مهر و قهر رسانه های خراسان شمالی پس از پنجمین جشنواره مطبوعات

بجنورد - ایرنا - پنجمین جشنواره مطبوعات خراسان شمالی، كه آیین اختتامیه آن پنجشنبه شب در بجنورد برگزار شد، با واكنش های متفاوتی از سوی رسانه های این استان رو به رو شد كه بعضا قهرآمیز بود.

به گزارش ایرنا بخش عمده ای از 24 عنوان برتر این جشنواره بین خبرنگاران خبرگزاری جمهوری اسلامی و روزنامه خراسان شمالی توزیع شد و دیگر رسانه ها از این جشنواره یك و یا 2 عنوان بیشتر كسب نكردند.
با گذشت 2 روز از پایان این جشنواره، شمار اندكی از رسانه ها به اطلاع رسانی از این جشنواره پرداخته و شمار زیادی در قبال آن مهر سكوت بر لب شده و هیچ مطلبی از آن روی خروجی خود نفرستادند.
از آن میان رفتار روزنامه خراسان شمالی شگفت تر بود و با وجودی كه 8 خبرنگار آن حائز رتبه های مختلف این جشنواره شده بودند در شماره روز شنبه خود هیچ خبری از این رویداد منتشر نكرد و به گونه ای آنرا نادیده گرفت.
روزنامه اتفاقیه خراسان شمالی نیز كه تنها در بخش مصاحبه حائز رتبه شده بود در شماره روز شنبه خود با اعتراض به گنجانده نشدن بخش طنز و كاریكاتور در جشنواره امسال مطبوعات استان، از طرح شكایت به استانداری خبر داده و افزود كه این موضوع را به وزارت ارشاد نیز منعكس خواهد كرد.
خبرگزاری مهر خراسان شمالی نیز با دو روز تأخیر نتیجه جشنواره را اعلام و آن را محدود به انعكاس خبر كسب رتبه دوم عكاس این خبرگزاری كرد و البته ایسنای خراسان شمالی هم بدون نام بردن از حائزان رتبه های برتر، به انعكاس تقدیر مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی از مدیر فرهنگی جهاد دانشگاهی به عنوان داور جشنواره مطبوعات بسنده كرد.
با نگاهی به دیگر رسانه های استان مانند تسنیم، فارس و شبستان خراسان شمالی می توان دید كه اخبار این جشنواره یا منعكس نشد یا انعكاس آن بسیار كمرنگ بود.
350 اثر در 9 بخش به دبیرخانه پنجمین جشنواره مطبوعات خراسان شمالی رسیده بود كه از این تعداد 259 اثر داوری و در نهایت 24 اثر در هشت بخش برگزیده و به عنوان آثار برتر معرفی شد.
جشنواره مطبوعات خراسان شمالی در 2 سال گذشته به علت مشكلات اعتباری و كمبود بودجه برگزار نشده بود و آیین اختتامیه پنجمین جشنواره این استان نیز پنجشنبه 23 اسفند در سالن اجتماعات بانك ملی برگزار شد.
مدیر خانه مطبوعات و رسانه های خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: دبیرخانه پنجمین جشنواره مطبوعات موظف به انتخاب داوران بود و بر این اساس با برگزاری جلسات متعدد به جمع بندی در مورد انتخاب داوران رسید.
علی خادمی افزود: داوران از خبرنگاران باسابقه در حوزه رسانه بودند كه هر یك جوایز متعددی هم در جشنواره های استانی، منطقه ای، كشوری و بین المللی كسب كرده بودند.
وی گفت: از سوی دیگر باید به رای داوران احترام گذاشت و در حالی كه داوران از بین آثار رسیده بهترین ها را انتخاب می كنند، این كه گفته شود حب و بغضی در كار بوده درست نیست.
خادمی افزود: در مورد اعتراض روزنامه اتفاقیه نیز باید گفت كه تا كنون در هیچ یك از جشنواره های خانه مطبوعات بخش طنز نبوده است و در استان نیز رسانه هایی كه بخش طنز و كاریكاتور داشته باشند اندكند كه آنها نیز اعلام كردند كه در بخش طنز شركت نخواهند كرد.
وی در عین حال گفت: با وجود این كه 4 ماه از فراخوان جشنواره می گذشت و فرصت ارائه پیشنهادهای مختلف برای افزایش یا كاهش بخش های مورد رقابت وجود داشت، پیشنهاد افزودن بخش طنز به جشنواره اعلام نشد.
وی در مورد چرایی بی اعتنایی برخی از رسانه های استان به انتشار نتایج جشنواره، گفت: جشنواره پنجشنبه شب برگزار شد و رسانه های مكتوب كه جمعه تعطیل بودند نمی توانستند آن را كار كنند و رسانه هایی مانند قدس آنلاین و خبرگزاری ایرنا كه مخاطب فراوان نیز دارند خبر آن را كار كرده اند.
وی همچنین با انتقاد از تیتر انتخابی روزنامه اتفاقیه برای این جشنواره گفت: تیتر مزبور از بی تجربگی خبرنگار و دبیر خبر این نشریه حكایت دارد و برداشتی كه از آن می شود توهین به همه شركت كنندگان جشنواره از جمله خود خبرنگاران این رسانه است كه در اختتامیه جشنواره حضور داشتند.
وی با تقدیر از خبرنگاران و برگزار كنندگان و داوران جشنواره اظهار داشت: شمار آثار رسیده به این دوره از جشنواره به نسبت دوره چهارم 36 درصد رشد داشت كه نشان می داد خبرنگاران بیشتری از این جشنواره استقبال كرده اند.
وی اظهار داشت: از 325 اثری كه از 15 رسانه به دبیرخانه جشنواره رسید 24 اثر به عنوان آثار برگزیده معرفی شدند و با توجه به اینكه بیشترین آثار رسیده از خبرگزاری ایرنا و روزنامه خراسان شمالی بود، بالتبع شمار برگزیدگان این 2 رسانه نیز بیشتر از رسانه های دیگر است.
خانه مطبوعات خراسان شمالی در سال 84 تشكیل شد و فعالیت خود را آغاز كرد.
در خراسان شمالی 25 مجوز نشریه اعم از مكتوب و غیرمكتوب، عمومی و تخصصی ثبت شده است و 250 نفر در عرصه رسانه های این استان فعالیت می كنند.
ب/5132

سرخط اخبار استان‌ها