رویش های جدید در علم و فناوری فارس

شیراز- ایرنا- عرصه فعالیت‌های علمی و دانشگاهی در سالی كه گذشت باوجود تنگ‌تر شدن دایره تحریم‌ها توانست با همت دانشمندان زن و مرد ایرانی اقتدار خود را حفظ كند و گام‌های مهمی در راه خودكفایی بردارد.

به گزارش ایرنا، سال 1397 دستكم برای اهالی علم و پژوهش در استان فارس سالی پربار بود. برگزاری همایش‌های ملی و بین‌المللی و كسب دستاورد‌های مختلف به ویژه در حوزه‌های نوین در زمره این موفقیت‌هاست و می‌توان گفت فارس سالی شیرین را در این زمینه گذراند.

** تعاملات بزرگ در عرصه‌های بین‌المللی در حوزه علمی در 29 فروردین ماه 97 و با حضور شهردار شهر درسدن آلمان و هیات همراه برای عقد تفاهم نامه‌ای دو جانبه با شهرداری شیراز آغاز شد و مقرر شد كه شهرداری شیراز در مسیر الگو برداری از باغ های شیراز تخصص و تجربه خود را در اختیار طرف آلمانی قرار دهد.
این هیات همچنین با هدف گسترش ارتباطات با دانشگاه شیراز رویداد بین‌المللی با عنوان هفته دانشگاه صنعتی درسدن آلمان در دانشگاه شیراز كلید زد. رویدادی كه 26 فروردین‌ آغاز شد و می‌توان آن را نقطه ‌عطفی برای فعالیت‌های علمی و تبادلات بین‌المللی پژوهشی و دانشگاهی برشمرد.

** در اردیبهشت ماه روابط عمومی دانشگاه شیراز اعلام كرد كه شیمیدانان و پژوهشگران این دانشگاه موفق به ساخت موادی با كاربردهای مختلف در صنعت و درمان سرطان شده اند. این طرح با حمایت دانشگاه شیراز و با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی ریاست جمهوری انجام شد.

** نخستین آزمایشگاه بین‌المللی مشترك ایران و شركت ایتالبز ایتالیا در محل آزمایشگاه مركزی دانشگاه شیراز در خرداد ماه گشایش یافت. میزان سرمایه‌ گذاری شركت ایتالبز در این پروژه60میلیون دلار اعلام شد.

** اما مردادماه، شب تابستانی شیراز را هیجان انگیز كرد. ماه گرفتگی در 5 مرداد جذاب‌ترین رویداد علمی طبیعی بود. این خسوف طولانی ترین ماه گرفتگی قرن میلادی نام گرفت.

** آمدن نتایج كنكور در این ماه، كام پشت كنكوری‌های فارس را چندان شیرین نكرد؛ چراكه‌ دانش‌آموزان شیرازی هیچ مقامی بهتر از رتبه 9 سیده زهرا موسوی در رشته هنر و رتبه 20 پویا برزین در رشته تجربی به خود ندید.

** در سوی دیگر، تیم اعزامی استان فارس در هجدهمین مسابقات ملی مهارت موفق به كسب سه مدال نقره، یك مدال برنز و شش دیپلم افتخار از هجدهمین مسابقات ملی مهارت شد.
برگزیدگان این دوره از مسابقات قرار است در سال 2019 در مسابقات جهانی كه در شهر كازان روسیه برگزار می شود، شركت كنند.
شهریور علمی شیراز با برگزاری چهارمین دوره رقابت های رباتیك بین المللی، در سالن ورزشی دانشكده باهنر شیراز آغاز شد. در این رقابت ها كه تا 16 شهریورماه ادامه یافت 313 بازیكن در قالب 174تیم از ایران و چندین كشور خارجی با هم به رقابت پرداختند.

** آبانماه، اوج پاییز برگریز شیراز را باید بهار همایش‌ها و سیمنار‌های علمی فارس خواند. در این ماه پنج همایش علمی در زمینه‌های مختلف در شیراز برگزار شد.

**پنجمین فن بازار تخصصی ملی گاز در پارك علم و فناوری فارس با حضور بیش از 25 شركت دانش بنیان استان برگزار شد.

** اجلاس دو روزه دبیران كل كمیسیون های ملی آیسسكو در شیراز با حضور محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش برگزار شد.
24 نفر از دبیران كل كمیسیون های ملی آیسسكو از برخی كشورها نظیر عراق، توگو،سنگال، اردن، تونس، تاجیكستان، سودان،عمان، كویت، فلسطین، مالدیو،موریتانی، نیجریه، نیجر، مالی، مالزی و سایر كشورهای عضو آیسسكو میهمان از دو قاره آسیا و آفریقا میهمان دو روزه اجلاس یاد شده بودند.

