۲۶ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۳۴
کد خبر: 83246062
۰ نفر
زنان چهره بازار كار را تغییر می دهند؟

تهران- ایرنا- زنان ایرانی بر اساس آمار همچنان میزان مشاركت رسمی كمتری نسبت به مردان در بازار كار دارند. با این حال زنان كارآفرین موفق در جامعه اقتصادی كم شمار نیستند و برخی از موفق ترین ها در حوزه كاری خود به شمار می آیند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، زنان كه روزگاری به موجب فرهنگ مردسالارانه حاكم بر نظام اجتماعی، روزگارشان را در چهاردیواری خانه سپری می كردند، این روزها بیش از هر زمان دیگر توانسته اند با حضور فعال در جامعه، ظرفیت های خود را در حوزه های اجتماعی و مدیریتی به اثبات برسانند.
زنان در بسیاری از نقاط جهان برای رسیدن به این نقطه تلاش های آشكار و پنهانی داشته اند. این تلاش ها همچنان نیز در شكل های مختلف ادامه دارد. راه اندازی كمپین های مختلف در رسانه ها و شبكه های مجازی شاید یكی از شكل های جدید تكاپوی زنان برای تبیین و نمایاندن هرچه بیشتر نقش خود در جامعه است.
از افت و خیزهای چندین ساله برای تثبیت حضور زنان در جامعه كه بگذریم، این روزها زنان موفقی را می بینیم كه ورای موانع پیش رو در جامعه به پیشرفت های قابل توجهی دست یافته اند؛ زنانی كه به اجتماع آمده اند و مدیران موفق و كارآفرینان نمونه ای شده اند. زنانی كه با تلاش خود به رغم همه محدودیت ها و اندیشه های جنسیت زده، شكاف ها اجتماعی را به كمترین میزان رسانده و اراده آهنینشان را به رخ كشیده اند.
اگر چه مشاركت اقتصادی زنان در ایران هنوز هم بر اساس آمارهای اعلام شده به چیزی كمتر از 18 درصد می رسد اما همین میزان از مشاركت نیز می تواند برای جامعه آتی زنان ایران راهگشا باشد.
«لیلا فلاحتی» مدیر كل امور بین‌الملل معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، پانزدهم دی ماه امسال در گفت وگو با رسانه ها، میزان مشاركت رسمی حال حاضر زنان ایرانی در بازار كار را 17.9 درصد اعلام كرده است. این در حالی است شمار زیادی از زنان نیز این روزها به یاری پیشرفت تكنولوژی و توسعه شبكه های مجازی، در بخش غیررسمی اقتصاد ایران فعالیت دارند.
یكی از موفق ترین زنان فعال در امر كسب وكارهای اینترنتی «نازنین دانشور» موسس و مدیرعامل سایت شناخته شده «تخفیفان» است. وی كه با همكاری اعضای خانواده اش كار خود را با سرمایه اولیه 50 میلیون تومانی آغاز كرد، اكنون تیم گسترده ای دارد و سایت او به عنوان نخستین و بزرگترین وب ‌سایت تخفیف گروهی ایران و نوین ترین روش تبلیغات برای صاحبان كسب و كار به شمار می آید.
زنانی از این دست در ایران اما كم نیستند؛ زنانی كه پا را از چارچوب مشخص كارهای اداری بیرون نهاده و به كارآفرین های نمونه تبدیل شده اند.
زنان كارآفرین نمونه ایرانی موفق شده‌ اند با تلاش‌ های بسیار خود، پشتكار و عزم راسخ، به موقعیت اجتماعی بالا، ثروت و سرمایه‌ های انبوه دست یابند. آنان بی شك سهم مهمی در راه آبادانی كشور دارند و برای بسیاری از افراد فرصت شغلی ایجاد كرده اند.
در اینجا شاید خالی از لطف نباشد كه به معرفی چند تن از زنان نمونه كارآفرین كشور بپردازیم؛ زنانی كه بهمن ماه سال گذشته در دومین نمایشگاه و همایش بین المللی «نقش آفرینی زنان در توسعه پایدار» از دست «شهیندخت ملاوردی» معاون وقت ئییس جمهوری در امور زنان و خانواده، مدال افتخار و لوح سپاس و جایزه بانوی كارآفرین سال را دریافت كردند.
«یاسمن مویدی» یكی از كارآفرینان برتر زن ایرانی است. وی مدیریت موسسه صلح و دوستی بین المللی برای تونیك را برعهده دارد كه در سال 1348 تاسیس شد. ایجاد شغل برای چهارهزار زن از جمله فعالیت های درخشان مویدی در سال های گذشته است.
نمونه موفق دیگر از كارآفرینان زن ایرانی «مرضیه سنوئی محصل» فعال در گروه كالایی صنایع غذایی و مدیرعامل شركت داروسازی «اكسیر گل سرخ» است؛ شركتی كه در سال 1384 تاسیس شده و در زمینه تولید انواع اسانس، عصاره، افشره و فرآورده های گیاهان دارویی و داروهای گیاهی فعال است و برای بسیاری از افراد متخصص و غیرمتخصص ایجاد شغل كرده است.
