دانش آموزان دبیرستانی از ریاضی هراس دارند

تهران-ایرنا- رئیس انجمن ریاضی ایران گفت: در حال حاضر ریاضی كشور درگیر چالش های فراوان است و ریاضی هراسی در دانش آموزان دبیرستانی دیده می شود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، منصور واعظ پور روز پنجشنبه در اولین همایش مدال آوران مسابقات ریاضی دانشجویی كشور اظهار كرد: در بسیاری از شهرهای كشور به خصوص مرزی رشته ریاضی ورشكسته است و به طور عملی با چهار یا پنج دانش آموز برگزار می شود در نتیجه چالش بزرگی پیش روی رشته ریاضی وجود دارد كه به ارائه راهكار اساتید و مدال آوران این رشته نیاز است.
وی با اشاره به برخی چالش های پیش روی رشته ریاضی عنوان كرد: یكه تازی موسسات كنكور و به بیراهه كشاندن آموزش، عدم استقبال از رشته های ریاضی و ارشد در دانشگاه ها مثل ریاضی محض، پذیرش بیش از حد دانشجوی دكتری از جمله چالش ها است.
رئیس انجمن ریاضی ایران ادامه داد: در برخی رشته های قدیمی به صورت تساعدی دانشجو فارغ التحصیل می شود اما در رشته های جدید و بین رشته ای جذب درست دانشجو نداریم.
واعظ پور درباره دیگر چالش ها گفت: بازنگری نشدن سرفصل ها و گسترش بی رویه دانشگاه فرهنگیان با اعضای هیات علمی ضعیف نیز باعث شده كه دانشجویان كمتری به سمت رشته ریاضی بیایند. دانشجویان رشته های علوم پایه در دوره لیسانس به امید تدریس تحصیل می كردند اما با وجود الزام استخدام معلم از دانشگاه فرهنگیان بسیاری از دانشجویان خوب بدون شغل می مانند یا به دانشگاه فرهنگیان رفته و به دلیل وجود كادر هیات علمی ضعیف ضربه می خورند.
عضو هیات علمی دانشگاه امیر كبیر افزود: در حال حاضر دانشگاه ها به دنبال راه حل برای بالا بردن رتبه بین المللی خود هستند و به كیفیت پژوهش اهمیتی نمی دهند بلكه به دنبال تعداد مقالات ISI بدون كیفیت هستند. بنابراین پژوهش موثری در دانشگاه به خصوص در رشته ریاضی انجام نمی شود.
واعظ پور عنوان كرد: فاصله زیاد دانشجویان با بازار كار نیز از چالش های استقبال كم از رشته ریاضی است اما در تمام چالش های فوق نیاز به همفكری مدال آوران است تا به كشور و مسئولین كمك كنند كه چه باید كرد.
وی خطاب به اساتید و مدال آوران گفت: نیاز است با همفكری بر تصمیم گیری مسئولین تاثیر گذار باشید و نتایج را به آنها تحمیل كنیم تا راهكار ها موثر واقع شود.
عضو هیات علمی دانشگاه امر كبیر اظهار كرد: تصمیم داریم مسابقات انجمن ریاضی بین المللی شود اما محدودیت هایی به دلیل تحریم ها وجود دارد، همچنین انجمن به دنبال تقویت انتشارات است تا شیوه نامه نگارش ریاضی برای نخبگان و دانشجویان منتشر شود.

** پنجاهمین كنفرانس ریاضی در شیراز برگزار می شود
در ادامه این مراسم بنیانگذار مسابقات ریاضی كشور اظهار كرد: پنجاهمین كنفرانس ریاضی سال آینده در دانشگاه شیراز برگزار می شود.
مهدی بهزاد با اشاره به روند تاریخی مسابقات و كنفرانس ریاضی در ایران گفت: 55 سال پیش مسابقات ریاضی در آمریكا برگزار می شد و من به این فكر كردم كه چرا این مسابقات در ایران نباشد. بنابراین بحث تشكیل انجمن ریاضی در دانشگاه شیراز شكل گرفت و اولین كنفرانس ریاضی نیز در این دانشگاه اتفاق افتاد.
این ریاضیدان ادامه داد: در بهار سال 1349 اولین كنفرانس ریاضی با حضور اساتید این رشته از سراسر كشور با دو محور گسترش پژوهش در ریاضیات و روند بهتر آموزش آن در دانشگاه شیراز برگزار شد.
وی ادامه داد: دومین كنفرانس در دانشگاه صنعتی شریف و همچنین سومین در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.
بهزاد افزود: تعیین واژه ها و اصطلاحات ریاضی از دیگر اقدامات در این كنفرانس ها بود. در آن زمان تعیین شد كه دانشجویان را به المپیاد های بین المللی بفرستیم.
بنیان گذار مسابقات ریاضی در ادامه عنوان كرد: چهارمین دوره كنفرانس و اولین مسابقات ریاضی در دانشگاه تهران اتفاق افتاد. تمام مدال آوران امروز نتیجه همان كنفرانس ها هستند. شما جوانان و دانشجویان نپرسید كه انجمن ریاضی یا كشور چه كار برای ما می كند بلكه از خود بپرسید كه شما برای پیشرفت كشور و انجمن چه كار می توانید انجام دهید كه راز موفقیت و ارتقا كشور و انجمن است.
یادآور می شود، مهدی بهزاد از چهره های ماندگار و ریاضیدان كشور و همچنین از پیشگامان در نظریه گراف است. وی در دانشگاه هایی از جمله شهید بهشتی، میشیگان، صنعتی شریف، و ایالتی میشیگان و ام آی تی تدریس كرده ‌است. همچنین وی از مؤسسین انجمن ریاضی ایران و اولین دبیركل فرهنگستان علوم ایران است.

** 550 نفر در مسابقات ریاضی انجمن مدال آوری كرده اند
همچنین دبیر همایش مدال آوران مسابقات ریاضی دانشجویی كشور توسط انجمن ریاضی ایران در دانشگاه صنعتی امیر كبیر اظهار كرد: مسابقات ریاضی 42 دوره با كیفیت برگزار شده و تا كنون 550 مدال آورنده داشته است.
امید نقشینه ارجمند گفت: برای دعوت از این 550 نفر در این همایش بسیاری از آنها در كشور نبوده و فقط 80 نفر در این كنفرانس شركت كرده اند.
اولین همایش مدال آوران مسابقات ریاضی دانشجویی كشور توسط انجمن ریاضی ایران با همكاری بنیاد ملی نخبگان استان تهران و دانشگاه صنعتی امیر كبیر برگزار شد.
همچنین در این همایش از روسای كمیته علمی مسابقات انجمن ریاضی در 42 سال گذشته، اساتید پیشكسوت رشته و خانواده مرحوم مریم میرزاخانی تجلیل شد.
**9465**1601**