراهی رسانه ها و دستگاه های استان در حوزه اطلاع رسانی و تبلغات فراهم می شود.
ایزدی تبدیل مسافرت های عبوری را به گردشگران حرفه ای و ماندگار در استان مركزی از برنامه های ستاد خدمات سفر استان دانست و افزود: تحقق این مهم در استان آسان نیست و باید در سایه سنجیدن واقعیت ها، آماده سازی بسترهای مناسب، تلاش و كار شبانه روزی محقق می شود.
وی ادامه داد: استان مركزی در نقطه ای از كشور قرار دارد كه اطراف آن 30 میلیون جمعیت زندگی می كنند و باید استان تا افق 1404 سهم مناسبی از گردشگران داخلی و خارجی را در خود به وجود آورد.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مركزی خاطرنشان كرد: 700 هزار گردشگر سالانه از غار قوری قلعه استان كرمانشاه بازدید می كنند در صورتی كه به دلیل ضعف در تبلیغات و اطلاع رسانی غار نخجیر دلیجان تنها سالانه 300 هزار نفر بازدید كننده دارد.
ایزدی تبلیغات را یكی از علوم و سرمایه های دنیای امروز دانست و خاطرنشان كرد: در كشور ما آنگونه كه باید به تبلیغات اهمیت داده نمی شود كه این یكی از مهمرین عوامل كاهش گردشگر در استان و كشور است.
وی ادامه داد: تنها نیایشگاه اشكانیان در كشور در خورهه شهرستان محلات قرار دارد كه می توان با تبلیغات و اطلاع رسانی از این معبد به عنوان یك برند برای استان مركزی استفاده كرد.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مركزی ارایه تصویری شاد تر و متفاوت تر از نوروز امسال نسبت به ایام نوروز سال های گذشته با برگزاری آیین های بومی و محلی در میادین شهرها را از برنامه های ستاد خدمات سفر نوروزی استان عنوان كرد.
ایزدی افزود: برگزاری نمایش عمومی آمادگی ستاد تسهیلات سفر استان برای شناسایی آثار ناملموس، بهره گیری از راهنماهای آموزش دیده بخش خصوصی در نقاط تاریخی و بهره گیری از اتوبوس های شهرگردی و استان گردی به صورت رایگان و آشنایی مردم و مسافران با آثار دیدنی استان از جمله برنامه های نوروزی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این استان است.
وی ادامه داد: در استقبال از بهار 70 پوستر تبلیغاتی متفاوت و نقشه اطلاعات گردشگری شهرها برای افزایش حضور گردشگران در این نقاط تهیه و در ایام نوروز در ورودی نصب می شود.

*** خط كشی 650 كیلومتر از جاده های استان مركزی انجام شد
معاون راهداری اداره كل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مركزی نیز در این نشست گفت: در آستانه سال نو 650 كیلومتر از جاده های این استان شامل راه های اصلی و روستایی برای جلوگیری از حوادث احتمالی در ایام نوروز امسال خط كشی شده است.
«علیرضا اختری» افزود: تعمیر و نصب 150 متر مربع تابلو اطلاعات، تعمیر 250 متر مربع تابلو اطلاعاتی حوزه استحفاظی استان، تهیه و اجرای چهار هزار و 500 علایم انتظامی، اخطاری و مسیرنما، نگهداری 250 كیلومتر روشنایی های موجود استان، نصب 40 دستگاه چراغ چشمك زن جدید و تعمیر بیش از 40 درستگاه چراغ چشمك زن خراب و نصب 10 عدد چراغ پلیس نما در جاده های از جمله اقدام های اداره كل راهداری و حمل و نقل جاده ای برای كاهش حوادث رانندگی در جاده های استان است.
وی ادامه داد: ایمن سازی بیش از 20 دماغه ارتباطی خطرناك، كانالیزه كردن هفت پاسگاه پلیس راه، تعمیر و بازسازی بیش از 6 كیلومتر حفاظ آسیب دیده در جاده های اراك- قم، اراك- بروجرد، دلیجان- اصفهان، و ساوه - تهران، اختصاص 10 میلیارد ریال برای نگهداری پل های آبرو از دیگر اقدام های اداره كل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مركزی در سال جاری است كه بر كیفیت سفرهای نوروزی می افزاید.
معاون راهداری اداره كل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مركزی خاطرنشان كرد: اختصاص سه هزار تن آسفالت گرم و سرد برای لكه گیری های دستی و چاله های مقطعی، بهسازی جاده های روستایی به میزان هشت هزار و 500 میلیون ریال برای پیشگیری از حوادث احتمالی، لكه گیری جاده اراك- توره- بروجرد، لكه گیری جاده اراك- سلفچگان و برعكس، لكه گیری جاده قدیم ساوه- تهران و برعكس تا قبل از فرارسیدن ایام نوروز از جمله برنامه های این اداره كل است.
اختری گفت: 80 هزار كیلومتر باند برفروبی و نمك پاشی از ابتدای فصل زمستان تا كنون در جاده های استان مركزی توسط این اداره كل انجام شده و 25 هزار تن مخلوط ماسه و نمك در طول این راه ها پخش شده و 13 دستگاه راهدارخانه در محل اداره های شهرستانی، 20 دستگاه راهدارخانه بین راهی در جاده های مواصلاتی و هشت دستگاه راهدارخانه سیار شامل اتاقك اسكان نیروهای راهداری و محل دپوی مخلوط ماسه و نمك وظیفه خدمت رسانی به مردم را در فصل زمستان برعهده داشتند كه این خدمات تا پایان تعطیلات نوروزی تداوم دارد.
معاون راهداری اداره كل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مركزی ادامه داد: 315 نیروی راهداری در قالب 57 گروه ثابت و سیار به همراه 280 دستگاه ماشین آلات سبك و سنگین راهداری وظیفه پاكسازی و نمك پاشی جاده ها در طرح زمستانی را برعهده دارند.

