غربی ها تحقق روند سیاسی را شرط كمك به بازسازی سوریه دانستند

نیویورك- ایرنا- چهار كشور غربی در بیانیه ای مشترك، بحران سوریه را بزرگترین بحران اسانی پس از جنگ جهانی دوم دانستند و اعلام كردند شرط كمك به بازسازی این كشور، تحقق روند سیاسی معتبر، واقعی و پایدار است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، در بیانیه روز جمعه آمریكا، انگلیس، فرانسه و آلمان، بحران سوریه را به نوع پاسخ دولت اسد به اعتراضی كه برای احقاق حق آزادی بیان و درخواست اصلاحات خوانده شده است، مرتبط دانسته اند كه به گفته آنها، بزرگترین بحران انسانی پس از جنگ جهانی دوم است.
این بیانیه مردان و زنانی را كه شجاع توصیف كرده و از سراسر سوریه به دنبال آینده ای بهتر برای همه مردم سوریه هستند، به رسمیت شناخته است و یادآوری كرده اند غیرنظامیان بی شماری را كه از 'شكنجه، گرسنگی و حملات رژیم و حامیان آنها' جان خود را از دست داده اند.
در بیانیه مشترك چهار كشور غربی با بیان اینكه بیش از 400 هزار مرد، زن و كودك در این جنگ كشته شده اند، آمده است ده ها هزار نفر در زندان های اسد ناپدید شده اند كه مدعی هستند بسیاری از آنها مورد شكنجه و قتل قرار گرفته اند.
در حالی كه رژیم اسد و حامیان آن تلاش می كنند جهان را متقاعد سازند كه این درگیری متوقف شده است و زندگی به حالت عادی بازگشته است، واقعیت این است كه سركوب رژیم سوریه به پایان نرسیده است.
این بیانیه می افزاید در حالی كه رژیم اسد و حامیان آن تلاش می كنند جهان را متقاعد سازند كه این درگیری پایان یافته و زندگی به حالت عادی بازگشته است، واقعیت این است كه سركوب رژیم سوریه به پایان نرسیده است.
كشورهای حمله كننده به سوریه در حالی هشت سال نبرد در سوریه را به اعتراضات مردمی مرتبط می دانند كه خود به این كشور لشكر كشی كرده اند كه بهانه آنها مبارزه با داعش بوده و دیگر تروریست ها بوده است.
چهار كشور غربی در بیانیه خود یادآور شده اند: 13 میلیون نفر از مردم سوریه اكنون نیازمند كمك های بشردوستانه هستند، اما بسیاری از آنها همچنان به دلیل ممانعت رژیم، به این كمك ها دسترسی ندارند. به تازگی خشونت در ادلب افزایش یافته و حملات هوایی، جان افراد غیرنظامی و كارگران كمك های بشردوستانه را گرفته است.
در این بیانیه اظهار شده است راه حل نظامی با پشتیبانی روسیه و ایران كه رژیم سوریه امیدوار است به آن دست یابد، به صلح منجر نخواهد شد. تنها راه پایان دادن به خشونت، مشكلات اقتصادی و همچنین حل و فصل پایدار درگیری، یك راه حل سیاسی مبتنی بر مذاكره است.
آمریكا، انگلیس، فرانسه و آلمان در حالی از مذاكرات سیاسی دم می زنند كه جمهوری اسلامی ایران از ابتدای این بحران اعلام كرد كه سوریه هیچ راه حل نظامی ندارد و باید طرفین سوری-سوری راه حل سیاسی را دنبال كنند.
این چهار كشور غربی از روند سیاسی به رهبری سازمان ملل متحد بر اساس قطعنامه 2254 شورای امنیت حمایت كرده اند و آن را ارمغان آور صلح و ثبات در سوریه دانسته اند.
آنها همچنین تاكید كرده اند تا آغاز یك روند سیاسی معتبر، پایدار و واقعی در سوریه، هیچ گونه كمكی را برای بازسازی این كشور تخصیص نمی دهند.
بیانیه این چهار كشور از روسیه و سوریه خواسته است تا به حق پناهندگان سوری احترام بگذارند كه به طور داوطلبانه و با خیال راحت به خانه هایشان بازگردند و به این نتیجه برسند كه برای بازسازی و عادی سازی طبیعی است.
آمریكا، انگلیس، فرانسه و آلمان از روسیه و سوریه خواسته اند به طور جدی در مذاكرات شركت كنند كه می تواند صلح را برای سوریه به ارمغان آورد.
در این بیانیه به تروریست های مستقر در سوریه و همچنین حمایت هایی كه برخی متحدان این كشورها از آنها داشته اند، اشاره ای نشده است.
اروپام*1429