۲۳ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۹:۳۶
کد خبر: 83243117
۰ نفر
استاني‌شدن انتخابات 98 به نفع يا به زيان

تهران- ايرنا- استاني‌شدن انتخابات به نفع اصلاح‌طلبان است يا به ضرر آنها؟ طرحي كه كليات ‌آن در مجلس تصويب شده و ممكن است نجات‌بخش اصلاح‌طلبان در انتخابات آتي باشد.

انتخابات مجلس در حالي سال آينده برگزار مي‌شود كه از هم‌اكنون نگراني‌هايي درباره ميزان مشاركت مردم وجود دارد؛ به‌ويژه آنهايي كه قرار است به اصلاح‌طلبان رأي دهند.از اين منظر، شايد استاني‌شدن انتخابات بتواند تا حدي نجات‌بخش اصلاح‌طلبان از وضعيت فعلي قلمداد شود.آذر منصوري، قائم‌مقام دبير كل حزب اتحاد ملت ايران، در گفت‌وگو با «شرق»، درباره پيش‌بيني‌اش از تحولات سال آينده به همين طرح اشاره مي‌كند و مي‌گويد: «محتمل است در صورت تصويب اين طرح، ما شاهد يكي از رقابتي‌ترين انتخابات‌هاي كشور باشيم كه از مجلس ششم به اين طرف شاهدش بوده‌ايم.

به اين دليل كه اين قانون جديد انتخابات را در كل كشور به يك رقابت سياسي حداكثري تبديل مي‌كند». او مي‌گويد با توجه به رويكردي كه اين طرح جديد استاني‌شدن انتخابات در نظر دارد، چنانچه عملياتي شود، نگاه محلي و تأثيرگذاري نامزدها در شهرستان‌ها در مقايسه با دوره‌هاي قبل كمتر خواهد شد و اين جريان‌هاي سياسي هستند كه جهت‌گيري را روشن و مشخص مي‌كنند».

علي تاجرنيا، فعال سياسي اصلاح‌طلب، پيش از اين در پاسخ به اين سؤال كه استاني‌شدن انتخابات به نفع اصولگرايان خواهد بود يا اصلاح‌طلبان، گفته بود: «پاسخ به اين سؤال به تعداد شهرهاي بزرگ و ميزان جمعيت شهري هر استان بستگي دارد. اگرچه در انتخابات مختلف رأي مردم متناسب با شرايط تغيير كرده اما از آنجا كه در شهرهاي بزرگ و مراكز استان‌ها نگاه سياسي و كلان‌تري به موضوعات وجود دارد، رأي اصلاح‌طلبان بالاتر است». او گفته بود: «وقتي انتخابات استاني شود، قطعا اصولگرايان و اصلاح‌طلبان در هر استان فهرست مورد حمايت خود را به گونه‌اي خواهند بست كه بتواند ديدگاه مردم آن استان را در مجلس نمايندگي كند.

به‌تازگي رئيس دولت اصلاحات به صورت مستقيم به نگراني ناشي از ميزان مشاركت در انتخابات سال آينده اشاره كرده بود. صحبت‌هاي اخير رئيس دولت اصلاحات هم حاكي از سختي كشاندن مردم پاي صندوق‌هاي رأي و كاركرد دوباره واژه «تكرار مي‌كنم» معروف بود. تا جايي كه در ماه‌هاي اخير برخي اصلاح‌طلبان از احتمال عدم ارائه فهرست انتخاباتي در انتخابات مجلس آتي سخن گفته‌اند. علي صوفي، رئيس ستاد انتخاباتي اصلاح‌طلبان در شهر تهران براي انتخابات سال 94 پيش از اين گفته بود كه احتمال دارد اصلاح‌‌طلبان براي يازدهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي كه اسفندماه سال آينده (98) برگزار مي‌شود، فهرست انتخاباتي ندهند.

نخستين بار سعيد حجاريان درباره اما و اگرهاي شركت اصلاح‌طلبان در انتخابات آتي به صورت صريح صحبت كرد. بعد از او هم عباس عبدي گفت اگر همين الان انتخابات شود، با همان شيوه رد و تأييد گذشته، قطعا شركت نمي‌كنم. اما محسن آرمين در مخالفت با اين ايده گفته بود: «فكر مي‌كنم شايد اتخاذ موضع درباره شرايط عدم شركت در انتخابات سال آينده بهنگام نباشد. بايد همه تلاش‌هاي اصلاح‌طلبان معطوف به فراهم‌آوردن شرايط لازم براي برگزاري يك انتخابات واقعي و داراي حداقل استاندارد‌هاي لازم باشد و حساسيت جامعه را نسبت به ضرورت تداوم و استمرار راهبرد اصلاحي و اهميت انتخابات و نقش آن در اين مسير تقويت كنند».

آذر منصوري هم با اشاره به اينكه رويكرد اصلاح‌طلبان براي انتخابات آتي مجلس همان رويكردي است كه از انتخابات 92 به اين‌سو در پيش گرفته‌اند، مي‌گويد: «با توجه به صحبت‌هاي اخير اقاي خاتمي، اين نگراني به صورت جدي وجود دارد كه حضور در انتخابات بايد به نتيجه عيني و ملموس در زندگي مردم و حل مشكلات و تحقق مطالبات آنها منجر شود. مشكلي كه وجود دارد، اين است كه نوع عملكرد برخي نهادها به گونه‌اي است كه عملا انتخاب مردم و اصل انتخابات را تحت تأثير قرار داده و همين باعث شده كه بيشترين نگراني از حيث مشاركت مجدد مردم در انتخابات وجود داشته باشد.

در يك سال آينده اصلاح‌طلبان اگر نتوانند تغييري در رويكرد نهادهاي نظارتي ايجاد كنند و از سويي بين مطالبات حداقلي مردم و مشاركت حداكثري نسبت برقرار كنند، قاعدتا نمي‌شود پيش‌بيني‌اي مانند انتخابات 94 يا 96 را داشت. به نظر مي‌رسد اگر اين روند ادامه پيدا كند، در سال 98 نه‌تنها اصلاح‌طلبان، بلكه مجموعه جريان‌هاي سياسي با مسئله جدي مشاركت مردم در انتخابات مواجه خواهند شد».

اين نگراني در حالي ميان اصلاح‌طلبان وجود دارد كه از سوي ديگر، برخي چهره‌ها و جريان‌هاي اصولگرايي هم مدتي است از كليد واژه «فتنه 98» زياد استفاده مي‌كنند. اما مشخص نيست مقصود آنها دقيقا چيست؟‌ آخرين بار امام جمعه مشهد دوباره هشدار داده است. محمود صادقي در نطق ميان‌دستور خود گفته بود يك سال به انتخابات 98 مانده اما از تريبون‌هاي نماز جمعه و صداوسيما مي‌گويند شاهد شكل‌گيري فتنه 98 هستيم و سخنگوي شوراي نگهبان بيان مي‌كند فتنه 98، انتخابات مجلس شوراي اسلامي است».

منبع: روزنامه شرق ؛1397.12.23
گروه اطلاع رساني **9280**9370**1732