محاكمه فعالان زن عربستاني آغاز شد

تهران-ايرنا- يك دادگاه جزايي در عربستان با وجود انتقادات محافل بين المللي به بازداشت فعالان زن در اين كشور، روز چهارشنبه محاكمه اين فعالان را آغاز كرد.

به گزارش خبرگزاري رويترز، شماري از فعالان زن عربستاني كه در راه دفاع از حقوق زنان از چندين ماه قبل در زندان هاي سعودي به سر مي برند، امروز براي نخستين بار پس از بازداشت خود، در دادگاه حاضر شدند.
برخي از اين زنان سال گذشته و پس از قتل جمال خاشقچي روزنامه نگار مطرح سعودي بازداشت شدند.
ابراهيم السياري رئيس دادگاه جزائي در رياض در اين باره گفت: ده تن از زنان از جمله لجين الهذلول، عزيزه اليوسف، ايمان النفجان و هتون الفاسي در دادگاه حاضر شدند.
خبرنگاران اجازه حضور در جلسه دادگاه زنان ياد شده را نداشتند.
12 تن از فعالان زن سعودي در ماه مي گذشته (ارديبهشت / خرداد) و پيش از لغو قانون ممنوعيت رانندگي براي زنان در عربستان بازداشت شده اند.
دادستان كل عربستان در ژوئن (خرداد / تير) گذشته اعلام كرد، پنج مرد و چهار زن به اتهام زيان به منافع كشور و حمايت از عناصر متخاصم در خارج بازداشت شدند و رسانه ‌هاي عربستاني به شكل گسترده‌اي آنها را محكوم به خيانت كردند.
دست‌كم 36 كشور، شامل همه 28 عضو اتحاديه اروپا در شوراي حقوق بشر سازمان ملل با صدور بيانيه اي ضمن انتقاد از بازداشت فعالان حقوق زنان عربستاني خواستار همكاري رياض با تحقيقات مربوط به ماجراي قتل روزنامه نگار منتقد سعودي شدند.
اين نخستين بار در تاريخ شوراي حقوق بشر سازمان ملل است كه عربستان بدين شكل سرزنش مي‌شود.
خبرهاي منتشره حاكي از آن است كه الهذلول و ديگر فعالان در دوره بازداشت در سلول انفرادي نگه داشته شده اند، و شكنجه شده و مورد آزار و اذيت قرار گرفته اند.
الهذلول كه پيشتر خواستار لغو ممنوعيت رانندگي براي زنان و پايان دادن به قيومت مردان در عربستان شده بود، پيشتر دو بار بازداشت شده بود.
پس از قتل خاشقچي در كنسولگري عربستان در اكتبر گذشته كه خشم جهاني را برانگيخت، اين بار اين بازداشت ها باعث افزايش انتقادهاي بين المللي نسبت به عربستان شده است.
ميشل باشله كميسر عالي حقوق بشر سازمان ملل نيز هفته گذشته از عربستان خواست فعالان زن دربند آل سعود را آزاد كند.
براساس نامه سازمان هاي حقوق بشري، گزارش هاي اخير نشان مي دهد كه برخي از فعالان زن دربند آل سعود با شوك برقي و شلاق، تهديد به تعرض جنسي و روش هاي ديگر شكنجه شده اند و برخي از شاهدان گزارش داده اند كه اين شكنجه ها باعث شده تا آنها قادر به راه رفتن يا ايستادن نباشند.
كارشناسان مي گويند ، به نظر مي رسد كه بازداشت ده ها فعال و تحصيلكرده و علماي سعودي در عربستان در طول چند سال گذشته در چارچوب حذف مخالفان احتمالي در آينده صورت مي گيرد.
خاورم**9329**1586