۲۲ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۳۳
کد خبر: 83242588
۰ نفر
خور و بیابانك زیر تیغ تهدید خشكسالی و كم آبی

اصفهان - ایرنا - خور و بیابانك یكی از شهرهای استان اصفهان است كه تیغ تهدید خشكسالی و كم آبی این منطقه را به گفته مسوولان امر سالهاست با مشكل جدی مواحه كرده است.

به گزارش ایرنا، كارشناسان می گویند خسارت های ناشی از خشكسالی به مراتب از سایر بلایای طبیعی مانند سیل، طوفان ، آتش فشان و حتی زلزله بیشتر است.
رئیس اداره هواشناسی خور و بیابانك گفت : صد در صد از جمعیت و مساحت این شهرستان دچار خشكسالی شدید دراز مدت 10 ساله است.
رضا سعادت در گفت و گو با ایرنا افزود: هر چند امسال بارندگی های بسیار خوبی در شهرستان بارید اما این میزان برای جبران خشكسالی ها فاصله دارد.
وی تصریح كرد : در دوره هفت ساله بیانگر این است كه حدود 95 درصد استان اصفهان درگیر خشكسالی دراز مدت است.
وی تصریح كرد: بر اساس شاخص مذكور در دوره هفت ساله با توجه به فرایند های زمانبر حاكم بر چرخه هیدرولوژیكی، خشكسالی درازمدت همچنان در شهرستان حكم فرماست.
رئیس اداره هواشناسی خور و بیابانك با اشاره به راهكارهای مبارزه با خشكسالی بیان كرد : توجه به مدیریت منابع آبی و ذخایر زیر زمینی و ذخیره سازی آب های روان در زمان بارندگی ها می تواند در رفع كمبود منابع آبی و بیرون آمدن از بحران خشكسالی موثر باشد.
وی در مورد مبارزه با ریزگردها و شن های روان تصریح كرد : شناسایی كانون های گرد و خاك و انجام عملیات بیابان زدایی با درختكاری و ایجاد كمربند سبز در حاشیه شهرها می تواند در مواقع ورود ریزگردها از آثار بد آن جلوگیری كند.
به گفته سعادت این شهرستان 15 ایستگاه هواشناسی دارد كه 13 ایستگاه آن باران سنجی و 2 ایستگاه دیگر اقلیم شناسی و سینوبتیك است.

**خشكسالی بر خور و بیابانك حاكم است
فرماندار خور و بیابانك در این ارتباط گفت: كاهش دبی آب چاهها و قنوات حاكی از آن است كه هنوز خشكسالی بر این شهرستان حاكم است .
عباس بلانیان در گفت و گو با ایرنا افزود: 90 درصد از قنوات و چشمه های آبی شهرستان اسیر خشكسالی وكم آبی شده و بیش از 50 درصد چاهها با كاهش شدید آب دست به گریبان است.
وی با تاكید بر رعایت الگوی مصرف از سوی همه اضافه كرد : 90 درصد مزارع و باغ های كشاورزی شهرستان به صورت غرقابی آبیاری می شود و اگر مصرف بهینه انجام پذیرد می توان سطح زیر كشت و بهره وری را افزایش داد.
فرماندار خور و بیابانك ادامه داد : ادامه خشكسالی و برداشت بی رویه آب از منابع زیرزمینی اقلیم این منطقه را به سمت اقلیم دائما خشك و كم آب تغییر داده است.
بلانیان ادامه داد: اجرای طرح تغییر الگوی كشت در این منطقه بسیار موثر خواهد بود تا منابع آب بازدهی خود را بدست آورد.
به گفته وی مقابله با بحران كم آبی در این شهرستان فرهنگ سازی و گذر از شیوه سنتی كشاورزی به صنعتی را می طلبد و در این مسیر باید كشاورزان به مزیت سیستم های نوین آبیاری و رعایت الگوی كشت آشنا شوند تا بتوان از عوارض بحران كم آبی كاست.

** تجهیز 160 هكتار از اراضی به روش های آبیاری نوین
مدیر جهاد كشاورزی خور و بیابانك در این باره به ایرنا گفت: اكنون طرح آبیاری نوین در 160 هكتار از اراضی كشاورزی این شهرستان اجرا شده است.
سیدحكمت موسوی افزود: برای اجرای این طرح 13 میلیارد ریال هزینه شده است.
وی تصریح كرد : از این مجموع 43 هكتار تحت پوشش آبیاری بارانی،31 هكتار قطره ای بابلر و 60 هكتار به سیستم كم فشار مجهز هستند.
مدیر جهاد كشاورزی خور و بیابانك اظهارداشت : 150هكتار از دیگر اراضی باغی و زراعی شهرستان به آبیاری نوین تجهیز می شوند.
موسوی مزایای آبیاری نوین را استفاده بهتر از آب كشاورزی افزایش تولید محصول و صرفه جویی در مصرف آب و عنوان كرد و افزود: راندمان آبیاری بارانی تا 70 درصد و قطره ای تا 90 درصد است.

