سكان اقتدار در دریا در گام دوم انقلاب، به جوانان سپرده می شود

رشت - ایرنا - فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با تأكید بر لزوم داشتن نگاهی امیدوارانه به آینده گفت: سكان اقتدار در دریاها در گام دوم انقلاب، به نسل جوان سپرده می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا امیر دریادار حسین خانزادی روز پنجشنبه در مراسم دانش آموختگی و دریافت درجه دانش آموزان مركز آموزش تخصص های دریایی باقرالعلوم رشت اظهار كرد: ایمان، شجاعت و دانش سه ویژگی مهم كاركنان نداجاست كه در كنار حفظ روحیه و امید، باید از آن برخوردار باشند.
وی افزود: در عرصه های مختلف، كار تمدن سازی آغاز شده و تكلیف بزرگ ما ، احیاء تمدن دریایی ایران است و امروز در آغاز راهی هستیم كه نیروی دریایی مكلف است كه مظهر اقتدار در منطقه باشد.
دریادار خانزادی با اشاره به موقعیت سوق الجیشی ایران در منطقه خاورمیانه و دارا بودن سهم عمده ای از انرژی جهان اضافه كرد: جوانانی كه گام دوم انقلاب باید به دست آنان محقق شود؛ توجه داشته باشند كه قرار گرفتن در منطقه خاورمیانه ، ظرفیت های بزرگی را از نظر گذرگاهی و محور بودن در كره زمین و به عنوان نقطه اتصال سه قاره بزرگ جهان برای ایران مهیا كرده است.
فرمانده نیروی دریایی ارتش با تاكید براینكه ایجاد كوچكترین خلل در جابجایی انرژی در مسیرهای مختلف خاورمیانه، فاجعه بزرگ جهانی را به دنبال دارد، افزود: جمهوری اسلامی ایران به تنهایی در خلیج فارس، سواحل گسترده ای را از آن خود كرده و ظرفیت بهره مندی از دریا را برای انباشت ثروت از طریق تجارت در دریا فراهم ساخته است.
به گفته دریادار خانزادی ؛ خلیج فارس، تنگه هرمز ، دریای عمان و منطقه اقیانوس هند ظرفیت بسیار بزرگ دریایی را در اختیار ایران قرار می دهند تا به عنوان كشور دریایی علاوه بر بهره مندی از آنها، بعنوان تمدن دریایی اتصال خود را با جهان برقرار كند.
وی تاكید كرد: دریای خزر در شمال ایران فرصت بزرگی برای افزایش تعامل و دوستی و همكاری با كشورهای منطقه است و اتصال این دریا به جنوب از طریق كریدور شمال - جنوب ، ظرفیت های عظیمی در جهت انتقال و جابجایی كالا با بهایی كمتر فراهم ساخته است.
فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینكه امنیت این مسیرها برعهده مردانی است كه با تجهیزات نیروی دریایی امكان بهره مندی از این فرصت طلایی را برای ایران اسلامی فراهم می سازند، گفت: نسل جدید انقلاب با تامین امنیت دریایی ، برای ملت شریف ایران منزلت و اقتدار را به ارمغان می آورد و این ظرفیت های بزرگ نیازمند برقراری امنیت پایدار و جمعی است.
دریادار خانزادی با تاكید بر لزوم افتخار به گذشته و امید به آینده در راستای پاسداشت ارزش ها و آرمان هایی كه انقلاب اسلامی را به این درجه از اقتدار رسانده، افزود: نگاه به گذشته، چهار دهه افتخار و غرور را نمایش می دهد و كاری كه فرزندان انقلاب در دوران دفاع مقدس و دهه اول انقلاب انجام دادند، باعث شد تا دست دشمنان برای همیشه از ایران اسلامی كوتاه شود و با اقتدار اجازه ندادیم یك وجب از خاك ایران به دست دشمن بیفتد.
وی با تاكید بر اینكه نداجا در آموزش به استقلال و خودكفایی رسیده، گفت: اگر در گذشته نیازمند اعزام نیروی انسانی به خارج از كشور بودیم؛ امروز به استقلال و خودكفایی رسیده ایم و در عرصه سازندگی با استفاده از ظرفیت های ملی و دانش بومی در مراكز صنعتی و تحقیقاتی و آموزشی ، جوانان این سرزمین به پیچیده ترین تجهیزات نظامی دست یافته اند.
دریادار خانزادی تاكید كرد: منطقه خاورمیانه از ارزش و اهمیت بسیار بالایی برخوردار است حال اینكه طی سال های متمادی، جریان های استكباری اجازه نداده اند ملت های منطقه از ظرفیت ها بهره مند شوند اما جمهوری اسلامی ایران در مركز منطقه غرب آسیا ، موقعیت گذرگاهی ویژه ای دارد.

** امید واقع بینانه به آینده در راستای بیانیه گام دوم انقلاب
فرمانده مركز آموزش تخصص های دریایی باقرالعلوم رشت نیز در این مراسم گفت: این مركز در چهار گروه عرشه، تاكتیك، آماد و تفنگدار دریایی در 18 رسته در مقطع تخصص های اولیه فعالیت دارد.
ناخدا یكم ستاد آریا شفقت رودسری افزود: جوانان دانش آموخته به رسالت خویش واقف بوده و با خودسازی معنوی ، نصب العین قرار دادن اصل ولایتمداری و با برخورداری از روحیه جهاد و شهادت طلبی، آماده خدمت به كشور می شوند.
وی تاكید كرد: رویكردهای چندین ساله در كنار موفقیت های چشمگیر نیروی دریایی با بهره گیری از رهنمودهای رهبری و استفاده از تجارب افراد متخصص و با تجربه در راستای تحقق اهداف عالیه نظام مقدس جمهوری اسلامی نقش آفرینی می كنند.
ناخدا شفقت تصریح كرد: مركز آموزش تخصص های دریایی باقرالعلوم رشت علاوه بر ارتقاء كیفیت آموزشی در راستای آموزش نیروی انسانی توانمند، به حوزه های تربیتی نیز توجهی ویژه دارد و اهتمام به ارتقاء سطح مهارت و تقویت بصیرت و ولایتمداری كاركنان را در دستور كار خود قرار داده است.
وی افزود: تربیت و آموزش نیروی انسانی ماهر و استفاده هدفمند از اساتید و مربیان باتجربه در انتقال فرهنگ و معارف انقلاب اسلامی و همچنین ارتقاء اعتماد به نفس و تقویت بنیه اعتقادی در كنار نیازسنجی، نوسازی و بازسازی تجهیزات با استفاده از توانمندی های داخلی در قالب فعالیت كارگروه های عرشه، آماد ، مكانیك و فناوری اطلاعات به منظور حفظ ظرفیت های موجود برای استفاده در زمان لازم از دیگر فعالیت های این مركز است.
ناوگان شمال و منطقه چهارم دریایی امام رضا(ع) در استان گیلان و شهرستان انزلی و مركز آموزش تخصص های دریایی باقرالعلوم در شهر رشت استقرار دارد.
7471/2007