رییس مركز ملی فرش: یك میلیون قالیباف سال آینده بیمه می شوند

تبریز - ایرنا - معاون وزیر صنعت معدن و تجارت و رئیس مركز ملی فرش ایران گفت: در سال 98 مشكلی در خصوص بیمه قالیبافان وجود نخواهد داشت و یك میلیون قالیباف در سطح كشور تحت پوشش بیمه قرار می گیرند.

به گزارش ایرنا، فرشته دستپاك چهارشنبه شب در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این اتفاق برای اولین بار در تاریخ مركز ملی فرش ایران با هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی و همراهی 100 درصد مجلس شورای اسلامی و كمیسیون تلفیق روی می دهد.
وی اظهار داشت: در این زمینه 190 هزار میلیارد ریال 100 درصد تخصیص یافته و مراحل نهایی تخصیص 40 هزار میلیارد ریال دیگر نیز در مجلس شورای اسلامی در حال انجام است.
رئیس مركز ملی فرش ایران با تاكید بر اینكه اولویت اول این مركز حل مشكل بیمه تامین اجتماعی قالیبافان بوده است، گفت: حل مشكلات قالیبافان نیاز به همراهی و حمایت اصحاب رسانه دارد.
دستپاك، با بیان اینكه بیش از 2 میلیون نفر در كشور در حوزه فرش فعالیت دارند، ادامه داد: فرش دستبافت به عنوان شناسنامه و پرچم دوم كشور شناخته شده و هیچ كالایی مثل فرش دستبافت حامل فرهنگ، هنر و تمدن ایرانی در جهان نیست.
وی ادامه داد: فرش دستبافت در كنار زعفران و پسته جزو 3 كالای استراتژیك كشور بوده و در بین آن ها نیز این كالا از قدمت بالایی برخوردار است.
معاون وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان این كه بیشترین افراد شاغل در این حوزه افراد محروم جامعه هستند، یادآوری كرد: این رشته بدون حمایت دولتی توانسته اشتغال زیادی در كشور ایجاد كند و ادامه این روند نیاز به حمایت همه به ویژه رسانه ها دارد.
دستپاك، با اشاره به كپی كاری فرش ایران در برخی از كشورها افزود: بزرگترین مزیت فرش دستبافت ایرانی كیفیت آن است و برای صیانت و مراقبت از آن، نهم اردیبهشت سال آینده برای اولین بار از شناسنامه فرش‌ دستبافت رونمایی می شود و این كار از فرش های موزه فرش ایران آغاز می شود.
وی گفت: این كار طی امضای تفاهمی با سازمان بین المللی كنترل كیفیت سی تی وان «CT 1» انجام می شود و این سازمان در مدت 2 سال آینده به صورت رایگان فرش های دستبافت ایران را شناسنامه دار می كند به طوری كه از طریق یك اپلیكیشن، مشخصات فرش از جمله تولید كننده، طراح، رج شمار و صادر كننده آن مشخص می شود.
رئیس مركز ملی فرش ایران صادرات پشم به خارج از كشور در سال 97 را از مشكلات اصلی این هنر صنعت اعلام كرد و اظهار داشت: با دستور وزیر صنعت معدن و تجارت در سال 98 از صادرات مواد اولیه فرش و پشم جلوگیری می شود.
دستپاك، با اشاره به افزایش تعرفه واردات ابریشم از 15 درصد به 26 درصد در سال گذشته، ادامه داد: با پیگیری های انجام شده و به منظور حمایت از نوغان داری تلاش می شود در سال 98 دوباره این تعرفه از 26 درصد به 15 درصد برسد.
وی بالا بودن قیمت ابریشم در كشور را از دیگر مشكلات این هنر صنعت اعلام كرد و گفت: در تفاهمی با منطقه آزاد چابهار زمینه برای فعالیت علاقه مندان واردات ابریشم طوری فراهم شده تا آنان این كالا را 40 تا 50 درصد ارزان ‌تر از سایر مناطق كشور وارد كنند.
معاون وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان اینكه اولین كالایی كه بعد از نفت تحریم شد، فرش دستبافت بود، یادآوری كرد: با این اقدام 29.8 درصد از صادرات ما به آمریكا از چرخه صادرات خارج شد بنابراین برای رفع این مشكل به دنبال كشورهای دیگر برای جایگزین صادرات فرش دستبافت هستیم.
دستپاك افزود: در این راستا از 25 فروردین سال آینده پویش برای تبلیغات فرش ایران در اروپا و كشورهای عربی راه اندازی می شود و نمایشگاه دائمی فرش دستبافت در هلند و چندین كشور دیگر برپا می شود.
وی تهاتر فرش دستبافت با كالاهای مورد نیاز كشور به ویژه از چین را از جمله راه های عبور از تحریم این كالا و صادرات آن به سایر كشورها اعلام كرد و گفت: در این زمینه با چین در حال مذاكره هستیم تا برای اولین بار این اقدام انجام شود.
رئیس مركز ملی فرش ایران یادآوری كرد: رقبای ایران در فرش دستبافت شامل هند، نپال و مصر بوده و این كشورها در این زمینه به صورت جدی فعالیت می كنند و ما نباید بگذاریم تا جایگاه فرش ایران در عرصه بین المللی از دست برود.
دستپاك ادامه داد: پیمان سپاری ارزی آسیب بزرگی برای صادرات فرش دستبافت بوده و تلاش می شود در سال 98 این پیمان سپاری برداشته شود و در این زمینه نیاز به همكاری و حمایت همه وجود دارد.
مركز ملی فرش ایران از سال 1382در كشور راه اندازی شده است.
8023/518