۲۴ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۲:۱۰
کد خبر: 83243945
۰ نفر
چشم هاي خيره مانده به در براي رهايي افراد دربند

شيراز- ايرنا- دختر جواني كه از نيش و كنايه و پرسش هاي تكراري و آزار دهنده اطرافيان دلش به درد آمده و حتي به ‌دليل همين بي ‌مهري‌ها قيد ازدواج را نيز زده، مانند هزاران خانواده زندانيان جرائم غيرعمد در آستانه سال نو چشم اميد به كرم هم نوعان خود براي آزادي پدرش بسته است.

در آستانه سال نو چشم اميد خانواده هاي زندانيان جرائم غيرعمد از جمله زهرا، دختر 18 ساله يك زنداني در شيراز، خيره به در مانده تا دست نيك انديشي عزيزشان را به خانه باز گرداند.
زهرا دختر 18 ساله يك زنداني است كه به گفته خودش 13 ماه است هر روز انتظار مردي را مي كشد كه با دست پر وارد منزل ‌شان شود.
وي كه برادري 11 ساله نيز دارد به همراه مادرش بيش از يك سال است كه براي آزادي سرپرست خانواده ‌شان به هر دري زده اما هنوز جواب نگرفته و به اميد آزادي مرد خانه روزگار سپري مي كند.
پدر زهرا به دليل ارتكاب جرمي غيرعمد ماه‌ها است كه در زندان به سر مي‌برد و در روزهاي پاياني سال، خانواده او سخت دلتنگ حضور مرد اين خانه هستند.
خانواده زهرا روزهاي خوبي را سپري نمي كنند و در اين شرايط نگاه معنادار اطرافيان و اقوام نيز تحمل اين شرايط را سخت تر نيز كرده است.

** زماني براي اندوه
زهرا مي گويد كه رفتن به ميهماني و عروسي در اين شرايط براي خانواده‌اش بيشتر به عزا شباهت دارد چون جدا از درد نبود پدر بايد زخم زبان و نيش و كنايه اقوام و آشنايان را نيز تحمل كنند.
سرافكندگي مادر در جمع‌هاي خانوادگي، اين دختر جوان را بسيار آزار مي دهد زيرا پدر پشت ميله‌هاي زندان است اما خانواده او بين مردم زندگي مي كنند.
« پدرت هنوز آزاد نشده؟» زهرا اين سوال تكراري را كه هر روز در ميان درو همسايه و خويشاوندان مي شنود، را پتكي مي داند كه مدام بر سر او و مادرش آوار مي شود، سوالي كه گاه نيز با طعنه و كنايه همراه است.

** راهي كه كج مي شود
او مي گويد كه تصميم گرفته ازدواج نكند و به همين دليل تمام خواستگارانش را جواب رد مي دهد.
زماني كه دليل اين كارش را جويا شدم، گفت: خيلي برايم گران و سخت تمام مي شود زماني كه خواستگارهايم مطلع مي شوند كه پدرم زنداني است، راهشان را كج مي كنند و براي هميشه مي روند و به همين دليل تصميم گرفته ام كه ديگر فكر ازدواج را از سرم بيرون كنم.
به گفته زهرا، او و مادرش بسيار تلاش كرده اند كه بدهي پدر را جور كنند اما تاكنون موفق به اين كار نشده‌اند.
اين دختر و خانواده اش چشم اميد به دست خيريني دوخته اند كه پدر را به دامان گرم اين خانواده چهار نفره بازگرداند.

** كوله باري از مشكلات بر دوش خانواده زندانيان
محمدعلي پسر يك زنداني است كه تمايل ندارد نام خانوادگي اش منتشر شود، او به خبرنگار ايرنا مي گويد كه خانواده او و بسياري ديگر از زندانيان شرايط خوبي ندارند و با انواع سختي ها مواجه هستند و كوله باري از مشكلات را به دوش مي‌كشند.
او دلتنگي را تنها يكي از مصائبي مي داند كه خانواده زندانيان با آن مواجه مي شوند و مي گويد كه بايد در زنداني كردن افراد وضعيت خانواده آنها نيز مدنظر قرار بگيرد.
محمدعلي ادامه داد: بسياري از زندانيان نان آور خانواده هستند و با زنداني شدن سرپرست خانواده همسر و فرزندان آنها با مشكلات جدي روبه رو مي شوند كه اين موارد بايد در زمان زنداني كردن افراد مورد توجه قرار گيرد.
وي اضافه كرد: در حقيقت خانواده زندانيان، زنداني اصلي هستند چون مخارج فرد زنداني را دولت پرداخت مي كند و اين همسر و فرزندان زندانيان هستند كه نان آور خانه خود را از دست مي دهند و عملا بي سرپرست و در پي آن با انوع مشكلات ،سختي‌ها و آسيب‌هاي اجتماعي مواجه مي‌شوند.