***10 ایستگاه سلامت استان مركزی در خدمت مسافران نوروزی
رئیس اورژانس استان مركزی نیز در این نشست گفت: در آستانه سال جدید هشت ایستگاه سلامت در شهرستان ها و 2 ایستگاه در شهرستان اراك دایر شده و تا پایان تعطیلات وظیفه درمان سرپایی و خدمت رسانی به بیمارانی كه نیاز به اعزام آمبولانس نیست را برعهده دارند.
«پریا بهرامی» افزود: طرح سلامت نوروزی دانشگاه علوم پزشكی از 28 اسفند ماهجاری تا 17 فروردین ماه ادامه می یابد.
وی ادامه داد: 2 نشست هماهنگی درون سازمانی و 2 نشست برون سازمانی برای اجرای كارگروه بهداشت و سلامت نوروزی برگزار و هماهنگی های لازم با مراكز درمانی خصوصی و دولتی برای ارایه خدمات درمانی در این ایام انجام شده است.
رئیس اورژانس استان مركزی خاطرنشان كرد: تعیین كشیك برای مراكز تصویر برداری و آزمایشگاه ها، اجرای طرح نظارت مشترك بر مراكز پخش مواد غذایی و رستوران ها و آماده باش اتوبوس آمبولانس و بالگرد برای ارایه خدمات به مصدومان حوادث رانندگی از دیگر اقدام های اورژانس این استان در ایام نوروز است.
بهرامی گفت: 50 دستگاه آمبولانس در اورژانس استان مركزی وجود دارد كه 35 دستگاه آن در تعطیلات نوروزی برای خدمات پیش بیمارستانی فعال است و 15 دستگاه وظیفه پشتیبانی را برعهده دارند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری كاهش 19 درصدی شمار مصدومان چهارشنبه سوری سال گذشته نسبت به سال قبل از آن در استان مركزی گفت: در چهارشنبه آخر سال گذشته یك مورد قطع عضو و تعدادی مصدوم كه از ناحیه سر و گردن توسط اورژانس استان به مراكز درمانی منتقل شدند كه امید است امسال این مهم به حداقل ممكن برسد.
رئیس اورژانس استان مركزی افزود: تعداد مصدومان در گروه سنی زیر 20 سال و 20 تا 40 سال در چهارشنبه سوری پارسال نسبت به سال قبل از آن روند كاهشی و در گروه سنی بالای 40 سال افزایشی بود.
وی خاطر نشان كرد: اجرای برنامه های آموزشی برای گروه سنی كودكان و نوجوانان در 25 مدرسه استان و تربیت مربی با همكاری هلال احمر برای آگاه سازی مردم از حوادث چهارشنبه آخر سال از جمله برنامه های اورژانس استان برای كاهش تعداد مصدومان این روز است.

