۲۳ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۹:۲۳
کد خبر: 83243105
۰ نفر
آمل گذرگاهی غریب در كریدور گردشگری شمال

ساری - ایرنا - آمل شهر دماوند و هزارسنگر، درختان سر به فلك كشیده، شهر جنگل ها، بقعه ها و دهكده ها امروز در مسیر پر ازدحام گردشگری شمال در جایگاه تنها گذرگاهی غریب چشم به گذار مسافران دوخته است.

به گزارش ایرنا شهرستان آمل به واسطه برخورداری از جاذبه های عدیده‌ گردشگری از دریاچه ساهون تا دهكده المیستان بی‌شك سردمدار فهرست زیباییهای مازندران است، آمل و جاذبه هایش نگینی سبز در ورودی شمالی ترین استان حاشیه خزر ساخته است كه گردشگر اگر روحش را به آن بسپارد دل از مسافرت نمی كند.
این شهرستان نزدیكترین منطقه مازندران به تهران است و به نوعی دروازه ورود به شمال از جاده سرسبز هراز محسوب می شود ، دروازه ای كه شاید به دلیل همین قرار گرفتن در نقطه ورودی باعث شده مسافران بی خبر از زیبایی هایش در آن درنگ نكنند و ادامه مسیر دهند.
موقعیت گذرگاهی آمل كه مسیر دسترسی به غرب و شرق مازندران است باعث شده امروز این منطقه توقف مسافران و گردشگران را در خود نداشته باشد و بی بهره از مزایای صنعت گردشگری تنها در حد همان مسیر عبور نقش خود را در این صنعت ایفا كند.
بی بهره ماندن آمل از مزایای حاصل از گردشگری در حالی است این شهرستان یكی از قدیمی ترین تمدن های انسانی استان مازندران را دارا می باشد كه به گزارش برخی از كاوشگران به حدود پنج هزار سال پیش می رسد.
این شهرستان دارای كوهستانها و یخچال های طبیعی، جنگل های انبوه هیركانی، مراتع سرسبز، رودخانه های پر آب ، چشمه های آب گرم و آب سرد و افسانه هایی كهن است.
برای رسیدن به آمل نیاز نیست به جایی بروید زیرا جاده هراز خود شما را به این شهرستان می آورد. در مسیر آمل هر كجا چشمتان به قله ای رسید كه با قامتی عظیم چون نگینی سفید بر قلب البرز جای خوش كرده است، وارد آمل ، كهن شهر مازندران شده اید و آن نگین قله دماوند است.
دماوندی كه نامش هر ایرانی رابه قلب شاهنامه حكیم فردوسی می كشاند و قصه هایی از آرش ، فریدون و ضحاك تا رستم و دیو سپید را به ذهنتان تداعی می كند.
و هراز معروف ترین رگ حیاتی و نشان چندین میلیون ساله و پرآب ترین رودخانه مازندران است كه از سینه دماوند سرچشمه می گیرد.
شهرها و روستاهای كهن در امتداد رودخانه و جاده هراز شما راتا آمل همراهی می كنند و در هر چند كیلومتر رودخانه ای تازه نفس به هراز و شمال می پیوندد.
قبل از رسیدن به شهر تاریخی آمل مناطق كوهستانی و جنگلی آن خودنمایی می كنند بگونه ای كه در فاصله 20 كیلومتری از شهر آمل روستای رویایی و مه آلود الیمستان قرار دارد. این روستا كه در دل خود یك قله را جای داده است و در تمام طول آن منظره شرقی دماوند نمایان است در طول سال میزبان گردشگرها و كوهنوردان فراوانی است كه شب را در این طبیعت بكر بسر می برند.
حدود 2 كیلومتر آنطرف تر در طرف دیگر جاده هراز پارك میرزا كوچك خان جنگلی با وسعت 440 هكتار واقع‌ شده است كه دومین پارك جنگلی بزرگ استان مازندران است و از جاذبه های آن می توان به آبشار ماهان، هزار پله، چشمه آب سرد، درختان كهن‌سال ومیوه ای اشاره كرد.
پارك جنگلی هلومسر نیز یكی دیگر از مناطق جنگلی این شهرستان است كه به عنوان منطقه نمونه گردشگری نیز در مازندران انتخاب شده است.
جاذبه های این شهرستان قدیمی فقط محدود به جنگل هایش نیست، مناطق ییلاقی آمل دنیایی دیگر دارند كه در فصل بهار بی نظیرند، شیب تند رشته كوه های البرز كه سرچشمه رودهای فراوانی را در خود جای داده است باعث شده تا استان مازندران میزبان خوبی برای آبشارهای كوچك و بزرگ زیادی شود كه در جای جای این دیار به چشم می خورند.
یك دشت وسیع با آبشاری بلند و كشیده با سنگلاخ‌هایی سخت كه بلندترین آبشار زمینی ایران است و چشمه‌های آب معدنی چهل چشمه و چشمه لهرا اینها فقط یك بخش كوچك از دیدنیهای یكی از صدها مناطق ییلاقی این شهرستان است.
آبشار شاهاندشت یكی دیگر از آبشارهای شهرستان آمل است كه مرتفع ترین آبشار استان مازندران است و به ثبت ملی نیز رسیده است. دقیقا در كنار آبشار شاهاندشت، قلعه ای سه هزار ساله به نام ملك بهمن قرار دارد كه پس از فتح در سال 1005هجری توسط شاه عباس صفوی به شكل كنونی خود درآمد.