** همچنین كنگره سلامت برای صلح با حضور معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در 22 آبان‌ماه آغاز به كار كرد.

** نهمین سمینار سه روزه علمی كاربردی دندانپزشكی با حضور بیش از هزار و 200 دندانپزشك كشور چهارشنبه 23 آبان در شیراز آغاز شد كه در حاشیه آن نمایشگاه تجهیزات دندانپزشكی با حضور فعالان این حوزه از سراسر كشور برگزار شد.

** هفتمین كنفرانس سلامت زنان در شیراز 30 آبانماه میزبان پژوهشگران و استادان دانشگاه از سراسر كشور بود.

** در آذرماه نیز شاهد اهدای جایزه بنیاد نخبگان استان فارس با عنوان 'پروفسور حبیب فیروزآبادی' در علم شیمی به حسین ثابت سروستانی دانشجوی نخبه سروستانی بودیم. این اتفاق در آیین تقدیر از پژوهشگران برتر فارس رقم خورد.

** در رویدادی بین‌المللی در همین ماه، پرفسور ناینهاس استاد دانشگاه درسدن آلمان از پارك سلامت روان شیراز بازدید كرد و گفت: زیرساخت های احداث شده در این پارك بالاتر از حد استانداردهاست و می تواند بستر مناسبی برای خدمات رسانی به جامعه هدف باشد.
حضور آلمانی‌ها در شیراز جز بازدید از مكان‌های علمی، دستاوردی دیگر نیز داشت و آن، اهدای دكترای افتخاری دانشگاه شیراز به رئیس دانشگاه فنی درسدن آلمان، دكتر هانس مولر اشتاین هاگن بود.
دانشگاه شیراز كه در زمره سه دانشگاه جامع كشور قرار دارد، در قالب توسعه فعالیت‌های پژوهشی و بین‌المللی خود و همچنین برای تحكیم روابط با دیگر دانشگاه‌های جهان و همكاری در زمینه‌هایی همچون انرژی، حمل و نقل، ارتباطات و محیط زیست كه از موضوعات مهم و روز ایران محسوب می‌شود، اقدام به برگزاری هفته دانشگاه صنعتی درسدن آلمان كرده بود. اهدای دكترای افتخاری به رئیس دانشگاه درسدن آلمان در ادامه همین همكاری‌ها صورت گرفته است.

** دانشگاه شیراز در ماه نهم سال موفق شد در جشنواره ملی حركت كه در اصفهان برگزار شد با ارائه یك هزار و 327 اثر علمی پژوهشی از بین 9 هزار واحد انجمن علمی سراسر كشور ، با كسب 12 مقام و برای دومین سال پیاپی در صدر دانشگاه های كشور قرار گیرد.

** در دی ماه در عرصه علمی رؤسای دانشگاه های علوم پزشكی و شیراز با هدف استفاده از ظرفیت ها، توانمندی ها و امكانات این دو مركز علمی، تفاهم نامه همكاری امضا كردند.
هدف از امضای این تفاهم‌نامه اهمیت موضوع اقتصاد مقاومتی و اقتصاد سلامت و بهره‌گیری از امكانات مشترك در وضعیت تحریم های كنونی عنوان شده است.

** در ادامه رویداد‌های علمی سال 97 نباید از میزبانی شیراز از بیست و پنجمین كنفرانس اپتیك و فوتونیك ایران در بهمن‌ماه غافل شد. این رویداد همزمان با یازدهمین كنفرانس مهندسی و فناوری فوتونیك ایران از نهم تا یازدهم بهمن ماه به همت دانشگاه شیراز برگزار شد.

** همچنین در این ماه به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی ایران و در اولین جشنواره كتاب انقلاب اسلامی با عنوان همایش چلچراغ در تهران، از دكتر بهرام اخوان كاظمی استاد دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شیراز به عنوان یكی از 10 نویسنده برگزیده آثار فاخر در حوزه مطالعات انقلاب اسلامی تجلیل شد.
تالیف اصلی و برگزیده دكتر بهرام اخوان كاظمی، رونمایی چاپ دوم كتاب 'نقد و ارزیابی گفتمان های اجتماعی - سیاسی مطرح در جمهوری اسلامی' است كه به عنوان كتاب درسی مقاطع ارشد و دكتری در گرایش های رشته علوم سیاسی و روش شناسی تدریس می شود.

