كم خونی داسی شكل در گروه بیماران خاص قرار گیرد

اهواز – ایرنا – رییس سازمان نظام پزشكی خوزستان گفت: از مسئولان ذیربط درخواست داریم كه كم خونی داسی شكل در گروه بیماران خاص قرار گیرد.

دكتر بیژن كیخایی چهارشنبه در حاشیه سمینار تالاسمی منطقه چهار آمایشی كشور در هتل نیشكر اهواز اظهار داشت: كم خونی داسی شكل از بیماری های بومی خوزستان است و در شهرهای خرمشهر، آبادان، شادگان، ماهشهر، سوسنگرد و اهواز شیوع بیشتری دارد.
وی افزود: این بیماران مشكلات درمانی زیادی دارند و چالش های آنها كمتر از بیماران تالاسمی ماژور نیست.
كیخایی در ادامه در خصوص بیماری تالاسمی گفت: خوزستان از استان های تالاسمی خیز كشور است و حدود 2 هزار بیمار تالاسمی ماژور و 700 بیمار سیكل سل و سیكل تالاسمی در استان وجود دارد و میزان تالاسمی مینور حدود هفت درصد است.

**تعداد موالید تالاسمی ماژور در كشور به 150 تا 200 نفر در سال رسیده است
این فوق تخصص بیماری های خون و سرطان كودكان بیان كرد: از سال 76 كه غربالگری مزدوجین اغاز شد موالید تالاسمی ماژور به شدت كاهش یافته است به گونه ای كه تعداد موالید این نوع تالاسمی قبل از غربالگری یك هزار و 500 مورد در سال بود كه امروز بعد از غربالگری به 150 تا 200 نفر رسیده است و خوزستان هنوز سهم بالایی دارد.
وی با بیان اینكه خوزستان از استان های پیشرو در درمان تالاسمی است، ادامه داد: باید آموزش در این زمینه توسعه یابد و زوجین بیشتر مشاركت كنند و افراد مبتلا به تالاسمی ماژور تا حد امكان ازدواج نكنند و یا در صورت ازدواج ،غربالگری دوران بارداری را جتما انجام دهند.
رییس بیمارستان بقایی 2 اهواز ابراز امیدواری كرد: سمینار تالاسمی منطقه چهار آمایشی كشور فراگیران را به گونه ای آموزش دهد كه در بهبود درمان بیماران تالاسمی و افزایش كیفیت زندگی آنها موثر باشد.
وی افزود: این سمینار در روزهای 22 و 23 اسفند ماه با حضور پزشكان، اساتید و پرستاران به بررسی زوایای بیماری تالاسمی از جمله ژنتیك، تزریق خون و عوارض آن می پردازد.
كم‌خونی داسی شكل یك بیماری ژنتیكی و یك اختلال خونی است كه با هموگلوبین معیوب (Hbss) شناخته می‌شود. هموگلوبین طبیعی صاف و گرد است و به سلول اجازه عبور آسان از مویرگ‌های خونی را می‌دهد. سلول‌های هموگلوبین سلول داسی سفت و به شكل داس می‌باشند. این مولكول‌های هموگلوبین تمایل دارند به شكل خوشه‌ای و در كنار یكدیگر قرار گیرند، بنابراین به راحتی از مویرگ‌های خونی عبور نمی‌كنند.

3004/6002

سرخط اخبار استان‌ها