این قلعه به قلعه ملك قلاع نیز مشهور است و یكی از بزرگترین قلعه های كوهستانی در البرز ایران می باشد كه سنگ و نوعی ساروج (مخلوطی از شیر و تخم مرغ و نوعی خاك)، مصالح استفاده شده در آن را تشكیل می دهند.
مناطق ییلاقی این شهرستان فقط محدود به آبشار نیستند بلكه بعضی از این مناطق دریاچه را نیز در دل خود جای داده اند می توان به دریاچه ساهون در روستای نوا و دریاچه دو خواهران در روستای نمارستاق اشاره كرد.
وجود چشمه های آب گرم در اطراف آمل از دیگر نقات قوت این شهر از ساحل دور مانده است. آب های گرم معدنی بخش لاریجان آمل كه شامل روستای آبگرم ، استرابكو و آب اسك با حرارتی در حدود 60 درجه ، سرشار از مواد گوگردی است و به همین دلیل برای درمان انواع بیماری های پوستی، دردهای استخوان ، مفاصل و روماتیسم مفید ارزیابی شده است.
یكی دیگر از جاذبه های ناشناخته شهر علویان غارهای دستكند است. در منطقه كافركلی، در طول دره هراز از آبادی اسك تا روستای پنجاب به طول 42 كیلومتر در ارتفاعات مشرف به دره و همچنین در چند دره فرعی نزدیك 250 اتاق دست كند در دل صخره قرار دارند. این مجموعه در نوع خود از لحاظ تمركز در یك منطقه، در ایران منحصر به فرد است. این غارها جهت زندگی موقت یا دائم و یا به‌صورت یك مجموعه تدافعی و دیده‌بانی مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند.
از جاذبه های طبیعی كه عبور كنیم به جاذبه های مذهبی و تاریخی می رسیم، بقعه مبارك امامزاده عبدالله در 12 كیلومتری شهرستان آمل گردشگر پذیرین مكان مذهبی استان مازندران است .
بقعه امامزاده ابراهیم نیز دیگر مكان مذهبی این شهر است كه به دلیل آثار نفیس چوبي از قبیل درب، صندوق و همچنین تزئینات و كتیبه‌هاي زیباي قاجاري اهمیت هنري و تاریخي دارد.
یكی از مهم‌ترین بناهای تاریخی مازندران مقبره میر حیدر آملی است كه از لحاظ كاشی كاری، كتیبه ها و گنبد در نوع خود منحصر به فرد است. این مقبره در عهد سلطنت شاه عباس صفوی در سال 1020 هجری قمری بر روی مدفن میر‌قوام مرعشی بنیانگذار سلسله مرعشیان مازندران در اواخر قرن هشتم هجری قمری ساخته شده و در مركز بافت قدیم شهر آمل در مجاورت مصلای این شهر واقع شده است.
از دیگر بناهای تاریخی و زیبای این شهرستان، مسجد جامع آمل در روستای كاردگر محله است كه بنای اولیه آن مربوط به قرن‌های اولیه اسلامی است. این مسجد در دوره قاجار بازسازی و تعمیر شده ،در راهروی مسجد، لوحه ای سنگی متضمن فرمانی از شاه سلطان حسین صفوی و مورخ 1106 ه-. ق نصب شده است .
وجه تسمیه شهر آمل دو پل تاریخی آن است كه در وسط شهر قرار گرفته و دو قسمت شهر را بهم متصل میكند.
پل دوازده چشمه كه به نیت دوازده معصوم، دارای 12 طاق و دهنه است در اوایل قرن 18 میلادي به دست یكي از شیخ‌الاسلام‌هاي آمل ساخته شده و در قرن 19 میلادي توسط میرزا شفیع مازندراني وزیر دوره ناصرالدین‌شاه تعمیر و بازسازي شده است. قدمت بناي پل به سال 1018 هجري قمري مي‌رسد.
پل معلق از اولین نمونه های پل های بزرگ در ایران است كه به ثبت ملی نیز رسیده و به این علت آن را پل معلق می‌خوانند كه اگر پایه‌های زیرین آن بر اثر سیل تخریب شود كمانهایی بالایی آن را نگه می‌دارند. این پل تاریخی كه در دوران پهلوی توسط آلمانیها ساخته شد از یك معماری كاملا ایرانی برخوردارست.
منطقه پایین بازار از قدیمی ترین منطقه های این شهر هفت هزار ساله است كه در دل خود آتشكده شهر را كه مربوط به دوره ساسانیان است با ویژگی های خاص معماری قرن نهم هجری را جای داده است.
در این منطقه از شهر خانه تاریخی شفاهی و خانه تاریخی منوچهری نیز وجود دارد كه به ثبت ملی رسیده اند و مربوط به دوره قاجار می باشد، مسجد حاج علی كوچك و مسجد میرزا محمد علی نیز از قدیمی ترین مساجد موجود در این قسمت تاریخی شهر می باشد.
اینها فقط گوشه هایی از جاذبه های آمل برای نگهداشت مسافر عبوری از این شهر است كه گویا به واسطه معرفی كمتر امروز از دید گردشگران پنهان مانده اند.
9919/1899