۲۶ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۹:۲۰
کد خبر: 83245949
۰ نفر
آتش بی توجهی بر پیكر چهارشنبه سوری

قزوین - ایرنا - مسئولان و كارشناسان معتقدند كه آیین سنتی و قدیمی چهارشنبه سوری به علت بی توجهی و ضعف فرهنگ سازی، نبود قانون و برنامه مدون ، تغییر رویكرد داده و به بستری نا امن در حوزه اجتماعی بدل شده است.

به گزارش ایرنا، هرساله با نزدیك شدن به روزهای پایانی سال، برگزاری آیین چهارشنبه سوری (شب چهارشنبه آخر سال) توسط مردم در سراسر ایران ، توجه همگان را به خود جلب می كند.
آیین چهارشنبه سوری در استان قزوین از قدمت تاریخی و فرهنگی بسیار بالایی برخوردار است و برخی از آن تحت عنوان 'كله چهارشنبه' یاد می كنند كه در كنار آتش و شب نشینی با بزرگترها، مراسمی همراه با چال اندازان و قاشق زنی همراه است.
این آیین سنتی در سالهای اخیر با دگرگونی فرهنگی و اجتماعی همراه بوده و تنها چیزی كه از این مراسم باقی مانده، سرو صدای مواد محترقه و حتی مخاطرات و تهدیدات جانی و مالی برای شهروندان است.
مسئولان و كارشناسان معتقدند كه بی توجهی به آیین چهارشنبه سوری و حتی نبود سیاست گذاری كلان باعث شده تا همواره این رسم دلنشین و قدیمی در شراره های ناامنی بسوزد.

**بین آتش افروزی و آتش روشن كردن تفاوت وجود دارد
روانشناس و مدرس دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) به خبرنگار ایرنا با بیان اینكه بین آتش افروزی و آتش روشن كردن تفاوت های بسیاری وجود دارد، اظهار داشت: برخی از افراد به علت اختلالات روانی به دنبال آتش افروزی هستند كه این مسئله ریشه در افسردگی و اختلالات شخصیتی دارد.
مرتضی پیری اظهار داشت: فرد آتش افروز نه از وجود آتش، بلكه از شراره های آن لذت می برد و عمدتا به دنبال این است كه با ایجاد آشفتگی های اجتماعی نظیر آتش سوزی و حتی صدای انفجار و تركیدن مواد محترقه در خیابان، منازل و اماكن به نیازهای روانی خویش پاسخ دهد.
وی با بیان اینكه هیجانات ناشی از آتش در باطن همه انسان ها وجود دارد، گفت: در كشورهای توسعه یافته معمولا برگزاری مراسم آتش بازی با همكاری دولت و نهادهای حاكمیتی در قالب آتش بازی و نورافشانی اجرا می شود كه جای این موضوع متاسفانه در كشور ما خالی است و به دلیل همین فقدان مردم به صورت انفرادی به برگزاری مراسم آتش بازی مبادرت می كنند.
پیری یادآور شد: چهارشنبه سوری فرصت خوبی است كه با ایجاد سیاست گذاری های خاص و برنامه ریزی مدون ، برای مردم ایران فضایی فراهم كنیم كه ضمن ایجاد نشاط اجتماعی از هرگونه اقدام خودسرانه در برهم زدن نظم اجتماعی جلوگیری شود.
این مدرس دانشگاه خاطر نشان كرد: آیین چهارشنبه سوری به عنوان یك جشن همگانی كه سابقه طولانی در بین مردم ایران دارد، باعث ایجاد یك وظیفه فردی و اجتماعی در بین افراد شده و شهروند منتظر است كه هرساله به ایفای نقش خود بپردازد.
وی افزود: آتش از ابتدای بشر نماد اتحاد و دورهم نشینی بوده و اكنون نیز یكی از لذت های جمعی در مسافرت ها و حتی دورهمی های خانوادگی، جمع شدن در كنار آتش محسوب می شود كه این موضوع در برخی مذاهب و ملل تا سر حد قدسی افزایش یافته و مورد پرستش قرار می گیرد.
** تقابل و ممنوعیت بدون كارفرهنگی جوابگو نیست.
كارشناس مردم شناسی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین به خبرنگار ایرنا گفت: آیین ها تا زمانی كه كاركرد اجتماعی دارند، پویا و زنده هستند و چون كالبد این آیین ها در بستر اجتماع قرار دارد، بنابراین طی مرور زمان دستخوش تغییرات شده و كاركردهای متفاوتی پیدا می كند.
مجتبی عباسی به نقش فناوری های جدید در آیین های اجتماعی اشاره كرد و گفت: آیین های اجتماعی هرقدر كه اصالت خودشان را حفظ كنند، اما همچنان تحت تاثیر ابزارها و فناوری های روز دنیا قرار می گیرند و گاهی این تغییرات به وندالیسم (تخریب) و دست كاری عمدی منجر شده و چهره اصلی آیین را مخدوش می كند.
وی به ریشه تاریخی و سنتی چهارشنبه سوری پرداخت و توضیح داد: برگزاری آیین نوروزی دارای یك پختگی خاصی است و بیشتر مخاطبان و مجریان آن افراد بزرگسال هستند، اما ماهیت چهارشنبه سوری به دلیل وجود آتش از همان ابتدا كاركرد جوانانه داشت و تیپ این آیین و مراسم حاشیه آن نظیر قاشق زنی، چال اندازی و غیره توسط جوانان اداره می شد.
عباسی با بیان اینكه اقدامات ماجراجویانه همواره در روح چهارشنبه سوری به چشم می خورد، اظهار داشت: كارهای بی خطری كه توسط جوانان نسل گذشته انجام می شد، اكنون به دلیل عدم قانون گذاری و برنامه ریزی مناسب روز به روز بر مخاطرات آن افزوده شده و به جایی رسیده كه در چهارشنبه آخر سال بسیاری جرات بیرون رفتن از منزل ندارد.
این كارشناس مردم شناسی به خلاء های برنامه ریزی و قانون گذاری در حوزه چهارشنبه سوری پرداخت و گفت: یكی از علل لج بازی جوانان و انجام رفتار مخاطره آمیز در چهارشنبه سوری، نبود یك سازوكار مشخص برای برگزاری هرچه بهتر این آیین است و هرساله نه با رویكرد فرهنگسازی بلكه بیشتر با ممنوعیت و نفی این آیین سعی در پاك كردن صورت مسئله داریم.
عباسی با بیان اینكه دستگاه های فرهنگی ضعیف عمل می كنند، یادآور شد: اگر برای بهتر برگزاری این مراسم مطالعات جامعه شناسی و اجتماعی انجام می شد، اكنون با رویكردهای متقابلانه و پلیسی روبرو نبودیم كه در این رابطه دستگاه ها فرهنگ ساز ما كوتاهی می كنند.

