۲۵ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۱۰
کد خبر: 83244759
۰ نفر
صادرات میعانات گازی پارس جنوبی 15 درصد افزایش یافت

تهران- ایرنا- مدیركل گمرك منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، گفت: صادرات محصولات و میعانات گازی پارس جنوبی با وجود محدودیت ها و تحریم های آمریكا روندی افزایشی دارد؛ بطوری كه در بهمن امسال صادرات میعانات گازی 15 درصد رشد داشت.

به گزارش روز شنبه ایرنا، منطقه پارس جنوبی كه بزرگترین میدان گازی جهان را در خود جای داده است، علاوه بر دارا بودن عنوان پایتخت انرژی ایران، قطب صادرات محصولات غیرنفتی، پتروشیمی و میعانات گازی كشور به شمار می رود.
پارس جنوبی كه به عنوان قطب انرژی و گازی ایران به شمار می رود، مهم ترین مركز صادرات میعانات گازی كشور نیز است.
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا شامگاه هجدهم اردیبهشت ماه امسال خروج آمریكا از توافق بین المللی برجام را اعلام كرد. واشنگتن پس از اعلام تصمیم خود، به خریداران نفت و میعانات گازی ایران فشارهایی وارد كرد تا به كاهش و توقف خرید خود دست بزنند كه البته در تحقق آرزوی قطع كامل صادرات نفت و میعانات گازی ایران ناكام مانده است.
«احمد پورحیدر» مدیركل گمرك منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس امروز (شنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به صدور یك میلیون و 599 هزار و 157 تن كالای غیر نفتی شامل محصولات تولیدی منطقه به ارزش افزون بر 553 میلیون و 674 هزار دلار به خارج از كشور گفت: این مقدار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن 17 درصد افزایش داشته است.
وی اضافه كرد: همچنین یك میلیون و 431 هزار و 15 تن میعانات گازی به ارزش 745 میلیون و 15 هزار دلار از این منطقه به خارج از كشور صادر شده است كه مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن 9 درصد و از نظر ارزش 15 درصد افزایش داشته است .
مدیركل گمرك منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس اظهار كرد: در مدت یاد شده بیش از سه میلیون و 30 هزار و 172 تن كالا شامل میعانات گازی، متانول، پروپان، بوتادین، اوره، بوتن 1، آمونیاك، هیدروكربن ها، نفت خام و غیره به ارزش یك میلیارد و 298 میلیون و 689 هزار دلار به خارج از كشور صادر شده كه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر از نظر وزن 13 درصد افزایش داشته است.
پورحیدر اظهارداشت: محصولات صادراتی پارس جنوبی بیشتر به كشورهای امارات، چین، كره، هند، اندونزی، ژاپن، تایوان، ایتالیا، فرانسه، بلژیك، آلمان، روسیه، لهستان و نروژ صادر شده است.
وی گفت: همچنین در بهمن ماه، 15 هزار و 930 تن كالا به ارزش 243 میلیون و 216 هزار و 186 دلار طی بهمن ماه سال1397 از پارس جنوبی وارد كشور شده كه بیشتر كالاهای وارد شده شامل تجهیزات پالایشگاهی و مواد شیمیایی مورد استفاده در پتروشیمی ها و فازهای پارس جنوبی بوده است.
پورحیدر ادامه داد: واردات این كالاهای در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن سه درصد و از نظر ارزش 60 درصد افزایش داشته است .
به گزارش ایرنا، منطقه پارس جنوبی گسترده ترین میدان گازی جهان را در خود جای داده است و به عنوان بزرگترین منطقه صادراتی میعانات گازی كشور شناخته می شود.
در بخش ایران این میدان، ذخیره گاز 14 تریلیون مترمكعب گاز به همراه 18 میلیارد بشكه میعانات گازی است كه هشت درصد كل گاز دنیا و نزدیك به نیمی از ذخایر گاز كشور را شامل می شود.
تولید گاز از ١٠ فاز نخست پارس جنوبی در سال 13٩٢، نزدیك به 285 میلیون مترمكعب بود كه این میزان با بهره برداری از فازهای جدید به بیش از 600 میلیون مترمكعب در روز افزایش یافته است.
میعانات گازی پارس جنوبی از طریق گوی های شناور (اس.پی.ام) مستقر در سواحل عسلویه و سایر تولیدات بویژه محصولات پتروشیمی از طریق اسكله های موجود در منطقه پارس جنوبی صادر می شود.
اقتصام**2022*9189