خوزستان در طرح های اقتصادی عراق، سوریه و لبنان مشاركت كند

اهواز - ایرنا - عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاكید بر توسعه روابط اقتصادی كشور، گفت: با توجه به تجارب خوزستان در شرایط جنگی، این استان برای كار و اجرای طرح های اقتصادی در عراق، سوریه و لبنان همت كند.

به گزارش ایرنا علی آقامحمدی پنجشنبه در شورای كشاورزی خوزستان در سالن اجتماعات هتل بوستان اهواز، اظهار داشت: خوزستان در جنگ رنجهای زیادی متحمل شده و مناطق زیادی از این استان از نظر كشاورزی و صنعت در دوران جنگ تعطیل شده و مردم زیادی سرگردان بودند، به همین دلیل امروز حق خوزستان است كه در عراق و سوریه و لبنان حضور جدی داشته باشد.
وی با بیان اینكه آمریكا جنگ اقتصادی همه جانبه را علیه ما آغاز كرده است، تاكید كرد: در این دوره نیز همانند جنگ تحمیلی، حتما ایران را از نظر اقتصادی به استقلال می رسانیم.
آقامحمدی طرح 550 هزار هكتاری كشاورزی رهبری را در راستای مقابله با جنگ اقتصادی و مصداق یك كار جهادی بزرگ دانست و افزود: اكنون برای ما فرصتی بوجود آمده و باید از این فرصت تكرارنشدنی استفاده كنیم.
وی ادامه داد: علاوه بر كشاورزی، باید برای مقابله با جنگ اقتصادی از ظرفیتهای موجود در همه حوزه ها استفاده كرد، كه فولاد خوزستان نیز این كار را آغاز كرده و نتایج خوبی گرفته است.
آقامحمدی با اشاره به سفر ریاست جمهوری به كشور عراق اضافه كرد: این سفر نتایج خوبی داشته و وزیر نیرو توافقات خوبی انجام داده كه باید برای كار در عراق، سوریه و لبنان عزمی جدی شكل بگیرد.
به گفته وی عراق فقط نجف و بغداد نیست و باید به همه استان های آن اعم از سلیمانیه و بصره و... نیز توجه شود، به طور نمونه شركت جهاد نصر می تواند در زمینه مهندسی در عراق كار كند.
وی اظهار داشت: با همتی كه برای كار در این كشورها انجام می شود می توان فرصتی برای رابطه با این كشورها ایجاد كرد.

*تحول در اقتصاد كشاورزی
این عضو تشخیص مصلحت نظام همچنین بر ایجاد یك تحول اساسی در كشاورزی خوزستان تاكید كرد و گفت: تنها راه تحقق استقلال اقتصادی در كشور، كشاورزی است و اولویت آن خوزستان است.
وی افزود: یكی از مزایای تحریم این است كه اراده ای برای رسیدن به استقلال شكل می دهد، همانطور كه در جنگ تحمیلی ما را به استقلال نظامی رساند.
آقامحمدی اقداماتی كه در طرح 550 هزار هكتاری كشاورزی رهبری انجام شده را قابل تقدیر دانست و گفت: اجرای این طرح بسیار طول كشیده، از زمان تصویب حدود 12 سال و از زمان آغاز عملیات اجرایی تاكنون 10 سال زمان برده است.
وی با تاكید بر توجه به اقتصاد كشاورزی افزود: كشاورزی به عنوان یك بخش اقتصادی در نظر گرفته شده و یكی از پایه های امنیت كشور به شمار می رود، بنابراین پایداری آن از هر چیز مهمتر است.
آقامحمدی با بیان اینكه كشاورزی معیشتی موردنظر ما نیست اظهار داشت: در این زمینه نباید تصمیمات احساساتی بگیریم و باید قیمت، هزینه و سود در كشاورزی مشخص باشد.
وی با اشاره به سفر آتی خود به خوزستان در فروردین ماه، گفت: در این زمینه باید تا فروردین ماه آینده زنجیره ارزش كشاورزی طراحی و سند آن تدوین شود.
آقامحمدی تاكید كرد: با توجه به هزینه ای كه برای زمین و آب می شود، كشاورزی در هر منطقه باید توجیه اقتصادی داشته باشد.
وی تامین منابع مالی طرح كشاورزی رهبری را در حال حاضر یك هدف ملی دانست و افزود: همزمان باید ساز و كار بحث های دانش بنیان در كشاورزی تعریف شود كه با توجه به ورود معاونت علمی ریاست جمهوری به زنجیره سلامت، می توان با دعوت از تیم این نهاد، كشاورزی روبه پیشرفت را محقق كرد.
آقامحمدی عضو تشخیص مصلحت نظام صبح امروز در سفر خود به خوزستان از زمین های كشاورزی كه تحت پوشش طرح 550 هزار هكتاری احیای زمین های كشاورزی خوزستان و ایلام موسوم به طرح كشاورزی رهبری بود، دیدن كرد. شبكه های آبیاری و زهكشی كارون بزرگ (گتوند) و میان آب شوشتر در این سفر مورد بررسی قرار گرفتند.

9754/6002