** خانواده‌هايي محكوم به تاوان
محمدعلي مي گويد كه در نظام اسلامي شايسته است كه در مواقع زنداني كردن سرپرستان خانوار، قانوني براي حمايت جدي خصوصا در زمينه تامين معيشت و مسايل اقتصادي خانواده زندانيان وجود داشته باشد كه اين قشر كه هيچ نقشي در ارتكاب جرائم عمد و يا غير عمد نداشته اند با مجازات جرم ناكرده مواجه نشوند.
پدر محمدعلي حدود چهار سال است كه زنداني شده است. محمد علي اكنون 20 سال سن دارد و از 16 سالگي نان آور خانواده بوده و با دستفروشي روزي خود و خانواده شش نفره شان را تامين مي كرده است.
محمدعلي ديپلم ناقص دارد و بعد زنداني شدن پدر به ناچار براي درآوردن هزينه‌هاي مادر و خواهرانش مشغول كار شده و تحصيل را رها كرده است.
او مي گويد كه به تنهايي و با دستفروشي قادر به تامين مخارج زندگي و كرايه خانه نبوده و به همين دليل مادرش و يكي از خواهرانش نيز در يك فروشگاه زنجيره‌اي در شيراز مشغول كار هستند.

**چشم اميد خانواده زندانيان به خيرين
محمدعلي و خانواده‌اش مانند زهرا و هزاران خانواده زندانيان جرائم غيرعمد استان فارس و ايران، چشم اميدشان به دست نيك انديشاني است كه در كمك به هم نوع فروگذاري نمي كنند و با آزادي اين زندانيان نه تنها يك انسان را از بند مي رهانند بلكه خانواده اي را از نابودي محفوظ مي دارند.
سرپرستان خانواده هايي كه به دليل شرايط بد اقتصادي، بزهكار و يا بدهكار شده و راهي زندان مي شوند و در پي زنداني شدن نان آور خانه، خانواده آنها نيز در معرض جدي بسياري از آسيب‌هاي اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي قرار مي‌گيرد و با سخت‌ترين شرايط ممكن روبه رو مي‌شوند و چه بسا كه اين موقعيت خود سرآغاز بروز و ظهور جرائم و مجرمان جديدي در جامعه باشد.

