۲۴ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۱۷
کد خبر: 83244338
۰ نفر
كشورهاي منطقه حمله تروريستي به نيوزيلند را محكوم كردند

تهران-ايرنا- جمهوري اسلامي ايران به همراه كشورهاي تركيه، قطر، اردن، عراق و بحرين حملات تروريستي در دو مسجد نيوزيلند را كه دست كم 49 كشته و دهها زخمي بر جاي گذاشت، به شدت محكوم كردند.

در حمله به دو مسجد در شهر كرايست ‌چرچ نيوزيلند دست ‌كم 49 تن جان باختند. اين دو حمله همزمان با اقامه نماز جمعه، در دو مسجد نور و لينوود اتفاق افتاد.
در جريان اين دو حمله حدود 50 نفر ديگر نيز زخمي شدند.

** ايران
بهرام قاسمي سخنگوي وزارت خارجه جمهوري اسلامي ايران امروز (جمعه) حمله تروريستي به دو مسجد در نيوزيلند را اقدامي غيرانساني و كاملا سبعانه دانست و موكدا از دولت نيوزيلند خواست با شناسايي سريعتر عاملين اين اقدام نژادپرستانه، با اجراي عدالت و فارغ از هرگونه ملاحظه اي، با آنان برخورد كند.

** قطر
محمد بن عبدالرحمن آل ثاني وزير خارجه قطر در صفحه شخصي خود در توئيتر دو حمله تروريستي به دو مسجد در نيوزيلند را وحشيانه خواند و آن را به شدت محكوم كرد.
اين مسئول قطري ضمن ابراز همدردي با دولت و ملت نيوزلند، براي مجروحان اين حملات، دعاي شفاي عاجل كرد.
وزير خارجه قطر بار ديگر بر موضع ثابت كشورش در مخالفت با خشونت و تروريسم با هر انگيزه و دليلي تاكيد كرد.

**اردن
جمانه غنيمات سخنگوي دولت اردن نيز با صدور بيانيه اي اعلام كرد كه هدف قرار دادن وحشيانه بي گناهان يكي از بدترين اشكال تروريسم به شمار مي رود.
وي ضمن محكوم كردن حمله تروريستي نيوزيلند كه ده ها كشته بر جاي گذاشت، افزود: جلوگيري از وقوع چنين حملات تروريستي وحشيانه اي، مستلزم تلاش هاي پكپارچه و هماهنگ بين المللي براي مقابله با اشكال مختلف فكري و امنيتي تروريسم است.
وزارت خارجه اردن اعلام كرده يك شهروند اردني در جريان اين حمله كشته و 5 اردني ديگر نيز زخمي شدند.

**انصار الله يمن
جنبش انصار الله يمن نيز در واكنش به حملات تروريستي در نيوزيلند اعلام كرد كه اين حمله عليه مسلمانان، بازتاب تحركات و نفرت پراكني هاي هدفمند عليه اسلام و مسلمانان است.
انصار الله افزود: اين حمله، جنايتي هولناك و وحشيانه است كه نمي توان آن را توجيه كرد.

**لبنان
وزارت خارجه لبنان نيز با صدور بيانيه اي ضمن محكوميت حملات در دو مسجد نيوزيلند، اين حملات را جنايت وحشيانه در مسجدي خواند كه نمازگزاران آن را مكان امن براي نماز خواندن و تسامح مي دانستند.
بنابر اين بيانيه، افراط گرايي با بدترين اعمال و اقداماتش، عامل چنين جنايتي است.
در اين بيانيه آمده است جبران باسيل وزير خارجه لبنان پيشتر نيز درباره گسترش راست افراط گرايي در جوامع غربي هشدار داده بود. وي امروز نيز درخصوص گسترش چپ افراط گرايي به عنوان واكنشي در مقابل راست افراط گرايي هشدار مي دهد. اين مسئله تهديد بزرگي براي جوامع به شمار مي رود و رويارويي مستقيم با آن، تنها به تشديد تنش ها و بروز جنگ ها منجر خواهد شد.
وزارت خارجه لبنان در عين حال تاكيد كرد كه لبنان كشور ميانه رو و الگويي براي تسامح در اين دنياي پر از انديشه هاي راديكالي باقي مي ماند.

