طبیعت بكر و ابنیه تاریخی مراوه تپه چشم انتظار مسافران نوروزی

گنبدكاووس - ایرنا - شهرستان مراوه تپه درمنتهی الیه شمال شرق استان گلستان با جاذبه های طبیعی كه فصل بهار، زیبایی های آن را دوچندان می كند و نیز ابنیه تاریخی قابل توجه، آماده استقبال و پذیرایی از مسافران نوروزی است.

جاذبه های طبیعی و تاریخی این شهرستان مرزی كه سه هزار و 60 كیلومتر مربع وسعت و افزون بر 62 هزار نفر جمعیت دارد با برنامه ریزی و تدارك برخی برنامه های فرهنگی و هنری از جمله برپایی نوروزگاه در شهر و جشن هایی در روستاها ازسوی متولیان ستاد هماهنگی خدمات سفر مراوه تپه برای اطلاع مسافران نوروزی معرفی شده است.
از اماكن تاریخی و گردشگری شهرستان مراوه تپه می توان به آرامگاه 'مختومقلی فراغی شاعر شهیر تركمن، مدرسه تاریخی علوم دینی سیدقلیچ ایشان، آرامگاه ابوالقاسم جرجانی و آل خان بابا و نیز تپه باستانی' اشاره كرد.
رودخانه اترك، آبشارهای بالی قایه، شارلوق، چشمه ساوه، قیزلر قلعه، آبشار گوندر، دشت های شقایق، آبشار دامدامی، منطقه بالقی بابا، مام چشمه، حاجی داغ و سونگی داغ، جنگل های پسته، انار، انجیر و زرشك وحشی از جمله جاذبه های طبیعی این شهرستان مرزی به شمار می رود كه تماشای این مناظر طبیعی می تواند ساعاتی مفرح را برای مسافران و خانواده آنان فراهم كند.
در كنار جاذبه های تاریخی، گردشگری و طبیعی مراوه تپه، انواع گیاهان دارویی خودرو در فصل بهار، مزارع سرسبز گندم، جو و آفتابگردان كه طراوات و زیبایی خاصی به منطقه داده و می تواند تصاویری زیبا و به یادماندنی در دفتر خاطرات مسافران ثبت كند، دیدن برخی صنایع دستی و هنر انگشتان مردمان این دیار مانند قالی تركمن، نمد، گلیم بافی و پوستین دوزی خالی از لطف نیست.
با این حال مجموعه مسئولان این شهرستان مرزی از هفته ها قبل در تدارك مقدمات لازم برای استقبال و میزبانی از مسافران نوروزی هستند كه فرماندار مراوه تپه در گفت و گو با ایرنا، به تشریح مهمترین برنامه های ستاد خدمات سفر این شهرستان پرداخت.
یازمراد كوسه غراوی گفت: برپایی نوروزگاه و دهكده گردشگری توسط شهرداری مراوه تپه با مشاركت بخش خصوصی كه درآن برنامه های متنوع فرهنگی، هنری و تفریحی از 28 اسفند ماه جاری تا 13 فروردین 98 اجرا خواهد شد، مهمترین برنامه استقبال از مسافران نوروزی در این شهرستان است.
وی افزود: علاوه بر مناطق شهری، جشن نوروزگاه و جشنواره های روستایی به خصوص در محل بنای یادبود بزرگان شاخص فرهنگ و ادب تركمن یعنی دولت محمد آزادی و مختو مقلی فراغی برپا می شود.
كوسه غراوی اضافه كرد: برگزاری این جشن ها كه در آن برنامه های متنوع فرهنگی و هنری مانند موسیقی سنتی، بازی های بومی و محلی، معرفی آداب سنن و رسوم قوم تركمن با برپایی نمایشگاه صنایع دستی، انواع شیرینی و غذاهای محلی، اجرا می شود، فرصت مناسبی برای معرفی مراوه تپه به مهمانان و مسافران نوروزی اقصی نقاط كشور است.
وی گفت: برای اقامت مسافران نوروزی در مراوه تپه نیز 26 اتاق در چهار مدرسه نوساز با امكانات رفاهی و خدماتی مناسب پیش بینی شده و جاذبه های گردشگری و طبیعی این شهرستان نیز در قالب بروشور و نقشه های راهنمای مسیر توسط پایگاه های هلال احمر در اختیار مسافران قرار می گیرد.
فرماندار مراوه تپه همچنین از برپایی جشنواره اقتصاد، فرهنگ و هنر در روستای همت آباد از توابع بخش مركزی این شهرستان نیز خبر داد و افزود: این جشنواره با مشاركت روستاییان و با مدیریت شورای اسلامی و دهیاری روستای مذكور برگزار می شود.
وی گفت: در این جشنواره، علاوه بر معرفی ظرفیت های اقتصادی روستاهای مراوه تپه، برنامه های متنوع فرهنگی، هنری و تفریحی توسط گروه های هنری، با هدف ایجاد فضایی نشاط آور برای مردم و مسافران و گردشگران نوروزی اجرا می شود.
به گزارش ایرنا، آرامگاه و بنای یادبود شاعر و عارف نامی تركمن 'مختومقلی فراغی' و پدر عارف و اندیشمند او 'دولت محمد آزادی' در روستای 'آق تقه' در فاصله 30 كیلومتری غرب مراوه تپه قرار دارد و هرساله به مناسبت های مختلف بویژه در فصل بهار پذیرای جمع زیادی از گردشگران علاقه مند به طبیعت و نیز فرهنگ و ادب از اقصی نقاط ایران اسلامی و بعضا دیگر كشورهای همسایه است.
شهرستان مرزی مراوه تپه كه در منتهی الیه شمال شرقی استان گلستان واقع شده، از قسمت شمال به كشور تركمنستان، از شرق به استان خراسان شمالی، از غرب به بخش داشلی برون شهرستان گنبدكاووس و از قسمت جنوب نیز به شهرستان كلاله و پارك ملی گلستان محدود می شود.
/7478/3039/1860