صدور روادید رایگان برای عراقی ها از 12 فروردین آغاز می شود

بغداد - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد از آغاز صدور روادید رایگان برای زائران و مسافران عراقی از 12 فروردین ماه 98 خبر داد.

'ایرج مسجدی' سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد روز پنجشنبه در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا با اشاره به سفر تاریخی رئیس جمهوری اسلامی ایران به عراق و توافقات مهم انجام شده در این سفر از جمله رایگان شدن متقابل ویزای سفر میان دو كشور آن را خبر خوبی برای دو ملت ایران و عراق دانست.
وی گفت: از مهمترین توافقات انجام شده در این سفر رایگان شدن متقابل روادید بود كه شامل همه نوع ویزا اعم از زیارتی و سیاحتی كه اغلب نوع ویزاها را تشكیل می دهد و همچنین سایر انواع روادید می شود.
سفیر جمهوی اسلامی ایران در بغداد افزود: این تصمیم در آستانه عیدنوروز هدیه بسیار خوبی از سوی روسا و مقامات دو كشور به مردم ایران و عراق بود.
مسجدی گفت: بیانیه مشتركی كه در پایان مذاكرات مقامات بلندپایه دو كشور به امضا رسید، روابط فی مابین را در ابعاد مختلف توسعه می دهد و یك سند جامع و كامل چند صفحه ای است كه جزییات و كم و كیف اجرای این توافقات را كاملا مشخص كرده است.
وی یكی از مهمترین این توافقات را عزم جدی دو كشور برای تسهیل روابط اقتصادی و صدور ویزای طویل المدت و چندبار خروج برای بازرگانان و فعالان اقتصادی دانست.
وی گفت: رایگان شدن همه انواع ویزا به این معناست كه ویزا صادر می می شود و شهروندان ایرانی و عراقی با ویزا به كشور مقابل سفر می كنند اما بابت صدور آن مبلغی از متقاضیان دریافت نخواهد شد.
وی گفت: مبلغی كه هم اكنون - تا پیش از توافق جدید - برای صدور ویزا اخذ می شود قابل توجه است و پرداخت آن برای برخی از شهروندان دو كشور دشوار است.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد گفت: هر چند وقت زیادی به موعد اجرای توافق بر سر صدور ویزا به شكل رایگان باقی نمانده است اما سفارت جمهوری اسلامی ایران و كنسولگری های كشورمان در عراق در حال آماده سازی زمینه لازم هستند تا ان شاء الله از 12 فروردین به بعد این امر اجرایی شود.
وی گفت: این امر دستاوردهای ارزشمندی برای هر دو كشور خواهد داشت و علاوه بر روابط اجتماعی و حوزه زیارتی و سیاحتی، در عرصه تجارت و اقتصاد نیز زمینه ساز گسترش تعاملات و همكاری های دو ملت و دو دولت خواهد شد.
ایران و عراق سه شنبه شب با صدور یك بیانیه مشترك ضمن ترسیم چارچوب همكاری های آینده از توافق نهایی از جمله بر سر عزم راسخ برای اجرای «عهدنامه مربوط به مرز دولتی و حسن همجواری بین ایران و عراق»، تاكید بر عملیات مشترك پاكسازی و لایروبی شط العرب (اروندرود) در اسرع وقت، تقدیر از تصمیم عراق برای عدم همراهی با تحریم‌ها علیه ایران و صدور رایگان روادید برای شهروندان ایرانی و عراقی خبر دادند.
حجت الاسلام و المسلمین دكتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی روز دوشنبه به دعوت رسمی برهم صالح رئیس جمهوری و عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق برای انجام یك دیدار رسمی سه روز وارد بغداد شد و طی دو روز اقامت در پایتخت عراق با مقامات این كشور، شخصیت ها و نخبگان این كشور دیدار و گفتگو كرد.
همچنین مقامات دو كشور طی مذاكرات فشرده در حوزه های مختلف پنج سند و یادداشت تفاهم همكاری امضا كردند.
ایران و عراق سه شنبه شب با صدور یك بیانیه مشترك ضمن ترسیم چارچوب همكاری های آینده از توافق نهایی از جمله بر سر عزم راسخ برای اجرای «عهدنامه مربوط به مرز دولتی و حسن همجواری بین ایران و عراق»، تاكید بر عملیات مشترك پاكسازی و لایروبی شط العرب (اروندرود) در اسرع وقت، تقدیر از تصمیم عراق برای عدم همراهی با تحریم‌ها علیه ایران و صدور رایگان روادید برای شهروندان ایرانی و عراقی خبر دادند.
دكتر روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران كه عصر سه شنبه وارد كربلا شد و ضمن زیارت حرمین شرفین امام حسین (ع) و حضرت اباالفضل العباس (ع)، در نشستی صمیمی با سران قبایل و عشائر بزرگ استان های كربلا، بابل و فرات میانه گفتگو كرد.
رئیس جمهوری صبح چهارشنبه وارد نجف اشرف شد و ابتدا به زیارت حرم‌ مطهر و نورانی امام علی (ع) وارد این شهر مقدس مشرف شد و سپس به دیدار آیت الله سیدعلی سیستانی مرجعیت عالی عراق رفت و با وی گفتگو كرد.
روحانی سپس به طور جداگانه با آیات عظام محمد اسحاق الفیاض، بشیر النجفی و محمد سعید الحكیم سه تن از مراجع تقلید دیدار و گفتگو كرد.
بازدید از بیت قدیمی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و دیدار با حجت اسلام و المسلمین سیدعلی اكبر محتشمی پور نماینده موسسه نشر آثار امام خمینی (ره) و سیدعلی خمینی یادگار امام از دیگر برنامه های امروز رئیس جمهوری در نجف اشرف بود.
وی چهارشنبه شب در پایان سفر رسمی سه روزه خود به عراق و پس از زیارت مسجد كوفه، نجف اشرف را به مقصد تهران ترك كرد.
خاورم*6*380**