۲۴ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۰۵
کد خبر: 83244052
۰ نفر
«سینمای ایران» در تركیه كتاب شد

تهران - ایرنا - كتاب «سینمای ایران» نوشته رضا ایلوم، به زبان تركی استانبولی به زیور طبع آراسته و در این كشور چاپ و توزیع شد.

به گزارش روز جمعه خبرنگار فرهنگی ایرنا، رضا اویلوم، نویسنده كتاب «سینمای ایران» با كوروش مقتدری، وابسته فرهنگی ایران در استانبول دیدار و در خصوص این كتاب و اهمیت و جایگاه سینمای جمهوری اسلامی ایران در جهان گفت‌وگو كردند.
كوروش مقتدری در این دیدار با اشاره به جایگاه سینمای ایران در تركیه، از اهتمام نویسنده تركیه‌ای در زمینه تألیف و انتشار كتابی در خصوص سینمای ایران قدردانی كرد و گفت: با انتشار این كتاب تا حدی خلأ كمبود منابع به زبان تركی استانبولی در خصوص سینمای ایران در تركیه پر شده است و امیدواریم با انتشار این كتاب، علاقمندان در تركیه بتوانند اطلاعات بیشتری درباره سینمای ایران كسب كنند.
رضا اویلوم، نویسنده كتاب «سینمای ایران» هم در این دیدار گفت: در این كتاب سعی كردم در خصوص تاریخ سینمای ایران، مفاهیم در سینمای ایران، سینمای دفاع مقدس، ارتباط ادبیات و سینما در ایران، كارگردانان و فیلم‌های مطرح سینمای ایران و جشنواره‌های فیلم در ایران، مطالبی را به خوانندگان ترك ارایه دهم.
كتاب «سینمای ایران» به زبان تركی استانبولی در 160 صفحه از سوی انتشارات seyyah تركیه به زیور طبع آراسته شده است.
براساس اعلام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رضا اویلوم، نویسنده و پژوهشگر حوزه فیلم و سینما در تركیه تا كنون آثاری در خصوص سینمای جهان از جمله سینمای خاورمیانه، سینمای شرق دور، سینمای روسیه و سینمای آلمان از خود منتشر كرده است.
نویسنده در پشت جلد كتاب آورده است: این تألیف در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران، دریچه‌ای است به سینمای ایران است كه در حال پیشرفت و توسعه به سر می‌برد.
به گزارش ایرنا، در خصوص اهمیت و جایگاه سینمای جمهوری اسلامی ایران و هنرمندان این عرصه و دیگر عرصه های نمایشی نیز توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی علاوه بر ترجمه كتابها به زبان های مختلف، هفته های فیلم و روزهای فیلم ایران نیز در بسیاری از كشورها یجهان با زیر نویس و ترجمه به نمایش درآمده است.
این روند مدتی است كه سیر صعودی به خود گرفته و این مهم نشانگر اقبال دیگر كشورها به تجارب و هنر سینمای ایران را نشان می دهد كه این استقبال روز به روز در حال افزایش است.
فراهنگ ** 1355 **