صنایع پیشران مهمترین برنامه كاری شورای توسعه كردستان است

سنندج - ایرنا - رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت كردستان با اشاره به تاكید شورای توسعه بر ایجاد صنایع پیشران در استان است، گفت: طرح های صنعتی بزرگی در این راستا تعریف شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دولت تدبیر و امید در اوایل سال 93 ساز و كار جدیدی را با عنوان شورای توسعه كردستان به ریاست وزیر كشور طرح ریزی كرد تا به توسعه آن سرعت بخشیده و این استان را در مسیر توازن منطقه ای قرار دهد.
از آن زمان تاكنون هشت جلسه اصلی با حضور رئیس جمهوری، معاون اول رئیس جمهور و وزیر كشور و بیش از 40 جلسه كارگروه های ذیل این شورا تشكیل شده است.
از كل مصوبات شورای توسعه استان 11مصوبه مربوط به سازمان صنعت، معدن و تجارت و شركت شهرك های صنعتی كردستان است كه خبرگزاری جمهوری اسلامی برای اطلاع از آخرین نتایج و عملكرد این مصوبات، مصاحبه اختصاصی با رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ترتیب داده است.
محمد دره وزمی با اشاره به اینكه شورای توسعه استان بیشتر روی صنایع پیشران توسعه تاكید دارد، گفت: در این راستا پروژه هایی به منظور ایجاد تحرك در صنعت استان تعریف شد.
وی افزود: وجود صنایع مادر در هر منطقه ای منجر به ایجاد صنایع پایین دستی و قرار گرفتن استان بر ریل صنعتی شدن می شود راه اندازی صنایع مادر در كردستان مورد تاكید شورای توسعه استان قرار گرفت.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت كردستان با اشاره به اینكه ایجاد پروژه زنجیره فولاد كردستان از سال 94 آغاز شد، اضافه كرد: با توجه به ظرفیت معادن استان و وجود سنگ آهن به اندازه كافی در راستای ممانعت از خام فروشی و فرآوری سنگ آهن تصمیم به ایجاد زنجیره فولاد در استان گرفته شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت كردستان یادآورشد: زنجیره فولاد شامل حلقه های مختلف از قبیل تبدیل سنگ آهن به كنسانتره، كنسانتر به گندله، گندله به آهن اسفنجی و تبدیل آهن اسفنجی به فولاد است.
وی با اشاره به اینكه كارهای مطالعاتی این طرح به اتمام رسیده و حلقه های مختلف آن تعریف و محل اجرا نیز مشخص شده است اظهارداشت: امسال شركت صنایع فولاد كردستان با مشاركت سازمان توسعه ایمیدرو، شركت صبا نور، شركت كیمیا معادن سپاهان و هلدینگ صنعتی معدن امداد فعالیت خود را در راستای اجرای این پروژه در استان آغاز كردند.
دره وزمی افزود: تولید كنسانتره به میزان یك میلیون و 300 هزار تُن به عنوان حلقه نخست این طرح در سال 96 در یاسوكند بیجار به بهره برداری رسیده است و براساس برنامه ریزی انجام شده تولید این محصول در استان باید به 2.5 میلیون تُن در سال افزایش پیدا كند.
وی اضافه كرد: در حلقه تولید گندله جواز تاسیس احداث یك واحد یك میلیون تُنی برای شركت صبانور صادر و محل اجرای طرح، حسن آباد یاسوكند تعیین شده و عملیات اجرایی آن نیز آغاز شده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت كردستان یادآورشد: جواز تاسیس واحد دوم گندله در استان هم برای شركت كیمیا معادن سپاهان به ظرفیت 600 هزار تُن در حسن آباد یاسوكند بیجار در حال صدور است.
وی اظهار داشت: ظرفیت تولید گندله در استان هم برمبنای برنامه ریزی های انجام شده باید به 2 میلیون و 500 هزار تُن در سال افزایش پیدا كند.
دره وزمی تاكید كرد: برای اجرای حلقه های بعدی شامل آهن اسفنجی و فولاد براساس مطالعات انجام شده توسط مشاور طرح و تصمیم سرمایه گذاران و تصویب آن در وزارت صمت مقرر شده است یك واحد 1.6 میلیون تُنی آهن اسفنجی در بیجار و یك واحد 1.5 میلیون تُنی ذوب و ریخته گری فولاد در شهرستان قروه اجرا شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت كردستان افزود: عملیات اجرای احداث واحدهای تولید آهن اسفنجی و فولاد هم به زودی در شهرستان های بیجار و قروه آغاز می شود.
دره وزمی با اشاره به اینكه مهمترین مسئله در اجرای این طرح ها بحث تامین مالی و حمایت بانك های عامل است، گفت: مشكلات این طرح ها با حمایت قاطع دولت از اجرای آنها، به زودی حل می شود.
