نشست «ادبيات معاصر ايران» در ششمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب استانبول

تهران- آنكارا- ادبيات معاصر ايران در نشستي در ششمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب استانبول توسط رئيس بخش ادبيات فارسي دانشگاه استانبول و وابسته فرهنگي سركنسولگري ايران در اين شهر مورد بررسي قرار گرفت.

به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاري آناتولي در روز شنبه، پروفسور علي گوزل يوز، استاد و رئيس بخش ادبيات فارسي دانشگاه «استانبول» در نشست «ادبيات امروز ايران» در چارچوب ششمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب استانبول با اشاره به تاريخ و سبك هاي گوناگون شعر ايران و آثار شعراي مطرح اين كشور گفت: موضوعات جديد در شعر ايران پس از دوره مشروطيت در اين كشور مطرح شد.
وي ادامه داد: پس از جنگ جهاني اول نويسندگاني مانند محمدعلي جمال زاده در كتاب 'يكي بود يكي نبود' به اهميت ايجاد تحول در ادبيات تاكيد كرد. پس از جنگ جهاني اول شعرايي مانند بهار بيشتر بر تحول شعر تاكيد داشت.
گوزل يوز با بيان اين كه نوگرايي در شعر ايران با نيما يوشيج وارد مسير جديدي شد، گفت: يوشيج با تغيير قالب هاي كلاسيك اشعار ادبيات فارسي خدمات زيادي انجام داد.
اين استاد ادبيات فارسي سپس با خواندن اشعاري از شعراي معروف ايران به وجه تمايز اشعار كلاسيك و نو پرداخت.
كورش مقتدري، وابسته فرهنگي سركنسولگري ايران در استانبول نيز درباره ادوار مختلف داستان و رمان ادبيات معاصر اين كشور اظهار داشت: ادبيات معاصر از اواخر دوره قاجار آغاز شده و تا امروز ادامه دارد.
مقتدري همچنين به ادبيات دوره «دفاع مقدس» پرداخت و در ارتباط با جايگاه زنان در ادبيات فارسي گفت: شمار زنان اديب نيم قرن پيش كمتر از زمان حال بود. اكنون اين شمار رو به افزايش است.
نمايشگاه بين المللي كتاب استانبول تا 17 مارس جاري ( 26 اسفند ماه) در محل برگزاري نمايشگاه‌هاي بين المللي استانبول «CNR» داير خواهد بود.
ادبيات و سينماي ايران علاقه مندان فراواني در تركيه دارد. روز گذشته / جمعه/ نيز كتابي با نام «سينماي ايران» در تركيه به زبان تركي به زيور طبع آراسته و در اين كشور چاپ و توزيع شد.
كتاب «سينماي ايران» به زبان تركي استانبولي در 160 صفحه از سوي انتشارات seyyah تركيه به زيور طبع آراسته شده است.
براساس اعلام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، رضا اويلوم، نويسنده و پژوهشگر حوزه فيلم و سينما در تركيه تا كنون آثاري در خصوص سينماي جهان از جمله سينماي خاورميانه، سينماي شرق دور، سينماي روسيه و سينماي آلمان از خود منتشر كرده است.
نويسنده در پشت جلد كتاب آورده است: اين تأليف در چهلمين سالگرد انقلاب اسلامي ايران، دريچه‌اي است به سينماي ايران است كه در حال پيشرفت و توسعه به سر مي‌برد.
خاورم**9489**1144

سرخط اخبار جهان