طنین همدلی با حضور هنرمندان تركمنستانی در كیش

تهران - ایرنا - رایزن فرهنگی ایران در تركمنستان گفت: هنرمندان برجسته تركمنستان، نوروز 98 در برنامه‌های نوروزی جزیره كیش شركت و در آن برنامه‌های متنوعی را اجرا و نوای نشاط و سرور را در این جزیره طنین انداز می‌كنند.

« رضا خانیان» جمعه شب در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اشاره به جزئیات و تشریح برنامه های این گروه از هنرمندان تركمستانی گفت: با هماهنگی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد و همكاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به دعوت معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد كیش، گروه 23 نفره هنرمندان تركمنستان، نوروز امسال با سفر به جزیره كیش و با اجرای برنامه‌های متنوع در جشن نوروز 98 این جزیره حضوری فعال خواهند داشت.
وی اظهار داشت: این گروه متشكل از برجسته‌ترین هنرمندان حركات آیینی، موسیقی، تركمنی،، نمایش صنایع دستی و آداب و رسوم ملی تركمنستان است.
رایزن فرهنگی ایران در تركمنستان یادآورشد: این گروه 23 نفره از هنرمندان برجسته تركمنستان، از تاریخ 27 اسفند 97 تا 5 فروردین ماه 98 با حضور در جزیره زیباث كیش، هنرهای آیینث و آداب و رسوم نوروزث مردم تركمنستان را براث بازدیدكنندگان و دیگر مردم و مسافران حاضر در این جزیزه به نمایش خواهند گذاشت.
خانیان درعین حال افزود: هنرمندانی از آكادمی هنرهای ملی تركمنستان در عشق‌آباد و شهر باستانی مرو در این گروه 23 نفره مشاركت دارند.
وی خاطرنشان كرد: تركمنستان یكی از كشورهایی است كه نوروز در آن به صورت باشكوه جشن گرفته می‌شود و آداب و رسوم مشهور این جشن همچون پخت سمنو در میان مردم رواج دارد.
ر ادامه این دیدار رایزن فرهنگی كشورمان در تركمنستان گفت: آمادگی داریم برای فعال‌تر كردن ارتباطات فرهنگی دو كشور بر اساس برنامه مبادلات فرهنگی تلاش كنیم و بر همین اساس طی دو ماه گذشته زمینه حضور گروه 23 نفره هنرمندان تركمنستان در جشن جهانی نوروز در كیش را با دستور مساعد شما فراهم كرده‌ایم.

** تاكید بر اجرای مبادلات فرهنگی تهران - عشق آباد در سال 2019

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تركمنستان در پاسخ به این سوال ایرنا درباره آخرین وضعیت مبالات فرهنگی تهران - عشق آباد هم ، اظهار داشت: با اجرای برنامه مبادلات فرهنگی در سال 2019 كه از سوی رییس جمهور تركمنستان سال «تركمنستان مهد شكوفایی» نامگذاری شده است، تلاش می كنیم در هرچه باشكوه‌تر برگزار كردن برنامه‌های ملی این كشور برای این سال مشاركت كنیم.
خانیان گفت: بر همین اساس آمادگی داریم هفته فرهنگی تركمنستان در ایران و هفته فرهنگی ایران در تركمنستان را در سال 1398 برگزار كنیم.
رایزن فرهنگی كشورمان در ادامه پیشنهادات خود، برای برگزاری هفته دوستی كودك در پایتخت‌های دو كشور، برگزاری هزاره بزرگداشت ابوسعید ابوالخیر در دو كشور با مشاركت سازمان منطقه‌ای اكو، تبادل گروه‌های فرهنگی و هنری در زمینه موسیقی و تئاتر، نمایش فیلم‌های ایرانی در سینماهای عشق‌آباد و شهرهای بزرگ تركمنستان و نمایش فیلم‌های سینمایی تركمنستان در ایران، ارتباط مراكز اسناد و میراث فرهنگی دو كشور، حضور هیأت‌های رسانه‌ای و دیگر بندهای برنامه مبادلات فرهنگی اعلام آمادگی كرد.
خانیان همچنین از اعلام آمادگی قبلی رایزنی فرهنگی ایران در تركمنستان برای مشاركت گروه های هنری ایران برای مشاركت در جشن رسمی نوروز امسال در عشق‌آباد و شهرهای مرو و تركمن‌آباد خبر داد كه البته هم اكنون حضور گروه های هنری تركمنستان در نخستین سفر خود به ایران همزمان با نوروز 98 در جزیره زیبای كیش به اجرای برنامه می پردازند.
فراهنگ ** 1355 **