*** 21 پایگاه ثابت و سیار هلال احمر استان مركزی در طرح نوروزی وظیفه خدمت رسانی به مسافران را برعهده دارند
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مركزی نیز در این میزگرد گفت: 12 پایگاه ثابت و هشت پایگاه سیار در جاده های استان مركزی و یك پایگاه موقت مستقر در ابراهیم آباد شهرستان اراك وظیفه خدمت رسانی به مسافران و مصدومان حوادث رانندگی در ایام نوروز را برعهده دارند.
«محمد محمدی» افزود: طرح ملی امداد و نجات هلال احمر در استان مركزی همزمان با سراسر كشور از 24 اسفند ماه جاری تا 16 فروردین ماه سال آینده اجرا می شود.
وی ادامه داد: كلاس بازآموزی قبل از شروع طرح ملی امداد و نجات طرح نوروزی هلال احمر استان مركزی برای 300 نفر از امدادگران و نجاتگران این نهاد در شهرستان خمین برگزار شده و اطلاعات و تجهیزات گروه های امداد رسان هلال احمر استان برای حضور هرچه فعالتر در این طرح به روز رسانی شده است.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مركزی خاطرنشان كرد: اقلام مورد نیاز طرح نوروزی در انبارهای هلال احمر استان انجام شده است و اكنون از نظر هیچگونه كمبودی در این زمینه وجود ندارد.
دكتر محمدی افزود: 100 نفر روز از امدادگران و نجاتگران هلال احمر استان مركزی به صورت روزانه در قالب طرح نوروزی در جاده ها و شهرهای استان فعالیت دارند و در خدمت رسانی به مردم مشاركت می كنند.
وی گفت: آمبولانس و نجات گر اكنون در تمامی پایگاه های جمعیت هلال احمر استان مركزی مستقر شده و این جمعیت در صورت نیاز در انتقال مصدوم به مراكز درمانی با اورژانس همكاری لازم را دارد.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مركزی ادامه داد: علاوه بر اجرای طرح ملی امداد و نجات در ایام نوروز طرح ایمنی و سلامت نوروزی نیز با هدف ایمنی و سلامت مسافران در شهرها توسط جمعیت هلال احمر انجام می شود.
دكتر محمدی اظهار داشت: 21 چادر در طرح ایمنی و سلامت نوروزی جمعیت هلال احمر در مبادی ورودی شهرها مستقر و علاوه بر تست قند و فشار خون دست نوشته نیز بین مسافران توزیع و بحث اطلاع رسانی به مسافران نیز انجام می شود.
وی افزود: فرهنگ سازی برای مسافرتی ایمن در ایام نوروز از دیگر اهداف برگزاری طرح ایمنی و سلامت نوروزی جمعیت هلال احمر در این ایام است.

***601 كلاس درس برای اسكان مسافران نوروزی استان مركزی آماده سازی شد
رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره كل آموزش و پرورش استان مركزی نیز در این نشست گفت: فعالیت ستاد اسكان آموزش و پرورش از بهمن ماه و پذیرش اینترنتی مسافران نوروزی از ابتدای اسفند ماه امسال آغاز و تا 24 اسفند ماه جاری ادامه داشت.
«عبدالمجید یوسفی نكو» افزود: 70 فضای آموزشی شامل 601 كلاس درس در مناطق چهارده گانه آموزش و پرورش استان مركزی برای پذیرش مسافران نوروزی استان آماده سازی شده است.
وی ادامه داد: 136 كلاس دارای خدمات ویژه، 374 كلاس دارای خدمات نوع الف و 91 كلاس خدمات از خدمات نوع ب برخوردار هستند.
رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره كل آموزش و پرورش استان مركزی گفت: هفت مركز رفاهی نیز در شهرستان های اراك، محلات، دلیجان، خمین، تفرش و محلات علاوه بر این فضاها وظیفه خدمت رسانی به مسافران نوروزی استان مركزی را برعهده دارند.
یوسفی نكو گفت: 15 ستاد اسكان با احتساب اداره كل آموزش و پرورش برای راهنمایی مسافران در طرح اسكان نوروزی آموزش و پرورش استان فعال است.
وی اظهار داشت: طرح اسكان مسافران نوروزی آموزش و پرورش از 28 اسفند ماه آغاز و تا 12فروردین ماه سال آینده ادامه می یابد.
رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره كل آموزش و پرورش استان مركزی یاد آور شد: 26 هزار و 152 نفر و 470 هزار و 74 نفر روز در قالب هفت هزار و 264 خانوار در 15 پایگاه و 72 مدرسه این استان فروردین ماه امسال در طرح اسكان مسافران نوروزی آموزش و پرورش اسكان داده شدند.
یوسفی نكو گفت: شهرستان ساوه با 12 هزار و 740 نفر، محلات با هشت هزار و 662 نفر و دلیجان با هشت هزار و 339 نفر روز به ترتیب بیشترین آمار پذیرش مسافر را در فروردین ماه امسال داشتند.
وی ادامه داد: 29 هزار و 459 نفر روز شامل 26 هزار و 371 نفر روز مسافر فرهنگی و سه هزار و 183 نفر روز سایر مسافران تابستان امسال در ستاد اسكان آموزش و پرورش استان مركزی اسكان یافتند.
استان مركزی با 29 هزار كیلومتر وسعت و یك هزار و 414 هزار نفر جمعیت در شاهراه ارتباطی شمال به جنوب و غرب به شرق كشور واقع شده است و جاده های آن محور اصلی تردد مسافران نوروزی است.
1955/6013/3075

سرخط اخبار فرهنگ