رد پاي اسلام هراسي كاخ سفيد در حمله تروريستي نيوزيلند

نيويورك- ايرنا- واكنش گوناگون مقامات آمريكا در پي حمله تروريستي به نمازگزاران دو مسجد نيوزيلند، نشان مي دهد حتي در برخورد با پديده هاي ضد انساني بين كنگره و كاخ سفيد اختلاف نظر وجود دارد كه دليل آن را بايد در نفرت پراكني ترامپ رئيس جمهوري آمريكا دانست.

به گزارش خبرنگار ايرنا، تيراندازي عليه نمازگزاران دو مسجد در شهر كرايست چرچ نيوزيلند به قدري هولناك بود كه جمعه آخر سال 1397 را به يك روز سياه براي مسلمانان جهان تبديل كرد.
وجه مشترك واكنش هاي پس از اين حمله در ايالات متحده آمريكا، ابراز همدردي بود اما كاخ سفيد نشين ها برخلاف اعضاي كنگره حاضر نشدند در پيام تسليت خود، نامي از اسلام يا مسلمانان ببرند كه در واقع نشاني از درون پركينه آنها نسبت به اسلام دارد.
دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريكا يكي از آنها است؛ او كه تا كنون بارها از سوي منتقدان خود به نژادپرستي، ضديت با اسلام و پراكندن نفرت لقب گرفته است در واكنش به اين فاجعه غمبار نوشت: گرم ترين همدردي و بهترين آرزوها پس از كشتار وحشتناك در مساجد، نثار 'مردم' نيوزيلند باد.
وي كه حتي حاضر نشد از كلمه 'كشته شدگان' براي قربانيان اين حادثه استفاده كند، ادامه داد: 50 نفر بي گناه به طرز بي معنايي 'مردند' و بسياري از آنها به طور جدي مجروح شدند.
هنوز فراموش نشده است كه ترامپ در مذمت اظهارت نمايندگان مجلس آمريكا كه تنها از سياست هاي رژيم صهيونيستي انتقاد كرده بودند؛ چگونه واكنش نشان داد و كوشيد تا آن را يهود ستيزي قلمداد كند.
علاوه بر او، مايك پمپئو وزير خارجه آمريكا هم به تبعيت از رئيس جمهوري اين كشور بدون كوچكترين اشاره اي به اسلام هراسي، جامعه مسلمانان يا تروريستي دانستن اين جنايت، نوشت: به خانواده هاي غمدار قربانيان كرايست چرچ نيوزيلند تسليت مي گويم. هيچ كس نبايد از (احتمال) چنين خشونتي در محل عبادت خود هراسان باشد. مردم آمريكا به همراه دوستانمان در نيوزيلند، اين تراژدي را به سوگ مي نشينند.
سارا هاكابي سندرز سخنگوي كاخ سفيد هم با اين جمله كه 'ايالات متحده به شدت اين حمله را در كرايست چرچ محكوم مي كند'، اظهار كرد: افكار و دعاهاي ما با قربانيان و خانواده هاي آنهاست. ما با 'مردم' نيوزيلند و دولت آن در برابر شرارت اين اقدام مبتني بر تنفر ايستاده ايم.
اگرچه جان بولتون مشاور امنيت ملي ترامپ از واژه ترور در اظهاراتش استفاده كرد اما شاهد هستيم كه رويكرد او هم به مسلمانان متفاوت از ديگر كاخ سفيد نشينان نيست.
وي در اين باره گفت: 'عميق ترين مراتب تسليت و دعاها را به قربانيان، اعضاي خانواده و عزيزان تحت تاثير از اقدام فجيع ترور عليه عبادت كنندگان در مساجد در كرايست چرچ ابراز مي كنم'.

