ظریف:ما و برادران كُردمان حمله شیمیایی به حلبچه و سردشت را فراموش نمی كنیم

تهران – ایرنا – 'محمدجواد ظریف' وزیر امور خارجه ایران در سالگرد حمله شیمیایی رژیم بعثی صدام حسین رییس جمهوری مخلوع عراق به شهرهای حلبچه و سردشت در پیامی توئیتری نوشت كه این حمله را «فراموش نخواهیم كرد».

به گزارش شنبه ایرنا، ظریف در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: ابتدا وقوع آن را انكار كردند. سپس ایران را مقصر خواندند. اما وقتی روشن شد كه متحد خودشان با تسلیحات شیمیایی آن ها دست به این حمله زده، سكوت كردند. غرب شاید دوست داشته باشد كه فجایع دهشتناك به حلبچه و سردشت را كه 31 سال پیش رخ داد، فراموش كند اما نه ما و نه برادران كُردمان آن را فراموش نخواهیم كرد.
به گزارش ایرنا، حمله شیمیایی به حلبچه كه به 'كشتار حلبچه' یا 'جمعه خونین' نیز شناخته می شود، یك نسل كشی مردم كُرد بود كه در 16 مارس 1988 (25 اسفند66) با بمباران شیمیایی توسط نیروهای بعثی عراقی در شهر حلبچهٔ كردستان عراق، در روزهای پایانی جنگ ایران و عراق روی داد و جان هزاران انسان بی گناه را گرفت.
رژیم بعثی عراق همچنین با استفاده از بمب های شیمیایی گاز خردل چهار نقطه پر ازدحام شهر سردشت را در هفتم تیرماه سال 1366 بمباران كرد كه در این حمله ناجوانمردانه 119 نفر از ساكنان غیرنظامی شهر شهید و بیش از هشت هزار نفر نیز در معرض گازهای سمی قرار گرفتند و دچار مصدومیت شیمیایی شدند.
براساس اسناد منتشر شده از این حادثه هولناك ، ساعت 10 صبح 25 اسفندماه 1366 بمباران شهر حلبچه آغاز شد و در عرض پنج ساعت بمباران شیمیایی این شهر توسط جنگنده های رژیم بعث صدام به ازای هر ساعت بمباران یك هزار نفر جان خود را از دست دادند تا در مجموع تعداد كشته ها به پنج هزار نفر و زخمی ها به 7 هزار نفر برسد.
شبك**9423**1392