** اسفندماه در عرصه علمی با ورود سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با هدف بازدید از شركت های دانش بنیان و شركت در آیین افتتاح طرح های نوآورانه، آغاز شد.
او در سفر یك روزه خود از شركت های دانش بنیان مستقر در شهرك صنعتی بازدید كرد و در آیین افتتاح شتاب دهنده و مركز نوآوری پرسیس ژن در شهر جدید صدرا در فاصله حدود 20 كیلومتری شمال غرب شیراز شركت كرد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در ادامه این سفر از پارك علم و فناوری استان فارس و شركت‌های مستقر در این مجموعه نظیر شركت مهندسین مشاور رادمان صنعت نصر، شركت مهندسی و پژوهشی امواج آبی نیز بازدید كرد.
بازدید از مركز نوآوری و طرح های فناورانه و شتابدهنده كوانتوم دانشگاه شیراز از جمله دیگر برنامه های ستاری در سفر به شیراز بود.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری از مركز جامع سلول های بنیادی و پزشكی بازساختی دانشگاه علوم پزشكی شیراز و واحدهای فناور حوزه سلامت این شهر بازدید و در شورای اداری استان فارس نیز شركت كرد و در نهایت بازدید از شركت كارخانه مخابراتی ایران در شیراز پایان بخش برنامه های معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در شیراز بود.

** همچنین در رویدادی دیگر هشتمین نشست منطقه‌ای نقشه راه اورآسیا با حضور روسای دامپزشكی 15 كشور جهان و گرولد بودكر نماینده سازمان خواربار و كشاورزی ملل متحد (فائو) در ایران، آغاز به كار كرد.
علیرضا رفیعی پور رئیس سازمان دامپزشكی كشور موضوع این همایش را بررسی بیماری تب برفكی اعلام كرد.عامل بیماری تب برفكی یك نوع ویروس است كه در بین دام ها و به ویژه گوسفندان شایع است.
كشورهای پاكستان، تركیه ، ارمنستان ،آذربایجان، گرجستان، ایران،عراق، سوریه، قزاقستان، قرقیزستان ، تاجیكستان، تركمنستان، ازبكستان، روسیه و افغانستان در این همایش شركت كردند.

** در خبری امیدبخش دانش آموزان مدرسه‌ای پسرانه روستای محروم ظفرآباد شیراز در اقدامی خود جوش برای درمان و ریشه كن شدن بیماری سرطان هم‌پیمان شدند و 15 میلیون و 500 هزار ریال اندوخته خود را به بیمارستان در حال ساخت سرطان شناسی شیراز اهدا كردند.

** در 19 اسفندماه خبر كسب جایزه علمی بریتانیا به دست استاد زن دانشگاه شیراز، بار دیگر توانمندی بانوان را در عرصه‌های علمی ثابت كرد. دكتر مرضیه موسوی نسب استاد تمام علوم صنایع غذایی و مؤسس و رئیس گروه پژوهشی فراوری آبزیان دانشكده كشاورزی دانشگاه شیراز است جایزه علوم سافریج ٢٠١٩ را از بریتانیا دریافت كرد.
این جایزه با هدف معرفی موفقیت های علمی زنان و انگیزه بخشی به جامعه بانوان در زمینه ورود به فعالیت های علمی و تحقیقاتی اهدا می شود. این جایزه جمعه 24 اسفندماه جاری همزمان با روز جهانی زن در آیینی به خانم موسوی نسب تعلق گرفت.

** در روزهای پایانی سال ۱۳۹۷ دو دانشجوی دختر دانشگاه شیراز در بیست وهفتمین دوره جشنواره تقدیر از دانشجویان نمونه كشوری با حضور دكتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، دكتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دكتر سعید نمكی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در نهاد ریاست جمهوری به عنوان دانشجوی نمونه كشوری انتخاب شدند.
فهیمه محمدپور، دانشجوی مقطع دكتری روانشناسی بالینی و فرشته صمیمی، دانشجوی دكتری مهندسی شیمی از دانشگاه شیراز موفق شدند عنوان دانشجوی نمونه كشوری امسال را كسب كنند.
محمدپور دانشجوی مقطع دكتری روانشناسی بالینی، برگزیده مرحله كشوری بیست و هفتمین جشنواره دانشجوی نمونه در سال 1397 است.
صمیمی نیز دانشجوی دكتری مهندسی شیمی از دانشگاه شیراز و مدیر مسئول سابق نشریه روشنا برگزیده بیست و هفتمین جشنواره دانشجوی نمونه كشوری است.
7375/ 2027