۲۴ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۲۴
کد خبر: 83244104
۰ نفر
سفر روحانی

تهران - ایرنا - سفر سه روزه رییس جمهوری اسلامی ایران به عراق جدا از دستاوردهای اقتصادی و سیاسی، سفری «معنوی و روحانی» بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، مردم ایران و عراق از لحاظ تمدنی، فرهنگی و تاریخی دو ملتی هستند كه در طول قرن‌ها در كنار هم بوده و همیشه روابط بسیار خوب و برادرانه با هم داشته اند.
یكی از آرزوهای همیشگی مردم ایران و عراق، تشرف و زیارت بارگاه مقدس امامان شیعه (ع) است؛ هر دو ملت با عشق به خاندان پیامبر اسلام (ص) و ائمه اطهار (ع) هر سال در میان آرزوها - چه برای خود و چه برای دیگران - ، سفر به مشهد، قم و شیراز در ایران و كربلا، نجف، سامراء و كاظمین در عراق برای یكدیگر طلب و آرزو می كنند.
نیت و مقاصدی كه منجر می شود سالانه بین هفت تا هشت میلیون زائر و مسافر بین دو كشور همسایه در قلب منطقه خلیج فارس و غرب آسیا بین مرزهای دو كشور تردد كنند و همچنین در اوج یك رویداد كم نظیر در پیاده روی اربعین هر سال جمعیتی بیش از 20 میلیون نفر از عاشقان امام سوم شیعیان در كربلا راهی این سرزمین كند كه سهم ایرانیان بیش از 2 میلیون زائر در هر سال است.
اهمیت عراق جدا از همسایگی و قرابت فرهنگی و تمدنی و جایگاه «اولین مركز صادراتی ایران در دنیا»، به دلیل شرایط كنونی به عنوانی كشوری كه از دوران بحران جنگ و تروریسم عبور كرده است و نزدیكی و اخوت هر دو ملت در تمام دوران سختی، منجر شد حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری دوشنبه گذشته برای نخستین بار در طول 6 سال ریاست جمهوری خود، عازم عراق شود.
این سفر اگر چه بر اساس دعوت رسمی از سوی مقامات عالیرتبه عراق و در صدر یك هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی از ایران انجام شد، اما تمهیدات، مقدمات و تداركات برای انجام آن و دستیابی به نتایج توافقات و مذاكرات و رفت و آمد رسمی میان مسئولان هر دوكشور از یك سال پیش آغاز شده بود.
به هر صورت تقدیر این شد كه سفر رییس جمهوری با ماه مبارك رجب مصادف شود و تشرف وی به حرم های مقدس و زیارت مضجع شریف امامان(ع) در شهرهای كاظمین، كربلا و نجف، این سفر سه روزه تاریخی را معنوی و روحانی كرد.
دكتر روحانی پیش از ترك تهران در جمع خبرنگاران گفت: بسیاری از كشورهای غربی روابط و علاقه معنوی میان دو ملت ایران و عراق را درك نمی كنند، روابطی كه ریشه تمدنی، فرهنگی و تاریخی داشته، همیشه بسیار خوب و برادرانه بوده و باعث شده است ایرانی ها و عراقی ها در طول قرن‌ها و حتی هزاران سال در كنار هم زندگی كنند.
رییس جمهوری تصریح كرد: یكی از آرزوهای مردم عراق همیشه، تشرف به مشهد الرضا و زیارت امام هشتم(ع) است و مردم ایران نیز همیشه آرزوی رفتن به عتبات عالیات در شهرهای كربلای معلی، نجف و كاظمین و سامراست؛ بخاطر همین عشق و علاقه است كه دو ملت به هم نزدیك‌ هستند و می‌بینیم روابط دو ملت یك روابط نمونه است و مردم منطقه هم وفا و برادری ایران ها را هرگز از یاد نمی برند و فراموش نمی كنند.
روحانی در آغاز سفر و پس از ورود به بغداد با حضور در كاظمین، به زیارت حرم مطهر و نورانی حضرت امام موسی كاظم(ع) و حضرت امام محمدتقی(ع) مشرف شد و پس از زیارت مضجع شریف باب الحوائج، موسی ابن جعفر و جوادالائمه (ع) و اقامه نماز در این بارگاه نورانی در فضایی معنوی زیارتنامه ائمه معصومین(ع) و ادعیه متبركه را قرائت كرد.
وقتی مرحله اول استقبال رسمی از رییس جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه وی توسط برهم صالح رییس جمهوری عراق در كاخ قصر السلام بغداد انجام شد، بلافاصله حضور روحانی در بغداد در صدر اخبار ایران و جهان قرار گرفت.
عصر همان روز دومین مراسم استقبال رسمی در كاخ نخست وزیری عراق انجام شد و مذاكرات رسمی با عادل عبدالمهدی نخست وزیر این كشور و ملاقات هیات های عالیرتبه دو كشور آغاز و در چهارچوب مذاكرات و دیدارها و در حضور روحانی و عبدالمهدی، پنج سند همكاری بین مقامات امضا و تبادل شد.
