30 هزار پرنده مهاجر وارد تالاب «كانی برازان» مهاباد شدند

مهاباد - ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: حدود 30 هزار قطعه پرنده مهاجر در دومین مهاجرت سالانه پرندگان وارد تالاب بین المللی «كانی برازان» این شهرستان شدند.

فاروق سخنور روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این پرندگان شامل غاز خاكستری، انواع مرغابی، پلكان سرسفید و گونه های كمیاب و در معرض خطر انقراض مانند اردك سرسفید و اردك مرمری هستند.
وی با اشاره به اینكه ورود پرندگان به تالاب «كانی برازان» این زیستگاه را دیدنی تر از قبل كرده، افزود: شرایط زیست محیطی مناسب و وجود آب كافی، تالاب كانی برازان را به یكی از مهمترین زیستگاه های پرندگان در شمالغرب كشور تبدیل كرده است.
سخنور گفت: این پرندگان مهاجر مدتی را در این تالاب به استراحت و تغذیه می پردازند و سپس كوچ خود را به مناطق شمالی تر ادامه می دهند.
وی از روستاییان حاشیه تلاب «كانی برازان» خواست در این مدت كه این پرندگان مهاجر میهمان این تالاب هستند، بیشتر مراقب باشند و در صورت مشاهده شكارچیان مراتب را به محیط بانان این اداره اطلاع دهند.
به گزارش ایرنا، تالاب بین المللی كانی برازان مهاباد با وسعتی افزون بر 910 هكتار یكی از مهمترین تالاب های اقماری جنوب دریاچه ارومیه و با ارزش ترین زیستگاه های انواع پرندگان آبزی و كنار آبزی مهاجر و بومی در شمال غرب كشور به شمار می رود.
این تالاب كه به دلیل موقعیت ویژه و شرایط زیستی منحصر بفرد خود در سال 1385 به عنوان منطقه شكار ممنوع معرفی شد، به نخستین پناهگاه حیات وحش آذربایجان غربی تبدیل و به این ترتیب به عنوان یكی از مناطق چهارگانه كشور با جایگاه قانونی معرفی شده است.
بر اساس آخرین بررسی ها تعداد 75 گونه پرنده آبزی و كنار آبزی متعلق به 11 خانواده در این تالاب شناسایی شده است كه در صورت اضافه كردن گونه های خشكی زی، این تعداد به بیش از 180 گونه خواهد رسید و همین امر اهمیت تالاب را بیش از پیش آشكار می سازد.
از گونه های مهم پرندگان این تالاب می توان به فلامینگو، چنگر، اردك بلوطی، اردك سرسفید، حواصیل خاكستری، پرستوی دریایی، اردك مرمری، باكلان كوچك، پلیكان سفید، چوب پا، كشم بزرگ و عروس غاز اشاره كرد.
در میان این پرندگان انواع نادری چون خروس كولی دم سفید، اردك سرسفید، اردك مرمری نیز كه در فهرست پرندگان در خطر انقراض هستند، دیده می شود كه تاكنون در كمتر تالابی از كشور مشاهده شده اند.
در منطقه كانی برازان تاكنون 45 گونه گیاهی از 35 جنس و 17 خانواده شناسایی شده است كه این گیاهان 21 جامعه گیاهی را تشكیل می دهد و بیشتر گونه های شناسایی شده از خانواده اسفناج Chenopodiaceae و گندمیان Graminae بوده و گونه های شناسایی شده در داخل تالاب نیز شامل نی، بوریا، جگن و گز است.
در شهرستان مهاباد علاوه بر تالاب بین المللی كانی برازان، تالاب های دایمی «حسن خان» و «قوپی باباعلی» و تالابهای فصلی دیگری از جمله گروس، داشخانه و قره قشلاق نیز وجود دارد.
9903/ 3020/3072