** يكهزار و 381 زنداني جرائم غير عمد در فارس/ مادران زنداني
مدير نمايندگي ستاد ديه استان فارس در گفت وگو با خبرنگار ايرنا گفت: اين ستاد هم اكنون مسئول آزادسازي زندانيان جرائم غير عمد اين استان است كه اين كار نيز به همت خيرين، نيك انديشان و فرهيختگان جامعه انجام مي‌شود.
اصغر تراب پور افزود: در حال حاضر هزار و 381 زنداني جرائم غير عمد در زندان‌هاي سراسر استان فارس به سر مي‌برند كه 57 نفر از اين تعداد زن و مادر هستند.
تراب‌ پور ميزان بدهي زندانيان جرائم غير عمد استان فارس را 71 ميليارد و 500 ميليون تومان عنوان كرد و اظهار داشت: اگر مردم و نيك انديشان همتي براي آزادي اين زندانيان انجام دهند مي توان با مبالغي كمتر از ميزان كلي بدهي نيز اين افراد را از بند رها كرد زيرا بسياري از شاكيان نيز انسان‌هاي نوع دوستي هستند و اين اميدواري وجود دارد كه بخشي از طلب خود را ببخشند.
وي با اشاره به روزهاي پاياني سال 97 ادامه داد: در آستانه سال جديد قرار داريم و اگر نيك انديشان اين استان همتي ويژه به خرج دهند مي توان تعدادي از اين زندانيان را به آغوش گرم خانواده‎هايشان بازگرداند.
تراب پور اضافه كرد: ستاد ديه استان فارس در سال جاري 520 زنداني جرائم غيرعمد را با كمك خيرين و نيك انديشان در سراسر اين استان آزاد كرده كه مجموع بدهي اين افراد 103 ميليارد تومان بوده كه حدود 70 درصد اين مبلغ را شاكيان بخشيدند و مبلغ 29ميليارد و 800 ميليون تومان نيز به كمك ستاد ديه استان فارس و كشور براي آزادي اين زندانيان جمع آوري شد.
وي اشاره كرد: مبلغي معادل 71 ميليارد تومان از بدهي اين زندانيان آزاد شده، توسط شاكيان بخشيده شده و حدود يك ميليارد تومان را نيز خود زندانيان تامين كرده‌اند.
تراب پور با بيان اينكه از زمان تشكيل ستاد ديه در استان فارس 10 هزار و 720 زنداني جرائم غير عمد در سطح اين استان توسط اين ستاد آزاد شده‌، گفت: لازم است كه خيرين همتي مضاعف خصوصا درباره زنان زنداني كه جرائم آنها غير عمد بوده و كلاهبرداري نيست انجام دهند تا تعدادي از اين زندانيان در آستانه عيد باستاني نوروز آزاد شوند.
مدير نمايندگي ستاد ديه استان فارس افزود: اتفاق و حادثه مشابه ممكن است براي هريك از شهروندان رخ دهد لذا مي توان با همتي نيك تعدادي از اين زندانيان را به آغوش خانواده شان باز گرداند.
وي عنوان كرد: شهروندان مي توانند كمك هاي خود را از طريق شماره كارت 6104337770030961 نزد بانك ملت براي آزادسازي زندانيان جرائم غيرعمد استان فارس انجام دهند.
تراب پور عنوان كرد: تعداد زندانيان جرائم غيرعمد استان فارس در ابتداي سال 97 به هزار و 902 نفر افزايش يافت كه اين تعداد به هزار و 381 نفر كاهش پيدا كرده است.
ستاد ديه كشور در سال 1369 با هدف ايجاد زمينه آزادي زندانيان تاسيس شد و اين ستاد در استان فارس نيز از سال 1381 فعاليت خود را آغاز كرد.
جرم غير عمد از نظر قانون، فعل يا ترك فعلي است كه وقوع آن بدون اراده فاعل بوده، اما به هر حال قانون را نقض كرده است. پس عنصر مادي تشكيل دهنده جرم غيرعمدي، تقصير مرتكب است.
تقصير نيز به چهار نوع بي مبالاتي، بي احتياطي، رعايت نكردن نظام هاي دولتي و نداشتن مهارت تقسيم مي شود.
به اين ترتيب و طبق اين تقسيم بندي مي توان جرايم غيرعمدي را در سه نوع جرايم ناشي از تخلفات رانندگي، جرايم ناشي از تقصير كارفرمايان و شاغلان به مشاغل پزشكي و مهندسي، صدور چك پرداخت نشدني خلاصه كرد.

** كارگاه‌هايي براي مقابله با آسيب هاي اجتماعي در خانواده زندانيان
مديرعامل انجمن حمايت زندانيان شيراز در گفت وگو با خبرنگار ايرنا اعلام كرد: اين انجمن از ابتداي سال جاري تاكنون سه كارگاه آموزشي ويژه خانواده‌هاي زندانيان شيراز براي پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي برگزار كرده است.
محمود قرباني افزود: 22 اسفند ماه 97 نيز چهارمين كارگاه آموزشي با هدف آشنايي با نحوه مواجهه با آسيب‌هاي اجتماعي براي خانواده 200 زنداني در شيراز برگزار شد.
وي ادامه داد: بطور متوسط در هر دوره برگزاري كارگاه هاي آموزشي براي پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي حدود 200 خانواده زندانيان شامل همسر و فرزندان اين افراد شركت مي كنند.
9873 / **1876 **1455**
گزارش از محمدامين افشارپور