** 30 درصد قنات ها خشك شدند
مدیر جهاد كشاورزی خور و بیابانك در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: در 12 سال اخیر 30 درصد از قنات های شهرستان آبدهی ندارند كه از مجموع قنات ها بیش از 26 رشته قنات خشك شده است.
سید حكمت موسوی افزود: میزان آبدهی بیشتر قنات ها به دلیل خشكسالی از 15 لیتر به پنج لیتر بر ثانیه كاهش یافته است.
وی تصریح كرد: برخی از قنات های شهر جندق و روستاهای جنوبی به طور كامل خشك شده اند و برخی میزان آبدهی آنها از 2 لیتر به نیم لیتر برثانیه رسیده كه وضعیت بسیار بحرانی است.

** تنها راه حفظ قنات ها مرمت و بازسازی است
مدیر جهاد كشاورزی خور و بیابانك ادامه داد: امسال با اعتبار بیش از پنج میلیارد ریال توانسه ایم 32 رشته قنات در شهرستان را مرمت و بازسازی كنیم.
وی افزود: در این قنات ها، عملیات لایروبی، كول گذاری، پیشكاركنی، پینه برداری، بغل تراشی و ریزش برداری انجام شده است.
موسوی خاطرنشان كرد: خور و بیابانك 118 رشته قنات دارد كه 92 رشته آن فعال و بقیه خشك است.
به گفته وی این شهرستان 2 هزار و 300 هكتار اراضی باغی و زراعی دارد كه 85 درصد از این اراضی با آب قنات آبیاری می ‌شود.

** یك میلیون متر مكعب آب در سازه های آبخیز خور و بیابانك ذخیره شد
از ابتدای نخست امسال یك میلیون متر مكعب آب در سازه های آبخیزداری خور و بیابانك ذخیره شده است.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خور و بیابانك در گفت و گو با ایرنا گفت : بیشترین حجم این آبگیری در سازه های بتنی 2 و 3 بازیاب ، وازه جندق ، عروسان گلستان و گرمه بوده است.
مهدی آخوند افزود: این ذخیره سازی افزایش 50 درصدی منابع آبی را در پی داشته است.
وی با بیان این كه در پی بارندگی هفته اخیر بیش از 500 هزار متر مكعب آب در سازه های آبخیز شهر خور و بیابانك ذخیره سازی شد، افزود: افزایش سطح آب های زیر زمینی، كنترل فرسایش خاك از تاثیرات مثبت بارندگی مناسب و ذخیره آب در سازه های آبخیزداری منطقه است.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خور و بیابانك ظرفیت سدها و بندهای خاكی خورو بیابانك را 14تا 20میلیون مترمكعب اعلام كرد و افزود: تاكنون 15طرح آبخیزداری به مساحت 110هزار هكتار در این شهرتان اجرا شده و برای اجرای این طرح ها بیش از 85 میلیارد ریال هزینه شده است.
آخوند ادامه داد: 17طرح آبخیزداری به مساحت 166هزار هكتار در دست اجراست كه كار مطالعاتی آن انجام شده است.
وی ادامه داد: بارش‌ های امسال علاوه بر پركردن ظرفیت مخازن سدهای شهرستان در كاهش ریزگردها تاثیرگذار بود و سبب بهبود كیفیت آب و هوای خور و بیابانك شده است.
به گفته وی طرح های آبخیزداری علاوه بر كنترل و مهار سیلاب نقش موثری در تامین آب آشامیدنی ، تغذیه سفره های آب زیر زمینی و افزایش آب چاه ها و قنات های شهرستان دارد.

** افزایش 260 درصدی بارش ها در خور و بیابانك
رئیس اداره هواشناسی خوروبیابانك گفت: بارندگی های سال زراعی امسال نسبت به مدت مشابه پارسال 260 درصد افزایش داشته است.
رضا سعادت افزود: از اول مهر سال زراعی تا بیستم اسفند امسال در شهرستان 52 و یك دهم میلی متر باران باریده كه پارسال در همین بازه زمانی میزان بارش ها بیش از 14میلی متر گزارش شده است.
وی ادامه داد: بیشترین بارش ها از بازیاب با 71 و چهار دهم میلی متر و كمترین از روستای چاه ملك با 34 و سه دهم میلی متر بوده است.
وی افزود: با توجه به بارندگی ها میانگین دما در ماه های مهر، آبان، آذر، دی و بهمن یك درجه نسبت به میانگین بلند مدت پارسال افزایش نشان می دهد.
سعادت بیان داشت: با توجه به تغییر اقلیم و فقر منابع آبی اگر برنامه ای در این راستا نداشته باشیم به طور قطع در آینده با مشكل مواجه خواهیم شد.
رئیس اداره هواشناسی خوروبیابانك با اشاره به آمار بارندگی هفته اخیر در این شهرستان گفت: بیشترین بارش ها با 19 میلی متر از روستای مهرجان و كمترین آن از فرخی با یك میلی متر گزارش شده است.
شهرستان خور و بیابانك در 420 كیلومتری شرق اصفهان قرار دارد و یكی از نقاط كم بارش و كویری استان اصفهان و كشور است.
/6026/9860