رسانه های مكتوب كشور سالانه 70 هزار تن كاغذ مصرف می كنند

سمنان- ایرنا- معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: 70 هزار تن از مجموع 400 هزار تن كاغذ مورد نیاز كشور، سالانه توسط رسانه های مكتوب مصرف می شود.

به گزارش ایرنا، علی اصغر كاراندیش مروستی شامگاه پنجشنبه در جشن پنج هزارمین نسخه از انتشار روزنامه پیام استان سمنان در سالن هلال احمر شهر سمنان افزود: اصحاب رسانه مهم ترین دغدغه های مردم را به ‌گوش مسئولان برسانند و رسانه از سویی دیگر چالش ها و‌ موفقیت های كشور را به درستی به مردم بیان كند.
وی خاطر نشان كرد: بی طرفی، ركن اساسی در حرفه خبرنگاری است و رسانه ها باید نقش نظارتی خود را به خوبی ایفا كرده و با وجود امنیت شغلی اصحاب رسانه باید در این حوزه تلاش‌ داشته باشند.
كاراندیش مروستی ادامه داد: نظارت عمومی باید با فعال شدن خبرنگاران در كشور افزایش یابد.

** 5600 نشریه از 10هزار نشریه مجوز دار كشور فعالند
معاون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه كرد: اكنون 10 هزار نشریه در كشور مجوز دارد كه پنج هزار و 600 نشریه از این تعداد فعال و 300‌ رسانه مكتوب محلی در نقاط مختلف كشور فعال است.
وی ادامه داد: نقش رسانه محلی در بیان رویكردهای‌ منطقه ای بسیار تاثیرگذار است اما همه این رسانه ها توقع دارند كه هزینه آن ها را دولت بدهد كه این امر اشتباه است.
كاراندیش مروستی تصریح كرد: به دلیل مشكل اقتصادی این رسانه های محلی نمی توانند نقش خود را به خوبی ایفا كنند و این امر در افزایش كپی برداری ها و رعایت نشدن رویكردهای حرفه ای در این رسانه ها افزایش می یابد.

** یارانه مطبوعات در دولت تدبیر و امید افزایش یافت
معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در گذشته به ناشران سهمیه كاغذ می دادند اما بعدها یارانه كاغذ به وجود آمد و در دولت تدبیر و امید با وجود افزایش یارانه های مطبوعات بازهم رسانه ها گلایه دارند.
وی اضافه كرد: یارانه رسانه ها در بودجه سال آینده به بیش از 2 هزار و 800 میلیارد ریال پیشنهاد شده است و با وجود توزیع 15 هزار تن كاغذ در ماه های گذشته بازهم مشكل در این بخش در سال جاری وجود دارد.
كاراندیش مروستی تصریح كرد: در دولت تدبیر و امید یارانه مطبوعات از بیش از یك هزار میلیارد ریال به 2 هزار و 300‌ میلیارد ریال رسید و با این وجود این افزایش اعتبار باز هم مشكل رسانه ها حل نشد.
وی گفت:‌ مشكلات اصحاب رسانه با همدلی مسئولان و بانك مركزی برطرف‌ می شود كه برای سال آینده با افزایش پرداخت یارانه ها برای حیات روزنامه ها تلاش می شود.
به گزارش ایرنا، در این آیین علیرضا آشناگر استاندار سمنان، مصطفی كواكبیان رئیس خانه مطبوعات كشور، احمد همتی نماینده مردم شهرستان های سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی و حبیب الله خجسته پور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان حضور داشتند.
روزنامه پیام سمنان به صاحب امتیازی و مدیرمسئولی مصطفی كواكبیان كه در شمارگان 15 هزار نسخه منتشر می شود سابقه ای 27 ساله دارد.
7339/7408