10 میلیارد ریال وام ارزان به  هنرمندان استان اعطا می شود

بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی گفت: به منظور حمایت از فعالان عرصه فرهنگ و هنر، سال آینده 10 میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت در اختیار فعالان این حوزه قرار می گیرد.

به گزارش ایرنا محمدعلی شجاعی عصر پنجشنبه در نشست با اصحاب فرهنگ و هنر استان، اظهار داشت: هنرمندان استان علی رغم تمام نداشته ها و مشقت ها باز هم خوب كار می كنند و هنر با زندگی آنها عجین شده است.
وی از هنرمندان به عنوان سرمایه هایی كم نظیر یاد و بیان كرد: متاسفانه نگاه به مدیریت خراب است و همه كاستی های عدم توسعه استان را به تغییر استانداران ربط می دهیم و حال آنكه وضعیت در همه كشور تقریبا همین است اما توسعه هم داریم.
شجاعی، پیشرفت و توسعه را در دست انسان هایی دانست كه در آن زندگی می كنند و افزود: فرافكنی كار بسیار راحتی است و تا اصلاح را از خود آغاز نكنیم چیزی درست نمی شود.

* بروكراسی در استان غوغا می كند
شجاعی با بیان اینكه خراسان شمالی علیرغم همه ظرفیتها در مولفه های كسب و كار عقب مانده است، گفت: بروكراسی اداری به هم ریخته و به هم چسبیده در استان غوغا می كند و البته كه سرمایه گذار همه این ها را مشاهده می كند.
وی از خراسان شمالی به عنوان یك استان دارای نرخ مهاجرت یاد كرد و اظهار داشت: باید كارهای درست و عملیاتی بدون فرافكنی در استان انجام دهیم تا ماندگاری در منطقه بیشتر شود.
مقام عالی دولت در خراسان شمالی با اشاره به اختصاص 6 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای برنامه های فرهنگی و هنری امسال استان، گفت: برای سال 98 این رقم 2 برابر می شود تا بدون نگاه دولتی، مورد استفاده اهالی فرهنگ و هنر قرار گیرد.

* هرجا از دین غفلت شده، مشكل داریم
استاندار خراسان شمالی با رد نظراتی كه همه مشكلات را به دینی بودن نظام ربط می دهند، گفت: این نگاه غلط است زیرا ما در واقع در هر جا كه اسلام و قرآن اجرا نمی شود، مشكل داریم.
وی با تاكید بر برگزاری شب های فرهنگی اقوام در استان، گفت: هیچگونه نگاه امنیتی به اقوام در استان وجود ندارد و برنامه ها از قبیل چاپ كتاب به زبان های محلی اقوام، پیگیری می شود.

* صف مواد غذایی، نشانگر ضعف زیرساخت فرهنگی است
شجاعی، مشكلاتی چون صف های طولانی برای دریافت مواد غذایی و نیز گرانی ها را در ضعف زیرساخت های فرهنگی دانست و گفت: البته مردم خیلی مقصر نیستند چون اطمینان ندارند و یاد گرفته اند از فرصت ها به هرشكلی، حتی با بداخلاقی و عدم رعایت حقوق دیگران، بهره ببرند.
وی بخش مهمی از مشكلات را ناشی از تحریمها دانست و گفت: اوضاع ما برای دور زدن تحریم ها مطلوب نیست بنابراین تنها باید با كاستن از خطای بخش مدیریت و مهار رانت ها، وضعیت را بهبود بخشید.

* به اقوام نگاه امنیتی نداریم
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان شمالی نیز گفت: نگاه ما به اقوام استان نه امنیتی، كه فرهنگی است و حتی آنان را تولید كنندگان امنیت در حوزه های مختلف می دانیم.
ولی الله حیاتی افزود: در این راستا پاس داشتن شان، منزلت و هویت اقوام را به عنوان بخشی از هویت استان، ضروری دانسته و بر آن تاكید داریم.

* هنر، جهانی ترین دارایی خراسان شمالی
مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی نیز از زبان هنر به عنوان جهانی ترین دارایی این خطه یاد كرد و گفت: هنر در استان در بخش هنرهای بومی و محلی و هنرهای جدید از جایگاه و جاذبه بسیار خوب ملی و بین المللی برخوردار است.
حسین فرخنده افزود: آن چیزی كه خراسان شمالی را از استان های دیگر متمایز می كند فرهنگ بومی و محلی آن است بنابراین باتوجه به وجود تنوع فرهنگی كه بین اقوام زبانزد است، این بخش الگوی بسیار خوبی برای سایر حوزه ها به شمار می رود.
وی با بیان اینكه در سال های اخیر میل و اراده هنرمندان برای معرفی فرهنگ بومی و محلی استان بیشتر شده است، اظهار داشت: برگزاری شب های فرهنگی و هنری اقوام، فعالیت های موسیقیایی، تئاتر، هنرهای تجسمی با مشاركت اصحاب فرهنگ و هنر استان گویای این مدعاست.
فرخنده، با اشاره به نگاه سند توسعه استان به جهانی شدن، گفت: برای اینكه فرهنگ بومی محلی ما به انزوا نرود نیازمند مشاركت، پژوهش و شناخت فرهنگ بومی و محلی استان هستیم.

* شناسایی 200 تن از مفاخر استان
مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی با اشاره غنای استان از نظر مفاخر شعر و ادب و عرفان، افزود: تاكنون 200 تن از مفاخر فرهنگی در این استان شناسایی شده است.
فرخنده، حضور هنرمندان این خطه را در جشنواره ها و محافل بین المللی درخشان خواند و گفت: هنرمندان خراسان شمالی در جشنواره ها و محافل مختلف كشور، به خوبی می درخشند.
وی افزود: هم اكنون استان دارای 1100 مركز فرهنگی است كه تا پایان برنامه ششم به 1400 مركز اعم از انتشارات، موسسات فرهنگی و هنری، چاپخانه ها و... خواهد رسید.
رئیس حوزه هنری خراسان شمالی نیز مهمترین ضعف استان در حوزه فرهنگ را زیرساختی دانست و گفت: رابطه خوبی بین توسعه فرهنگ و زیرساخت های فرهنگی در استان نداریم.
وحید نمازی بر اختصاص فضاهای مناسب برای فعالیت هنرمندان و تدوین دانشنامه فرهنگ و تمدن خراسان شمالی و افزایش بودجه های هنری تاكید كرد.
در این نشست جمعی از هنرمندان در بخش های مختلف مسائل و مشكلات هنر و هنرمندان استان را بیان كرده و پیشنهادهایی را برای حل این مشكلات ارائه كردند.
ط/5132