وی اعلام كرد: میزان سرمایه گذاری برای ایجاد زنجیره فولاد در استان 50 هزار میلیارد ریال با اشتغالزایی برای 2 هزار و 300 نفر برآورد شده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت كردستان گفت: شركت پتروشیمی بعثت كردستان با سرمایه گذاری بخش خصوصی برای تولید 500 هزار تُن پت و پی تی ای (PTA) تاسیس شده و محل اجرای این طرح در حدفاصل شهرستان دیواندره و بیجار است.
دره وزمی اضافه كرد: برای اجرای این طرح، 50 هكتار زمین واگذار و سند آن انتقال داده شده و مجوز تامین خوراك آن از پتروشیمی اخذ و جواز تاسیس آن در سازمان صمت استان هم صادر شده است.
وی افزود: هم اكنون در حال اخذ موافقت مصوبه صندوق توسعه ملی برای پرداخت تسهیلات ارزی به میزان 770 میلیون یورو است و پس از انجام عملیات بانكی، عملیات اجرایی آن آغاز می شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت كردستان تولید لاستیك خودرو توسط شركت گسترش تایر رازی را از دیگر طرح های مهم استان و از مصوبات شورای توسعه اعلام كرد و گفت: قرار بود این طرح در شهرستان دهگلان اجرا شود كه با انصراف بانك خاورمیانه، بانك های سپه و صنعت و معدن نیز نتوانستند عاملیت این طرح را بپذیرند.
وی افزود: میزان تسهیلات ارزی مورد نیاز این طرح 200 میلیون یورو برآورد شده و اكنون رایزنی با بانك های ملی و صنعت و معدن برای پذیرش آن در حال انجام است.
دره وزمی با اشاره به اینكه طرح سیمان خاكستری چلچمه سارال از دیگر مصوبات شورای توسعه استان است، یادآورشد: یك هزار و 500 میلیارد ریال تسهیلات برای طرح سیمان چلچمه در بانك صنعت و معدن به تصویب رسیده اما با افزایش هزینه های اجرای این طرح سرمایه گذار حاضر به آغاز عملیات اجرایی بدون تصویب تسهیلات تكمیلی نشده است.
وی اضافه كرد: اكنون رایزنی های لازم با بانك صنعت و معدن برای تصویب كل تسهیلات مورد نیاز اجرای این طرح به میزان 3 هزار و 500 میلیارد ریال در حال انجام است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت كردستان طرح معدن طلای قلقله سقز را از دیگر مصوبات شورای توسعه استان اعلام كرد و اظهار داشت: پروانه بهره برداری از این معدن صادر شده و بهره بردار هم اكنون در حال باطله برداری و دپوی كانسنگ است.
دره وزمی افزود: جواز تاسیس كارخانه فرآوری و تولید شمش طلا به دلیل عدم صدور موافقت سازمان محیط زیست تاكنون صادر نشده و پس از موافقت این سازمان عملیات اجرای این طرح نیز كه سرمایه گذار آن شركت شستا است، آغاز می شود.
وی در خصوص مصوبه تولید مصنوعات هم گفت: 13 واحد كارگاهی تولید مصنوعات سنگی در سریش آباد توسط جوانان این شهر احداث شده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت كردستان یادآورشد: شركت توسعه صنایع و معادن كوثر مكلف شده سنگ مورد نیاز این واحدها را تامین كند و این شركت مطالعه امكان احداث یك واحد سنگبری مدرن برای تولید اسلب مرمر را آغاز كرده ولی تاكنون اقدام اجرایی انجام نداده است.
دره وزمی تاكید كرد: از دیگر مصوبات شورای توسعه استان طرح تولید كاغذ از كربنات كلیسم (سنگ آهك) است كه تاكنون هفت جواز تاسیس تولید كاغذ صادر شده ولی سرمایه گذاران تاكنون هیچ اقدام اجرایی انجام ندادند.
وی گفت: در خصوص مصوبه انجام مطالعات اكتشافات نوین، چهار پهنه در شهرستان های سقز، بیجار، قروه و دیواندره به مساحت 12 هزار و 500 كیلومترمربع تعریف شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت كردستان افزود: مطالعه و پرواز ژئوفیزیك هوایی پهنه های قروه، سقز و بیجار به اتمام رسیده و نتایج امیدبخشی هم در حوزه طلا و سنگ آهن حاصل شده است.
دره وزمی با بیان اینكه این اقدامات نوید سرمایه گذاری بیشتر در كردستان است، یادآورشد: پهنه شهرستان دیواندره هم به سازمان ایمیدرو واگذار شده و قرار است با فراهم شدن شرایط جوی پرواز ژئوفیزیك این پهنه نیز در سال آینده انجام شود.
9936 / 3034