۲۴ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۳۲
کد خبر: 83244371
۰ نفر
معارضه ملكی سنگی دیگر بر پای لنگ توسعه ایلام

ایلام - ایرنا - قطار طویل موانع و مشكلات توسعه ایلام كم نبوده و نشده اند كه معارضه ملكی به معنای مخالفت اهالی و مالكین زمین محل اجرای طرح های توسعه نیز به ان افزوده شد.

به گزارش ایرنا، رد یابی برخی طرح های كلان ومحوری كه با محوریت رونق اشتغال وافزایش تولید یا رشد زیربناها در استان ایلام با سلام و صلوات آغاز شده اند اما بعد از چندی در تله تطویل و ابهام گم گشته اند نشان از مولفه و مانع جدیدی از جنس خودی می دهد.
برای شناسایی این مانع جدید نباید سر و ذهن را به سمت مركزنشینان و ندادن اعتبار چرخاند كه به مثابه پر عقاب ناصرخسرو در شعر منظوم و معروف' از ماست كه برماست' عامل ادامه فقر تولید و اشتغال صنعتی و بیكاری فزاینده دستكم در حد و جغرافیای طرح های مرتبط و مربوطه این بحث افرادی از هم استانی های خود ما می باشد.
هر چند ناخشنودی مدیریت اجرایی استان از فعال بودن معارضه ملكی به عنوان سد راه طرح های توسعه ایلام در یكسال گذشته مكرر موضوع خبر و تحلیل رسانه ای بوده است اما این بار تحقق نیافتن چهار طرح كلان بخش كشاورزی كه موسسه سرمایه گذاری كوثر متعهد به اجرای انها در استان ایلام بهانه طرح و پرداخت رسانه ای این پدیده می باشد.
به گزارش ایرنا، معاون اقتصادی استاندار ایلام دوشنبه گذشته خواستار اقدام سریع تر موسسه كوثر در خصوص انجام تعهدات و اجرای پنج طرح مصوب این استان شد خواسته ای كه پیشتر استاندار ایلام نیز بر ان تاكید كرده بود.
معاون استاندار ایلام همچنین در اظهارات خود به احتمال انتقال طرح های ایلام به استان های همجوار توسط گروه كوثر اشاره كرده و ضمن مخالفت، ان را خط قرمز مدیریت استان ذكر كرد.
اظهارات دكتر درویشی واكنش تند سویه مقابل موضوع یعنی مدیر عامل گروه سرمایه گذاری كشاورزی كوثر را برانگیخت.
گروه سرمایه گذاری كشاورزی كوثر روز چهارشنبه با ارسال جوابیه ای به امضای مدیرعامل ان شركت به ایرنا مركز ایلام نسبت به اظهارات گلایه امیز معاون اقتصادی استاندار ایلام واكنش نشان داد و انتقادهای مطروحه را نابجا دانسته و معارضه ملكی و محلی را علت اصلی تاخیر یا اجرا نشدن طرح های كوثر در استان ایلام عنوان است.
درجوابیه كوثر به نقل از مجتبی نوروزی توضیح داده شده است: گروه كشاورزی كوثر مدت ها است كه بنا به احساس مسئولیت و تكالیف سازمانی برگرفته از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و اهداف سازمان بالا دستی خود، پیگیر اجرای پنج پروژه در بخش های دام، طیور، آبزیان، گلخانه و زراعت در استان ایلام بوده است كه به علت عدم انجام تعهدات استان در حل مشكل معارضین این پروژه ها به جز یك مورد نتوانسته به موفقیت چندانی دست یابد.
نوروزی تاكید كرده كه فاز اول پروژه گلخانه هلیلان تنها طرح از مجموع طرح های شركت كوثر در استان ایلام است كه با همراهی سازمان جهاد كشاورزی هم اكنون با پیشرفت فیزیكی مناسب در حال اجرا و در آستانه تكمیل و بهره برداری قرار دارد.
وی احداث گاوداری 2 هزار راسی ، واحد جوجه كشی، مرغ مادر و طرح پرورش ماهی در قفس را دیگر طرح های موسسه سرمایه گذاری كوثر در استان ایلام ذكر كرد كه به علت وجود معارضه های ملكی سرنوشت اجرای آن ها در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.
مدیرعامل موسسه سرمایه گذاری كشاورزی كوثر تصریح كرد: ادامه یافتن معارضه های محلی كه معاونت اقتصادی استانداری متعهد به رفع انها شده است 'موجب انتقال پروژه های فوق به استان های همجوار 'خواهد شد.
به گفته وی گروه سرمایه گذاری كوثر همزمان با شروع فعالیت دراستان ایلام فعالیت های مشابه ای در استان های لرستان و كرمانشاه آغاز كرده كه عمده این پروژه ها با همراهی مسئولان استانی یا به بهره برداری رسیده یا دراینده نزدیك تكمیل می شوند.
این متن خبری بدون دریافت نظر اهالی ملك و محل اجرای طرح های مورد بحث به لحاظ سیاست طرفینی ایرنا ناقص به نظر می رسد .
دانستن اینكه علت مخالفت معارضین محلی سودجویی و دریافت بهای غیر معمول است و یا دلایل زیست محیطی ، زراعی و ... پشت ممانعت انها وجود دارد.' مواردی است كه ایرنا مركز ایلام برای دانستن و نشر انها از تماس و دریافت نظر معارضین اجرای چهار طرح كوثر استقبال می كند.
6034