دیدارهای كاری و سخنرانی های رییس جمهوری تا غروب سه شنبه در بغداد به طور كلی با محوریت مسائل سیاسی و اقتصادی و دستاوردهای آن نیز نتیجه مذاكرات فنی و توافقاتی بود كه طی چند ماهه گذشته دولتمردان و مدیران ارشد هر دو كشور در رفت و آمدهای خود بررسی و رایزنی می كردند و دكتر روحانی پس از توافقات و صدور بیانیه در بغداد، راهی كربلای معلی شد.
نام كربلا كه در میان باشد، حتی اگر سفر سیاسی و در سطح عالی هم برگزار شود، فضای سفر تغییر می كند؛ كربلا سرزمینی است كه ایرانیان با دل به استجابت می روند و طلبیده می شوند؛ رییس جمهوری پیش از غروب عصر سه شنبه به منظور زیارت عتبات مقدسه و حرمین شریفین امام حسین(ع) و حضرت عباس(ع) وارد كربلای معلی شد.
وی در بدو ورود به كربلا به زیارت حرم‌های مطهر و نورانی سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) و باب الحوائج اباالفضل العباس(ع) مشرف شد و پس از زیارت و اقامه نماز در این دو بارگاه نورانی در فضایی معنوی زیارتنامه ائمه معصومین(ع) و ادعیه متبركه را قرائت كرد.
روحانی در كربلا با نخبگان، عشایر و رهبران مذهبی عراق دیدار كرد؛ در آن دیدار فضای معنوی و اخوت حاكم بود.
رییس جمهوری پیوند دو ملت ایران و عراق را بسیار مستحكم خواند و تاكید كرد: اینكه میلیون ها ایرانی در طول سال به عراق و بویژه كربلا و نجف سفر می كنند و میلیون ها عراقی نیز برای زیارت، عازم ایران می شوند، نشان می دهد كه دو ملت از لحاظ فرهنگی و اعتقادی كاملا با هم متحدند و هیچ قدرتی نمی تواند این امت واحده را از هم جدا كند.
«زیارت مزار امام حسین (ع) و اصحابش بویژه ابوالفضل العباس(ع) ، به عنوان یك آرزوی دیرین برای همه شیعیان و بویژه ایرانیان است؛ برای ما صوت آزادی و استشمام بوی آزادی بیش از هر كجای دنیا در سرزمین كربلا است، ما این سرزمین را سرزمین جهاد ، شهادت ، ایثار و وفا می دانیم كه قمر بنی هاشم مظهر وفا و ایثار و فداكاری بود.»
حسی كه رییس جمهوری در بیان این جملات داشت همان احساس همیشگی مردم ایران زمین در طول سال ها ارادت به خاندان امامت(ع) است؛ حسی كه اگر تجربه كرده باشیم موید همین جملات دكتر روحانی است «جاذبه بزرگی كه در حرم امام حسین(ع) و قمر بنی هاشم(ع) وجود دارد میلیون ها عاشق را از سراسر جهان به كربلا جذب می كند و در طول تاریخ كربلا پرچم به اهتزاز در آمده برای آزادی انسان ها و مبارزه با ظلم است»
احساسی كه تجلی آن در روزهای منتهی به اربعین حسینی هر سال، میان دریای مردم موج می زند باعث می شود كه « مردم عراق و بویژه كربلا، میزبانی بسیار صمیمانه ای در ایام اربعین حسینی از زائران دارند» و رییس جمهوری به نمایندگی از ملت ایران از این میزبانی قدردانی كرد.
روز آخر سفر رییس جمهوری در نجف گذشت؛ وی چهارشنبه پیش از ظهر سومین روز سفر خود به عراق، وارد نجف اشرف شد و در بدو ورود به این شهر مقدس با حضور در حرم امیرالمومنین (ع)، مرقد مطهر و نورانی آن امام معصوم را زیارت و پس از اقامه نماز در این بارگاه نورانی، در فضایی معنوی زیارتنامه امیرالمومنین(ع) و ادعیه متبركه را قرائت كرد.
حجت الاسلام و المسلمین روحانی همچنین با حضور در صحن و شبستان حضرت زهرا(س) و بازدید از آن در جریان روند اقدامات انجام شده توسط ستاد بازسازی عتبات عالیات در مسیر اجرای طرح‌های توسعه حرم های مطهر ائمه معصومین(ع) در عراق قرار گرفت.
روحانی همچنین در نجف اشرف با حضور در بیت حضرت آیت الله العظمی سیدعلی سیستانی در نجف اشرف، با این مرجع عالیقدر شیعیان دیدار و گفت وگو كرد.
دیدار و گفت و گو با آیات عظام و مراجع تقلید «محمد اسحاق فیاض» ، «بشیر نجفی» و «محمدسعید حكیم» از دیگر ابعاد معنوی و روحانی سفر رییس جمهوری به عراق بود.