«زهره صداقت سلطان آبادی» نیز كه از زنان كارآفرین نمونه است، مدیریت مجموعه ‌ای را برعهده دارد كه شاغلین آن همگی زنان سرپرست خانوار یا زنان بدسرپرستند. حوزه فعالیت وی منسوجات است. سلطان آبادی واحد تولیدی خود را در سال 1385 تاسیس و نام آن را تولیدی «صداقت» انتخاب كرده است. سلطان آبادی عضو مجامع امور صنفی بانوان خیاط است و تاكنون توانسته جوایزی مهم از استانداری خراسان دریافت كند.
«مرضیه مكرمی» از دیگر زنان كارآفرین نمونه ایران است كه بیش از 300 زن زیر نظر او مشغول به فعالیتند. وی در سال 1389 شركت «صندوق حمایت از توسعه فعالیت‌های كشاورزی زنان روستایی شهرستان مرودشت» را تاسیس كرده و خود مدیرعامل آن است و از این طریق برای افراد بسیاری كار آفرینی كرده است.
«فاطمه مقیمی» كارآفرین موفق دیگری است كه در حوزه حمل و نقل مشغول به فعالیت است. وی مدیرعامل شركت كشتیرانی و حمل و نقل بین المللی «سدیدبار» است و بسیاری از شاغلانش را زنان تشكیل می ‌دهند. مقیمی چندین سال متوالی كارآفرین برتر شده و عنوان كارآفرین برتر جهان اسلام از سوی بانك توسعه اسلامی بین 56 كشور را به دست آورده است.
دیگر كارآفرین موفق ایرانی «فریال مستوفی» است كه در گروه كالایی معدن و صنایع معدنی مشغول به فعالیت است. وی در سال 1372 شركت‌ های هلدینگ (KDD Group) را تاسیس كرد و اكنون در سمت مدیرعامل آن مشغول به فعالیت است.
كارآفرین موفق دیگر «سهیلا سلحشور كردستانی» است كه در گروه كالایی تجهیزات پزشكی و دارویی مشغول به فعالیت است. كردستانی شركت «كیتوتك» را در سال 1380 تاسیس كرده و مدیرعامل این شركت است. شركت وی یكی از شركت‌ های موفق در حوزه تجهیزات پزشكی و دارویی به شمار می رود كه از معروفیت جهانی نیز برخوردار است.
«فرحناز مظفری» كارآفرین موفق استان گلستان، مدیرعامل شركت نخ و طناب «مظفری» و موسس و عضو هیات مدیره اتحادیه غیر دولتی زنان توانمند استان گلستان نیز یكی دیگر از زنان كارآفرین ایرانی است كه به توانمند سازی زنان بسیاری در استان گلستان كمك كرده است.
موسس شركت «فناوران اطلاعات بهاران» كه شركتی موفق و شناخته شده در حوزه فن آوری اطلاعات است نیز بانویی كارآفرین با نام «آزاده داننده» است كه محیط كاری كاملا زنانه ای ایجاد كرده است.
در كنار زنان یاد شده، هستند زنان بسیار دیگر كه در گوشه گوشه سرزمین پهناور ایران، بی نام و نشان به كارآفرینی می پردازند و در كارگاه هایی كه با زحمت و خون دل آنها را راه اندازی كرده اند، دست زنان بی سرپرست یا سرپرست خانوار را گرفته اند و شغلی به آنان داده اند.
شاید نامش به گوشتان نخورد باشد اما «خاورخانم» یكی از همین زنان است؛ زنی روستایی است كه در روستای سرولات از توابع اصفهان دست به كار بزرگی زده. او با راه اندازی یك رستوران برای بیش از 40 نفر كه اغلب آنان زن هستند شغل ایجاد كرده و كسب و كارش اگرچه بزرگ و میلیاردی نیست اما به رونق روستایشان كمك شایانی كرده است.
كوتاه سخن آنكه زنان كه نیمی از جمعیت جهان و نیروی انسانی هر كشوری را تشكیل می دهند، همواره می توانند نقش مهمی در توسعه و پیشرفت جوامع داشته باشند. زنان طی سده های متمادی با تلاش و پشتكارشان توانسته اند حقوق انسانی خود را احیا كنند و خود را به عنوان یك نیروی فعال و نه منفعل و بی اراده به اثبات برسانند. این روزها زنان نقش پررنگی در اقتصاد جهان دارند و بسیاری از آنان به چهره های شناخته شده علمی، سیاسی و اقتصادی در سطح جهان تبدیل شده اند. زنان ایرانی نیز از این خیل مجزا نیستند و بی تردید با ادامه تلاش ها و سرسختی هایشان افق پیش روی آنان روشن تر از همیشه خواهد بود.
پژوهش**9282**9279