** آماده باش 150 نیروی آتش نشان
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین نیز به خبرنگار ایرنا گفت: از 20 روز پیش در جلسات مشتركی با پلیس راهور و انتظامی جلساتی در خصوص تمهیدات لازم به منظور پیشگیری از مخاطرات چهارشنبه سوری برگزار شد و هر دستگاه موظف شد تا وظایفی را در راستای ماموریت خویش انجام دهد.
مجتبی منتظری با بیان اینكه تهدیدات چهارشنبه سوری مورد توجه سنین 8 تا 15 سال است، افزود: برگزاری كلاس های آموزشی در 100مدرسه ابتدایی و متوسطه اول ، 38 ساعت اجرای برنامه در رادیو شهر، انتشار كلیپ در فضای مجازی و نصب بنرهای توصیه آمیز و آموزشی در سطح شهر و صدا و سیما از مهمترین اقدامات این سازمان است.
وی تصریح كرد: 10 گروه آتش نشانی و هفت پایگاه ثابت از 27 اسفندماه در سطح شهر به خصوص بافت مركزی كه از ترافیك بیشتری برخوردار است، مستقر می شوند تا در صورت لازم اقدامات امدادی را هرچه سریع تر پیگیری كنند.
منتظری در خصوص هماهنگی پلیس انتظامی و راهور با آتش نشانی توضیح داد: مقرر شده پلیس انتظامی از واحدهای صنفی در چهارشنبه سوری تقاضا كند كه راس ساعت 20 و 30 دقیقه مغازه را تعطیل كنند تا افراد سودجو و فرصت طلب مخاطراتی را برای این واحدهای صنفی ایجاد نكنند.
این مسئول از آماده باش 150 نیروی آتش نشان در روز چهارشنبه سوری خبر داد و گفت: وظیفه كنترل مخاطرات در سطح خیابان از قبیل آتش افروزی و استفاده از وسایل محترقه خطرناك برعهده پلیس است و مهار هرگونه آتش در حوزه اماكن و منازل بر عهده آتش نشانی است.

** دستگیری 29 نفر در قزوین به خاطر ساخت مواد محترقه خطرناك
فرمانده انتظامی استان قزوین نیز چندی پیش به بدعتی ویران گر در آیین چهارشنبه سوری اشاره كرده و گفته بود كه این مراسم به چهارشنبه سوزی تبدیل شده و استفاده از مواد محترقه امنیت و آسایش شهروندان را نشانه رفته است.
سردار مهدی محمودی گفت: تاكنون 29 نفر به خاطر ساخت مواد محترقه خطرناك نظیر اكلیل و سرنج ( نارنجك دستی) توسط عوامل پلیس قزوین دستگیر شده اند و در هماهنگی با مقامات قضایی استان ، قرار است این افراد تا پایان تعطیلات نوروز در بازداشت بمانند.
این مسئول انتظامی به شهروندان توصیه كرد تا از نگهداری هرگونه مواد محترقه و منفجره در منازل و اماكن خودداری كنند و چون آسفالت امكان مشتعل شدن دارد، از روشن كردن آتش روی آسفالت خودداری شود.
سردار محمودی اظهار داشت: بهتر است به جای چشم و هم چشمی در آتش افروزی و استفاده از وسایل خطرناك به دیدار بزرگترها رفته و چهارشنبه سوری را با خاطرات خوب و خوش سپری كنیم.
چندی پیش سرهنگ مهدی حاجیان جانشین فرماندهی انتظامی استان قزوین نیز از دستگیری یك نفر و كشف 41 هزار عدد مواد محترقه در استان خبر داده بود.
9925/6012