۲۵ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۳۸
کد خبر: 83245538
T T
۰ نفر
نمونه عرق جای آزمایش خون را می‌گیرد

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه سینسیناتی موفق به ساخت حسگری شده‌اند كه تمام اطلاعات قابل حصول از نمونه خون را با استفاده از عرق بدن در اختیار قرار دهد، این حسگر روی یك وصله كوچك قرار می‌گیرد و كاملا غیر تهاجمی است.

به گزارش شامگاه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این حسگر حتی زمانی كه بدن كاربر كاملا خنك است، پوست را به گونه‌ای تحریك می‌كند كه عرق كرده و با استفاده از نمونه عرق، اطلاعات مهمی را به‌دست می‌دهد. با استفاده از این حسگر می‌توان اطلاعاتی مانند بیماری خاص، كم آبی بدن، یا ردیابی دارو را به صورت مستمر كنترل كرد.
معمولا تمام اطلاعات موجود در خون در نمونه عرق نیز وجود دارد؛ با این تفاوت كه جمع آوری آن بسیار سریع‌تر، ساده‌تر و غیر تهاجمی‌تر از خون است.
حسگر ساخته شده توسط محققان سینسیناتی، روی مچ قرار می‌گیرد و حتی زمانی كه كاربر در حال استراحت است و دمای بدنش پایین است، پوست را به گونه‌ای تحریك می‌كند تا عرق كند، سپس اطلاعات لازم را برای پزشك ارسال می‌كند.
اندازه‌گیری مهمترین شاخص‌های خون از قبیل سطح گلوكز، هورمون، غلظت داروها و میزان آب بدن با استفاده از این حسگر قابل اندازه‌گیری است. مهمترین كاربرد این حسگر پوشیدنی مراقب ویژه بیمار از راه دور است.
نتایج این مطالعه در نشریه Nature Biotechnology منتشر شده است.
علمی **9259** 1055