تولید 89 قلم دارو و فرآورده‌های جدید دارویی در سال آینده

تهران- ایرنا- دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: پیش‌بینی می‌كنیم تا پایان سال آینده با كمك محققان كشور 89 قلم دارو شامل واكسن انسانی و دام و طیور، مواد اولیه و داروهای بیولوژیك تولید شود.

به گزارش روز شنبه خبرنگار گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مصطفی قانعی درباره تولید داروهای جدید در كشور، بیان كرد: تا پایان سال 98 در كشور 8 واكسن انسانی، 17 واكسن دام و طیور، 50 ماده اولیه دارویی و 14 داروی بیولوژیك در كشور تولید خواهد شد.
به گفته وی، با تولید این اقلام دارویی، حدود 375 میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی در كشور صورت می‌گیرد و برای 830 نفر نیز اشتغال ایجاد خواهد شد.
قانعی با اشاره به فعالیت شتاب‌دهنده‌های زیستی در كشور، اظهار داشت: طی دو سال اخیر12 شتاب‌دهنده در حوزه زیست فناوری فعالیت می‌كنند كه از جمله این شتاب‌دهنده‌ها می‌توان از پرسیس ژن، زیست بنیان و ویژن دارو نام برد.
وی یادآور شد: این شتاب‌دهنده‌ها با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مدیریت بخش خصوصی راه‌اندازی شده است.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی از آمادگی این ستاد برای راه‌اندازی شتاب‌دهنده‌های مختلف در حوزه زیست فناوری كشاورزی و جانوری خبر داد.
علمی ** 9340** 1055

سرخط اخبار جامعه