۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۳
کد خبر 83245994
۰ نفر
رسانه آزاد ضرورت مبارزه با فساد

تهران- ايرنا- به نظر مي‌رسد شفافيت نيز كه اين روزها بسياري از آن به عنوان باطل‌السحر فساد ياد مي‌كنند بي همراهي عامل تأثيرگذاري به نام رسانه مؤثر نخواهد بود. روزنامه‌نگاري آزاد و مستقل حلقه‌اي از زنجيره مبارزه با فساد است كه بايد فضاي مناسب براي بروز و ظهور آن فراهم شود.

محمد مهاجري كارشناس رسانه در يادداشتي در روزنامه ايران، نوشته است: سال‌هاست كه وقوع فساد در گوشه و كنار نظام اقتصادي كشور به تشكيل دادگاه و صدور حكم براي رساندن مجرمان اقتصادي به سزاي اعمال‌شان منتهي شده است. با وجود مستمر بودن اين رويه شاهد گشايش پرونده‌هاي جديدي در حوزه فساد اقتصادي هستيم كه مرور جزئيات‌شان نشان از ضرورت شكل‌گيري يك نظام شفاف و كارآمد اطلاع رساني دارد.اين ضرورت قطعاً به معناي ناكارآمدي يا مؤثر نبودن اقدامات قضايي در مقابله با فساد نيست بلكه به معناي آن است كه برخورد قضايي به تنهايي پايان‌بخش يا دست‌كم كاهش دهنده فساد نيست.

با اين حال به نظر مي‌رسد شفافيت نيز كه اين روزها بسياري از آن به عنوان باطل‌السحر فساد ياد مي‌كنند بي همراهي عامل تأثيرگذاري به نام رسانه مؤثر نخواهد بود. روزنامه‌نگاري آزاد و مستقل حلقه‌اي از زنجيره مبارزه با فساد است كه بايد فضاي مناسب براي بروز و ظهور آن فراهم شود.اگر كار به دست روزنامه‌نگاراني كه شرافت قلم‌شان را با هيچ بهايي معاوضه نمي‌كنند، سپرده شود و كساني كه مي‌توانند افكار عمومي را نسبت به رويدادهاي سيستم اقتصادي آگاه كنند دست گشاده داشته باشند؛ قطعاً بسياري از مفاسد اقتصادي فرصتي براي تبديل شدن به پرونده‌هاي جنجالي با اعداد و ارقام نجومي پيدا نخواهند كرد.

از سوي ديگر اگر حاكميت نقش واقعي رسانه را به آن بازگرداند و آزادي و استقلال رسانه را به رسميت بشناسد عملاً عرصه براي فعاليت رسانه‌هايي كه شايعه و دروغ منتشر مي‌كنند، رسانه‌هايي كه پول مي‌گيرند بنويسند يا ننويسند و رسانه‌هايي كه لاپوشاني مي‌كنند تنگ خواهد شد. مقصود از رسانه شايعه پراكن و دروغگو نه فقط رسانه‌هاي آن طرف آب يا كانال‌هاي تلگرامي كه معلوم نيست به چه كسي تعلق دارند نيست. در گعده رسانه‌هاي شايعه‌افكن و دروغ‌پرداز ما گاه با رسانه‌هاي رسمي در كشور مواجه هستيم كه بعضاً با پول مردم نيز اداره مي‌شوند. اينها رسانه‌هايي هستند كه ضد شفافيت عمل مي‌كنند و اگر فضا براي فعاليت رسانه‌هاي مستقل و آزاد فراهم شود اولين‌هايي هستند كه بايد كركره دكان‌شان را پايين بكشند.

همچنين بايد گفت، فراهم شدن فضا براي روزنامه‌نگاري تحقيقي و استقبال نهادهاي حاكميتي از دستاورد‌هاي روزنامه‌نگاراني كه خود را صرف چنين كارهاي ارزشمندي مي‌كنند، بي‌شك مي‌تواند در رغبت اهالي رسانه به همراهي با راهكار شفافيت در مبارزه با فساد تأثيرگذار باشد و سبب شود كه خبرنگاران نسبت به رويدادهاي فسادآميزي كه در تاريك و روشن سازمان‌ها و نهادهاي مختلف دولتي و خصوصي رخ مي‌دهند با حساسيت بيشتري مواجه شوند و مسئوليت اجتماعي خود را در مبارزه با فساد به درستي انجام دهند.

منبع: روزنامه ايران، 1397.12.26
گروه اطلاع رساني**1893**9131