**واكنش نمايندگان آمريكا
ميچ مك كانل رهبر اكثريت جمهوريخواه در سناي آمريكا در بيانيه اين نوشت: مراتب تسليت عميق خود را به مردم كرايست چرچ نيوزيلند كه سوگوار ترور وحشتناك هستند، ابراز مي كنم.
وي افزود: در جوامع ما هيچ جايي براي نفرت و خشونت وجود ندارد. بنابراين امروز ما با جامعه مسلمان نيوزيلند و مومنان از مساجد لينوود و النور در ساعات غم و اندوه ايستاده ايم و دعا مي كنيم كه همه جوامع مذهبي در مسير پيش روي التيام، يكديگر را حمايت كنند.
چاك شومر رهبر اقليت هاي سناي آمريكا هم 'حمله تروريستي كرايست چرچ توسط نژادپرست سفيدپوست عليه مسلمانان در محل عبادتشان را منزجر كننده و ضد انساني' دانست و افزود: ما با بازماندگان و خانواده هايي كه تحت تاثير اين خشونت قرار گرفته اند ايستاده ايم.
نانسي پلوسي رئيس مجلس نمايندگان آمريكا هم نوشت : ما در غم از دست دادن زندگي 49 نفر در خشونت وحشتناك كرايست چرچ، نيوزلند سوگواريم. اسلام هراسي و چنين اعمال نفرت آميز در جهان متمدن جايي ندارد.
اليوت انگل رئيس كميته امور خارجي مجلس نمايندگان هم در اين باره اظهار كرد: ناسيوناليسم سفيد و تنفر ضد اسلام، بلاي مهلكي است كه جايي براي آن در هيچ جا وجود ندارد.
وي تاكيد كرد: وقتي بدون دقت سخنراني هاي اسلام هراسانه به گفتمان عمومي تبديل مي شود و حتي خطرناك تر اينكه اين اظهارات پذيرفته شده و عادي مي شود، تنها مساله اي كه در پي آن مي آيد، خشونت است.
رئيس كميته امور خارجي مجلس نمايندگان آمريكا تصريح كرد: تركيب وحشتناك تري از افراط گرايي غيرقابل كنترل با سلاح هاي مرگبار وجود ندارد. متاسفانه ما در آمريكا با اين درد به خوبي آشنا هستيم.
انگل با تاكيد بر اينكه بايد با اين نفرت مقابله كرد، ادامه داد: بايد اطمينان حاصل كنيم كه آزادي براي همه در بيان هويت فرهنگي، مذهبي و قومي خود، ارزش دمكراسي را پايه ريزي مي كند. در پي اين فاجعه، من با دوستانمان در نيوزيلند، به ويژه جامعه مسلمان نيوزيلند، ايستاده ام.
آدام شف رئيس كميته اطلاعات مجلس نمايندگان آمريكا هم گفت: حمله تروريستي به دو مسجد در كريست چرچ نيوزلند وحشتناك است، جايي كه 49 نمازگزار كه براي نماز جمعه آمده بودند، كشته شدند.
وي افزود: آمريكا بايد حمايت از دوستان و متحدان نيوزيلندي فراهم آورد تا بتوانند به اين اقدامات افراطي ناشي از تنفر پاسخ دهند.
مارك وارنر عضو ارشد دمكرات در كميته اطلاعات سناي آمريكا گفت: بياييد براي جامعه مسلمان دعا كنيم و در مقابل ايدئولوژي نفرت انگيزي كه پشت اين حملات به مكان هاي عبادي است، بايستيم.
مايك مك كال عضو ارشد جمهوريخواه در كميته امور خارجي مجلس نمايندگان آمريكا ديگر مقام جمهوريخواه است كه درباره اين جنايت بيانيه داده است.
وي در اين بيانيه آورده است: 'قتل عام در نيوزيلند كه جان 49 نفر بي گناه را گرفت، تكان دهنده است. اين اقدام شيطاني يادآور اين است كه تروريسم يك كشمكش جهاني است كه در اشكال زيادي ظاهر مي شود. اكنون زمان آن است تا جامعه بين الملل با هم متحد شوند و تا ريشه كن شدن اين تنفر، آن را تقبيح كنند'.
اين نماينده مجلس آمريكا اظهار كرد: ما نمي توانيم اجازه دهيم اين فجايع، ما را از هم جدا كند؛ بايد متحد باشيم و ترور را در تمام اشكالش محكوم و با آن مبارزه كنيم.
مك كال هم در اين پيام بدون نام بردن از اسلام و مسلمانان، فكر و قلب خود را همراه با مردم نيوزيلند مي داند.
ايلهان عمر نماينده مسلمان مجلس نمايندگان آمريكا در پيام توئيتري خود با آيه شريفه «انا لله و انا اليه راجعون» آغاز كرد و نوشت: اين خبر همچون آب يخي است كه روي سرت ريخته مي شود. در مواجهه با اين وحشت، من امروز را به عزا مي پردازم.
وي تصريح كرد: ما نبايد در ترس زندگي كنيم، من امروز به نماز جمعه مي روم و اميدوارم ديگران هم بيايند.
اما اظهارات 'دان كرنشاو' عضو دمكرات مجلس نمايندگان آمريكا نمايانگر اين واقعيت است كه خاستگاه نفرت، محافظه كاران آمريكا هستند آنجا كه مي گويد: اگر در فاجعه نيوزيلند كلاه خود را قاضي كنيد، مي يابيد كه محافظه كاران آمريكا، دستان پنهان آن هستند.
وي خطاب به همكاران محافظه كار خود تاكيد كرد: پس شماها نبايد به طور واقعي شرمگين باشيد؛ خودتان بخشي از مشكل هستيد.
اين نماينده مجلس آمريكا تاكيد مي كند: ما بايد متحد باشيم و تروريسم را محكوم كنيم.
اظهارات جو بايدن معاون اول اوباما هم مويد آن است كه انتقادها متوجه هيات حاكمه فعلي كاخ سفيد است.
او با بيان اينكه ' سكوت، شراكت در جرم است، فرزندان ما مي شنوند، اكنون زمان سخن گفتن است، افزود: چه آن يهودستيزي در پيتسبورگ باشد يا نژادپرستي در شارلوتزويل و يا بيگانه هراسي و اسلام هراسي امروز در كرايس چرچ نيوزيلند، تنفر خشونت آميز در داخل و خارج كشور در حركت است.
معاون اول اوباما تاكيد كرد: هنگامي كه مساجد به صحنه هاي قتل تبديل مي شوند، نمي توانيم بي تفاوت باشيم.
روز جمعه مهاجماني مسلح با حمله به نمازگزاران دو مجسد در شهر كرايست چرچ در نيوزيلند، مردم بيگناه را به گلوله بستند.
در اين حادثه كه يكي از افراد مهاجم آن را به صورت زنده در صفحه فيس‌بوك خود پخش مي‌كرد، تا اين لحظه 50 تن كشته و نزديك به 50 نفر ديگر زخمي شدند.
مظنون اصلي يك مرد 28 ساله اهل استراليا با تبار انگليسي توصيف شده كه پيشتر بارها در صفحات مجازي خود از حضور مهاجران مسلمان در سرزمين‌هاي اروپايي ابراز خشم كرده بود.
اروپام*شبس*1859*1429

سرخط اخبار جهان