۲۴ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۲۳:۴۷
کد خبر: 83244510
۰ نفر
همتی: ساز وكار ایرانی متناسب با اینستكس بزودی ثبت می شود

تهران- ایرنا- رئیس كل بانك مركزی جمعه شب اعلام كرد: ساز وكار متناسب با كانال معرفی شده از طرف سه كشور اروپایی با نام ساز وكار ویژه تأمین مالی و تجارت (STFI) بزودی در تهران ثبت می شود.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی بانك مركزی؛ عبدالناصر همتی تأكید كرد: ثبت این شركت به هیچ وجه به معنای معطل شدن ایران برای عملیاتی شدن ساز وكار اروپا نیست و ما استراتژی اتخاذ شده خود را برای نحوه تأمین مالی و تجارت كشور در شرایط تحریم از روش ها و طرق ویژه ای كه طراحی كرده ایم، بویژه از طریق همسایگان و سایر شركای تجاری ادامه می دهیم.
همتی اضافه كرد: با مذاكراتی كه همكاران من هفته گذشته در تهران با نمایندگان سه كشور اروپایی و مدیر اینستكس در بانك مركزی داشتند، توضیحات كامل در مورد ساز وكار ایرانی متناسب با ساز وكار اروپایی داده اند و ما منتظر اقدامات عملی از طرف اروپا هستیم.
به گزارش ایرنا، وزیران امور خارجه سه كشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس یازدهم بهمن‌ماه گذشته اعلام كردند كانال ویژه پرداخت اروپا و ایران تحت عنوان «ساز وكار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا' موسوم به اینستكس - INSTEX به ثبت رسمی رسیده است.
این ساز وكار در گام نخست تجارت كالاهای اساسی (مواد غذایی و دارو) را تحت پوشش قرار می‌دهد؛ اما بتدریج دامنه‌اش گسترش خواهد یافت.
در همین راستا «پر فیشر» مدیر ساز وكار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا (اینستكس - INSTEX) در سفر اخیر خود به ایران با رؤسای نمایندگی‌های سه كشور آلمان، فرانسه و انگلیس در تهران دیدار كرده است.
سفارت فرانسه در تهران نیز با انتشار تصاویری از این دیدار در صفحه توئیتر خود چنین نوشت: «رؤسای نمایندگی‌های سه كشور اروپایی از پر فیشر رئیس اینستكس در تهران استقبال كردند. گامی مهم برای بحث با همتایان ایرانی در مورد چگونگی عملیاتی كردن ساز وكار تجاری اتحادیه اروپا و ایران.»
از سوی دیگر، علیرضا رحیمی عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز سه شنبه گذشته در خصوص سفر مدیر اینستكس به تهران، اظهار كرد: موضوع ساز وكار مالی اروپا (اینستكس) توافقی است كه از هر دو طرف باید عملیاتی شود؛ توافق اینستكس اكنون در مرحله مقدماتی قرار دارد.
وی ادامه داد: مسؤولی كه از اینستكس به تهران سفر كرده، برای پیگیری مراحل مقدماتی ساز و كار این شركت است؛ همچنین به دنبال توافقاتی هستند كه منجر به توسعه محدوده اینستكس شود.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: اكنون محدوده اینستكس شامل اقلام كشاورزی، مواد غذایی، دارویی و تجهیزات پزشكی است كه توسعه این محدوده قاعدتاً به مذاكره نیاز دارد و این مذاكرات لزوماً در اروپا شكل نمی‌گیرد.
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی بیان كرد: بخشی از پیگیری امور مربوط به اینستكس و گذشتن از مقدمات و رسیدن به فاز اجرایی، همین مسیری است كه هیأت اینستكس به آن جهت در ایران حضور پیدا كرده است.
شبس**2025**1504