** بحرين
وزارت خارجه بحرين نيز با محكوم كردن حملات تروريستي در نيوزيلند، آن را اقدامي بزدلانه و منافي با ارزش هاي انساني، ديني و اخلاقي خواند.
بحرين بر ايستادگي در كنار نيوزيلند براي مبارزه با تروريسم و حفظ امنيت و جان شهروندان اين كشور تاكيد كرد.

** الازهر مصر
احمد الطيب رئيس دانشگاه الازهر مصر نيز با صدور بيانيه اي حمله تروريستي در شهر كرايست چرچ را محكوم كرد و هشدار داد كه اين حمله يكي از نتايج وخيم گسترش پديده اسلام هراسي و گفتمان نفرت پراكني در بسياري از كشورهاي اروپايي است.
الطيب همچنين تاكيد كرد كه اين حمله جنايتكارانه كه هتك حرمت به خانه هاي خدا و ريختن خون بي گناهان به شمار مي رود، بايد صداي خطر عدم تساهل با جريان ها و گروه هاي نژادپرستانه اي را كه مرتكب چنين اقدامات وحشيانه مي شود، به صدا درآورد.
در اين بيانيه آمده است: براي جلوگيري از اين چنين حملاي بايد تلاش ها براي حمايت از ارزش هاي همزيستي و تسامح ميان افراد يك جامعه با هر مذهب و فرهنگي كه هستند، افزايش يابد.

**امارات
وزارت خارجه امارات نيز با صدور بيانه اي ضمن همدردي با دولت نيوزيلند، اين حمله ترورريستي را محكوم كرد.
امارات تاكيد كرد كه از تلاش هاي نيوزيلند براي حفظ سلامت و جان شهروندان اين كشور و تلاش براي مبارزه با تروريسم حمايت مي كند.

**عراق
احمد الصحاف سخنگوي وزارت امور خارجه عراق نيز در بيانيه اي ضمن محكوم كردن حمله تروريستي به نمازگزاران دو مسجد در نيوزيلند تاكيد كرد كه اين حمله نشان داد هيچ كشوري در جهان از خطرات تروريسم در امان نيست و جهان راهي جز اتحاد براي از بين بردن اين پديده ندارد.
وزارت امور خارجه عراق به شديدترين وجه حادثه تروريستي عليه نمازگزارن دو مسجد شهر كرايست چرچ نيوزيلند را محكوم و با مردم نيوزيلند اعلام همبستگي مي كند.

**عربستان
سفارت عربستان در نيوزيلند نيز با صدور بيانيه اي اعلام كرد كه يكي از اتباع اين كشور در ميان افراد زخمي شده در حادثه تروريستي در شهر كرايست چرچ است.
سفارت عربستان همچنين به اتباع خود در اين شهر هشدار داد كه جوانب احتياط را رعايت كرده و با پيگيري اوضاع از رسانه هاي داخلي در شرايط كنوني در خانه بمانند.

جاسيندار آردن نخست وزير نيوزيلند در پي اين حمله هاي مسلحانه گفت كه مهاجم يك شهروند استراليا، تروريست راستگرا و وحشي بوده و دستگير شده است.
وي همچنين روز جمعه را يكي از تاريك ترين روزهاي كشورش توصيف كرد.
به گفته شاهدان، مردي كه لباس نظامي پوشيده بود امروز وارد مسجد النور شده و اقدام به تيراندازي بي هدف و كوركورانه به سوي نمازگزاران جمعه كرد.
دولت نيوزيلند در پي اين حادثه فعاليت تمامي مساجد اين كشور را به دلايل امنيتي تا اطلاع ثانوي تعطيل كرد.
خاورم**9329**1275