نمایشگاه «ایران: مهد تمدن ها» در اسپانیا  گشایش یافت

مادرید- ایرنا- نمایشگاه آثار تاریخی و باستانی ایران با عنوان «ایران: مهد تمدن ها» عصر پنج شنبه با حضور «حسن قشقاوی» سفیر كشورمان در اسپانیا، «جبرئیل نوكنده» رئیس موزه ملی ایران و جمعی از مقام های محلی ایالت والنسیا در موزه باستان شناسی آلیكانته اسپانیا گشایش یافت.

به گزارش بامداد جمعه ایرنا ، در این نمایشگاه كه با حمایت موزه ملی و سفارت كشورمان در مادرید برای 5 ماه برپا می‌شود، علاوه بر نمایش آثار تاریخی، مجموعه‌ای از برنامه‌های فرهنگی، علمی و هنری نیز در كنار آن اجرا خواهد شد.
قشقاوی برگزاری این نمایشگاه را مهم ترین رویداد فرهنگی در تاریخ 400 ساله روابط دو كشور عنوان كرد و ادامه داد كه توسعه و ارتقا همكاری های فرهنگی نقش مهمی در افزایش شناخت متقابل میان ملت ها و نزدیكی بیشتر آنها نسبت به یكدیگر خواهد داشت.
سفیر كشورمان در مادرید همچنین به برنامه ریزی و هماهنگی انجام شده برای اجرای گروه موسیقی ایرانی در محل برگزاری این نمایشگاه در 27 مارس (7 فروردین 98) برای ارائه جلوه دیگری از هنر در ایران اشاره و اظهار امیدواری كرد این برنامه ها به گسترش هر چه بیشتر مراودات فرهنگی میان ملت های دو كشور منجر شود.
نوكنده رئیس موزه ملی ایران نیز به اقدام های و تلاش های صورت گرفته در جهت برگزاری نمایشگاه ایران :مهد تمدن ها در اسپانیا اشاره كرد و گفت: در این نمایشگاه 196 اثر تاریخی سرزمین ایران از دوران ماقبل تاریخ تا دوره اسلامی به نمایش در آمده كه از جمله می توان به اشیای كشف شده بسیار قدیمی از رودبار گیلان، اشیای مختلف با قدمت 10 و 7 هزار سال، نامه شاه عباس صفوی به فیلیپ سوم پادشاه وقت اسپانیا مبنی بر معرفی نخستین سفیر ایران و قرآن بسیار نفیس با قدمت 400ساله اشاره كرد.
«سزار آئوگوستو آسنسیو» معاون فرهنگی استاندار آلیكانته نیز ضمن ابراز خشنودی از برپایی نمایشگاه آثار تاریخی ایران و تقدیر از مدیران موزه ملی ایران و سفارت جمهوری اسلامی ایران در مادرید در كمك به تحقق این موضوع، بر اهمیت همكاری های فرهنگی میان ایران و اسپانیا و نقش آن در تقویت و‌ توسعه مناسبات دو كشور تاكید كرد.
وی یادآورشد كه در ماه سپتامبر(شهریور) نیز نمایشگاهی از آثار كشور اسپانیا در موزه ملی ایران برگزار می شود.
شبد**اروپام *1*491**