آیت الله العظمی بشیر نجفی در دیدار دكتر روحانی با بیان این كه تشكیل حكومت اسلامی واقعی در ایران توفیقی بزرگ در دنیا است، اظهارداشت: واقعا حركت جمهوری اسلامی ایران برای مسلمین حقیقی بویژه شیعیان جهان باعث افتخار است.
وی در دیدار با رییس جمهوری، ایران را صدای شیعه و مسلمانان واقعی عنوان كرد و توفیق مسوولان جمهوری اسلامی ایران برای افزایش عزت اسلام را در دنیا را از خداوند درخواست كرد.
آیت الله فیاض نیز اساس دولت ایران دولت امیرالمومنین (ع) دانست و تصریح كرد: «همه شیعیان بقای این دولت را می خواهند و آماده اند كه خود را برای آن فدا كنند و جمهوری اسلامی ایران پرچمدار حكومت شیعه است و چشم همه شیعیان جهان به ایران است.»
آیت الله محمدسعید حكیم هم با آرزوی توفیق برای رییس جمهوری و همه مقامات ایرانی تاكید كرد كه « مسوولان ایران و عراق باید بواسطه دیدگاه‌های مشترك در زمینه‌های گوناگون، در راستای مصلحت دو ملت تصمیم گیری و برنامه ریزی كنند.»
رییس جمهوری همچنین در نجف اشرف از مجموعه تاریخی- فرهنگی بیت تاریخی امام خمینی(ره) در نجف كه یادآور خاطرات روزهای زندگی پر مشقت امام راحل در دوران تبعید ایشان به این شهر است، بازدید و سید علی خمینی دیدار و گفت و گو كرد.
روحانی با حضور در اتاق مطالعه امام خمینی(ره) دفتر یادبود مجموعه فرهنگی-تاریخی بیت ایشان در نجف اشرف را امضا كرد و از روزهای حضور خدر در نجف كه به اواسط دهه 40 می رسید، سخن گفت.
روحانی در یادداشت خود در دفتر یادبود بیت امام (ره)در نجف نوشت: «تشرف به بیت امام راحل برایم یادآور خاطرات سال 1346 است كه در نجف مشرف بودم؛ مهاجرت، ساده زیستی، علم و عرفان امام در كنار مردم شناسی و جهان بینی دقیق، توانست بزرگ ترین انقلاب قرن را به ثمر برساند.»
آخرین مكانی كه رییس جمهوری پیش از بازگشت به ایران بازدید كرد، مسجد كوفه و زیارت حرم های مطهر واقع در این مسجد بود؛ وی شامگاه چهارشنبه در مسجد كوفه به محل ضربت خوردن امیرالمومنین علی(ع)، حرم مطهر حضرت مسلم ابن عقیل(ع) و هانی ابن عروه(ع) مشرف شد و پس از آن عازم تهران شد.
سفر به عراق ابعاد و دستاوردهای سیاسی و اقتصادی داشت؛ از رایگان شدن روادید مسافران و تجار و بازرگانان و گردشگران دو كشور، تا «تعهد به اجرای پیمان 1975 و لایروبی سریع رودخانه مرزی» از برجسته ترین رهاوردهای سفر روحانی بود كه به قول محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه كه همراه رییس جمهوری به عراق رفته بود و در حساب توییتری خود نوشت: «امروز رهبران دو كشور اعلامیه تاریخی مشتركی صادر كردند كه یكی دیگر از بقایای جنگ صدام (بر ضد مردم ایران) را از میان برداشت.»
حل مسائل مرزی ایران و عراق، تاكید و احیای معاهده 1975 (الجزایر) و لایروبی اروند رود (شط العرب) برای دو كشور و به ویژه منطقه جنوب ایران و از طرفی با وجود سفر سالیانه بیش از 3 میلیون عراقی به ایران و بیش از دو میلیون نفر گردشگر و زائر به عراق، توسعه گردشگری از نظر اقتصادی، فرهنگی و حتی سیاسی از اهمیت زیادی برخوردار است، كه رایگان شدن روادید سفر به دو كشور، می تواند در توسعه گردشگری و افزایش تعداد مسافران و زائران و كاهش اتكای اقتصاد به نفت موثر باشد .
توافق در زمینه همكاری در حوزه انرژی، برق و نفت و گاز ،كاهش تعرفه های تجاری و حتی حذف تعرفه برخی اقلام و همچنین احداث شهرك های صنعتی در مرزهای دو كشور ، تسهیل صدور روادید تجاری فعالان اقتصادی در چهارچوب امضای پنج سند و توافق نامه همكاری، در ششمین سال كاری دولت تدبیر و امید و نخستین سفر رییس جمهوری به عراق در این دوران، خیر و بركاتی بوده كه حاصل این «سفر روحانی» است كه خداوند نصیب دو ملت كرد.
سیام**3070**1336